Podsumowanie czytelnicze 2019

Pół roku temu pisałam o przeczytanych książkach i polecałam te, które najbardziej przypadły mi do gustu. Dzisiaj przyszedł czas na podsumowanie drugiego półrocza 2019 roku.

Czytam bardzo często (codziennie) i bardzo dużo. Większość to beletrystyka, ale zdarzają się również książki popularnonaukowe, biografie, literatura faktu i może coś tam jeszcze. Już wiele lat temu zamieniłam telewizor na czytnik i dobrze mi z tym.


Dlaczego sięgam po ebooki? Pewnie już o tym pisałam, ale powtórzę to, co najbardziej istotne - czytnik jest lekki, można odpowiednio  powiększyć czcionkę. Kolejny powód, bardzo istotny, to dostęp do ogromnej biblioteki w Legimi. Bardzo mnie ucieszył fakt, ze gliwicka biblioteka w tym roku kontynuuje możliwość bezpłatnego pobierania (w zasadzie czytania) ebooków.

Nie wiem czy potrzebne jest wstawianie tu statystyk, skoro jednak serwis Lubimy Czytać daje taką możliwość, dlaczego nie? W sumie w 2019 roku przeczytałam 140 książek, a jak to wyglądało rozłożone na miesiące widać na poniższym wykresie.



Książki, które przeczytałam w drugim półroczu, oraz te, które z czystym sumieniem polecam.

Nie podam ich w kolejności według oceny, to zupełnie przypadkowe zestawienie. Są to książki, które w mojej, dziesięciostopniowej skali, otrzymały najwyższą ocenę, czyli dziewięć lub osiem. Dziesiątki nie przyznałam w tym roku. 

"Siedmiu mężów Evelyn Hugo" Taylor Jenkins Reid

Opis wydawcy - To spotkanie zmieni życie Monique. Młoda dziennikarka dostaje propozycję przeprowadzenia wywiadu z Evelyn Hugo – aktorką, która ma za sobą imponującą karierę w Hollywood. Warunek jest jeden: ta rozmowa nie może zostać opublikowana przed śmiercią artystki. Evelyn opowiada o tym, jak wyrwała się z biedy i trafiła do wymarzonego świata kina. Sława, pieniądze, skandale i blask reflektorów… W Hollywood nikt nie jest bez grzechu. Dlaczego Evelyn ma za sobą aż siedem małżeństw? Kogo kochała naprawdę? Jej życie kryje tajemnice, które nigdy nie powinny trafić na pierwsze strony gazet.

Lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów Marilyn Monroe i Audrey Hepburn! Gdyby Evelyn Hugo istniała naprawdę, byłaby ich najlepszą przyjaciółką albo… największą konkurentką.

"Gdzie śpiewają raki" Delia Owens

Opis wydawcy - "Pogłoski o Dziewczynie z Bagien latami krążyły po Barkley Cove, sennym miasteczku u wybrzeży Karoliny Północnej. Dlatego pod koniec 1969 roku, gdy na mokradłach znaleziono ciało przystojnego Chase’a Andrewsa, miejscowi zwrócili się przeciwko Kyi Clark, zwanej Dziewczyną z Bagien.

Lecz Kya nie jest taka, jak o niej szepczą. Wrażliwa i inteligentna, zdołała sama przetrwać wiele lat na bagnach, które nazywa domem, choć jej ciało tęskniło za dotykiem i miłością. Przyjaźni szukała u mew, a wiedzę czerpała z natury. Kiedy dzikie piękno dziewczyny intryguje dwóch młodych mężczyzn z miasteczka, Kya otwiera się na nowe doznania — i dzieją się rzeczy niewyobrażalne.

Gdzie śpiewają raki to wysmakowana oda do świata przyrody, wzruszająca fabuła o dojrzewaniu i zaskakująca relacja z procesu. Owens przypomina, że dzieciństwo nas kształtuje definitywnie i że wszyscy bez wyjątku podlegamy wspaniałym, lecz nieokiełznanym sekretnym siłom natury."

"Pokój motyli" Lucinda Riley

Opis wydawcy - "Posy Montague wkrótce skończy siedemdziesiąt lat. Wciąż mieszka w rodzinnym domu w malowniczym Suffolk, gdzie spędziła idylliczne dzieciństwo, łapiąc motyle z ukochanym ojcem, i gdzie wychowała własne dzieci. Choć z posiadłością wiążą ją cenne wspomnienia, choć ogród, który sama założyła i o który dbała przez ćwierć wieku, rozkwita jak nigdy dotąd, Posy wie, że będzie musiała podjąć trudną decyzję i sprzedać podupadające domostwo.

Freddie, jej pierwsza miłość, człowiek, który pięćdziesiąt lat temu złamał jej serce i porzucił, wyłania się z przeszłości niczym duch. Posy nie jest na to gotowa – zmaga się z finansowymi kłopotami swojego starszego syna, Sama, i z nieoczekiwanym powrotem młodszego syna, Nicka. Nie może zaufać dawnemu ukochanemu. Wkrótce okaże się, że Freddie i jej rodzinny dom skrywają mroczną tajemnicę…"

"Robin. Biografia Robina Williamsa" Dave Itzkoff

Opis wydawcy - "Reporter „New York Timesa”, Dave Itzkoff, stworzył fascynujący portret Robina Williamsa – jednego z najbardziej uwielbianych i jak się okazało, niezrozumianych artystów amerykańskich.

