Ptakom podobni - kontynuacja cyklu

Tak jak się spodziewałam, cykl rysunków "Ptakom podobni" został kontynuowany. Nie wiem czy to sylwetki ptaków tak mnie zachęciły, czy też sam fakt naszego podobieństwa?

Kolejny rysunek, z podtytułem "Mądrość" to sylwetka lecącego orła i oczywiście człowieka, w tym przypadku kobiety. Dlaczego orzeł, czy z powodu jego mądrości? W pewnym sensie tak, bo generalnie większość ptaków z rodziny jastrzębiowatych oraz krukowatych może pochwalić się właśnie swego rodzaju mądrością.

Orzeł kojarzy się z odwaga, potęgą, dumą i siłą. Jak zapewne wiecie, pojawia się w godłach narodowych wielu krajów. Wśród wielu ludów orzeł symbolizował też możliwość wzlecenia w niebiosa. I to właśnie ta cecha spowodowała, że pojawił się na kolejnym rysunku.

Ptakom podobni - kontynuacja cyklu

Można to ująć tak - orzeł zaprasza nas do wzniesienia się na wysokość, bliżej nieba i słońca. I nie robi tego po to, abyśmy ogrzali swoje "piórka" w słonecznych promieniach, a po to, abyśmy spojrzeli na świat z większej, czyli szerszej perspektywy. Jest to szczególnie ważne gdy musimy podjąć jakąś decyzję, kiedy istotne są różne możliwości, warianty, a my ogarniając je wszystkie możemy wybrać mądrze.

Jest to też zachęta, czy może bardziej inspiracja, do rozwinięcia własnych skrzydeł. Do lotu w kierunku własnych marzeń, które z perspektywy ziemi wydaja się niemożliwe do realizacji.

Na temat cech charakterystycznych orłów a tym bardziej symboliki i legend o nich, można by napisać książkę, więc jeśli temat Was interesuje, znajdziecie masę literatury. Ja natomiast pozwolę sobie skromie na zaprezentowanie rysunku.

Ptakom podobni - Mądrość

Ptakom podobni - kontynuacja cyklu

Ptakom podobni - kontynuacja cyklu

Pewne sugestie co do interpretacji już napisałam, a prawdą jest, że robię to wyjątkowo rzadko. To, jak odbieracie rysunek, czy do Was przemawia i w jakim sensie, należy tylko i wyłącznie do Was.

Rysunek wykonany na papierze akwarelowym, ma format A4. Barwiony jest akwarelą i oczywiście herbatą.

Komentarze

 1. Wspaniały obraz! Odczytuję go mniej więcej tak, jak napisałaś, pokazałaś to wszystko w rysunku tak sugestywnie, że te skojarzenia same się nasuwają, więc nie będę się w tej kwestii rozpisywać :). Twoje kompozycje są coraz ciekawsze, każda kolejna to wyższy poziom - zarówno warsztatowo, technicznie, jak i artystycznie. Ten cykl z ptakami robi naprawdę wielkie wrażenie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, takie komentarze zdecydowanie mobilizują do pracy. :)

   Usuń
 2. Piękna praca , taka uduchowiona ♥

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy.
Zapraszam Cię na mój drugi blog Silver60plus też o sztuce.

Sztuce przetrwania...

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania