Przejdź do głównej zawartości

Ptakom podobni - kontynuacja cyklu

Tak jak się spodziewałam, cykl rysunków "Ptakom podobni" został kontynuowany. Nie wiem czy to sylwetki ptaków tak mnie zachęciły, czy też sam fakt naszego podobieństwa?

Kolejny rysunek, z podtytułem "Mądrość" to sylwetka lecącego orła i oczywiście człowieka, w tym przypadku kobiety. Dlaczego orzeł, czy z powodu jego mądrości? W pewnym sensie tak, bo generalnie większość ptaków z rodziny jastrzębiowatych oraz krukowatych może pochwalić się właśnie swego rodzaju mądrością.

Orzeł kojarzy się z odwaga, potęgą, dumą i siłą. Jak zapewne wiecie, pojawia się w godłach narodowych wielu krajów. Wśród wielu ludów orzeł symbolizował też możliwość wzlecenia w niebiosa. I to właśnie ta cecha spowodowała, że pojawił się na kolejnym rysunku.

Ptakom podobni - kontynuacja cyklu

Można to ująć tak - orzeł zaprasza nas do wzniesienia się na wysokość, bliżej nieba i słońca. I nie robi tego po to, abyśmy ogrzali swoje "piórka" w słonecznych promieniach, a po to, abyśmy spojrzeli na świat z większej, czyli szerszej perspektywy. Jest to szczególnie ważne gdy musimy podjąć jakąś decyzję, kiedy istotne są różne możliwości, warianty, a my ogarniając je wszystkie możemy wybrać mądrze.

Jest to też zachęta, czy może bardziej inspiracja, do rozwinięcia własnych skrzydeł. Do lotu w kierunku własnych marzeń, które z perspektywy ziemi wydaja się niemożliwe do realizacji.

Na temat cech charakterystycznych orłów a tym bardziej symboliki i legend o nich, można by napisać książkę, więc jeśli temat Was interesuje, znajdziecie masę literatury. Ja natomiast pozwolę sobie skromie na zaprezentowanie rysunku.

Ptakom podobni - Mądrość

Ptakom podobni - kontynuacja cyklu

Ptakom podobni - kontynuacja cyklu

Pewne sugestie co do interpretacji już napisałam, a prawdą jest, że robię to wyjątkowo rzadko. To, jak odbieracie rysunek, czy do Was przemawia i w jakim sensie, należy tylko i wyłącznie do Was.

Rysunek wykonany na papierze akwarelowym, ma format A4. Barwiony jest akwarelą i oczywiście herbatą.

Komentarze

 1. Wspaniały obraz! Odczytuję go mniej więcej tak, jak napisałaś, pokazałaś to wszystko w rysunku tak sugestywnie, że te skojarzenia same się nasuwają, więc nie będę się w tej kwestii rozpisywać :). Twoje kompozycje są coraz ciekawsze, każda kolejna to wyższy poziom - zarówno warsztatowo, technicznie, jak i artystycznie. Ten cykl z ptakami robi naprawdę wielkie wrażenie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, takie komentarze zdecydowanie mobilizują do pracy. :)

   Usuń
 2. Piękna praca , taka uduchowiona ♥

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