Robin Williams był wyjątkowo utalentowanym aktorem filmowym, teatralnym i dubingowym. Znany i podziwiany za występy zarówno w komediowych stand upach, jak i w bijących rekordy popularności na całym świecie filmach fabularnych. Jego kariera zaczęła się przełomową rolą w serialu „Mork & Mindy”. Serca widzów na całym świecie skradł występami w takich produkcjach, jak chociażby „Stowarzyszenie umarłych poetów”, „Pani Dubtfire” czy „Good Morning Vietnam”. Rola w „Buntowniku z wyboru” przyniosła mu Oscara. Choć był postrzegany przez kinomanów jako jeden z bardziej radosnych ludzi świata, popełnił samobójstwo.


Dave Itzkoff w rewelacyjnej biografii pokazuje zarówno komiczny blask Williamsa, jak i skrzętnie zamaskowaną głęboką studnię sprzecznych emocji i zwątpienia. Kreśli pełnokrwisty portret człowieka, który silnie walczył z uzależnieniem i depresją, odkrywając nieznane dotąd fakty z jego życia. Aktor, poza depresją i uzależnieniem alkoholowym, zmagał się także z postępującymi parkinsonem i demencją. Ze swoich problemów często robił tematy występów tragikomicznych."

"Awesome. Księga małych cudowności" Neil Pasricha

Opis wydawcy - "Najlepsze rzeczy na świecie są za darmo!
Znasz ten moment, kiedy budzisz się rano i uświadamiasz sobie, że jest sobota? Kiedy kasjer w markecie otwiera nową kasę, a Ty jesteś nagle pierwszy w kolejce? Kiedy czujesz zapach deszczu na gorącym chodniku? Uda Ci się naprawić urządzenie elektryczne, uderzając w nie? A to dziwaczne uczucie, kiedy stoisz na środku przepełnionej stołówki z tacą z jedzeniem w ręku i nagle dostrzegasz, że kolega do Ciebie macha?
KSIĘGA MAŁYCH CUDOWNOŚCI przypomina nam, że najlepsze rzeczy na świecie są za darmo (tak, twoja babcia miała rację). Przypomina nam o wszystkich tych rzeczach, których często nie dostrzegamy, a które sprawiają, że się uśmiechamy. Wzrusza ciepłymi i zabawnymi obserwacjami, każdy rozdział pozostawia po sobie niesamowite uczucie: TO CUDOWNE!
Bo może naprawdę wszyscy jesteśmy tacy sami? I MAŁE CUDOWNOŚCI potrafią nas uszczęśliwiać?"

Komentarze

  1. 140 książek, wynik niesamowity. Ja w tym roku przeczytałam 108 książek i jest to mój absolutny rekord i to tylko dlatego, że w sumie byłam aż dwa miesiące na L-4. Książki też tylko na czytniku już od 6 lat. Podobnie jak mój mąż i syn - wszyscy mamy Kindla. Synchronizacja między czytnikami i i ten sam format ułatwiają życie. Moim odkryciem w tym roku był słowacki autor Josef Karika, Guillaume Musso i Sebastian Fitzek. Nie zawiódł mnie Maciej Siembieda z nowym tytułem ,,Gambit". Na półce, tym razem w formie papierowej czekają 3 tomy mojej ulubionej polskiej autorki Grażyny Jeromin - Gałuszka ,,Dwieście wiosen" i również w formie papierowej ,,Inkub" Artura Urbanowicza - 730 str., ciężka lektura☺
    ,,Księgę małych cudowności" muszę zakupić i koniecznie przeczytać.
    Zaczytanego Nowego Roku

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Brawo :) też piękny wynik, szkoda tylko, że okoliczności nie bardzo. Musso też bardzo lubię. Z niektórymi pozostałym muszę się zapoznać i pewnie skorzystam. Pozdrawiam serdecznie! :)

      Usuń
  2. Ja również zazdroszczę wyniku. To troszkę dużo dla mnie, szczególnie, że rok ma tylko ;) 365 dni. Niemniej myślę, że w tym roku popracuję nad sobą, bo ostatnio nie miałam czym się pochwalić. A powiedz, jakie książki w tym roku już masz zaplanowane? Ja myślę o Ikonach Ewolucji od wydawnictwa En Arche. Lada dzień ma się ta książka ukazać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każdy wynik jest dobry :) przecież czytamy dla przyjemności a nie by bić rekordy. :) Planów specjalnie nie mam, cos wpadnie w oko, to czytam.

      Usuń
  3. Nie tylko czytam wiele różnych książek, ale interesuje mnie temat ewolucji. Bardzo ciekawą dodatkową opcją jest również uczestniczenie w różnego rodzaju wykładach związanych z tym tematem. Ostatnio zainteresowało mnie Webinarium, w którym bardzo chciałabym uczestniczyć . Tytuł to Teoria Inteligentnego Projektu 2020: Granica ewolucji https://granicaewolucji.pl/ . Gościem będzie na nim sam Michael J. Behe, amerykański biochemik i autor książki „Granica ewolucji”. Może ktoś z Was słyszał o tym projekcie?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania