Ptakom podobni

"Uskrzydlona" po skończeniu rysunku "Na skrzydłach pasji" wpadłam na pomysł tryptyku z ptakami. A wszystko zaczęło się od tytułu wspomnianego rysunku.

Kiedy rysowałam "Na skrzydłach pasji" (praca widoczna w galerii) nie miałam dla niej tytułu. Pomimo tego, że wiedziałam co chcę narysować, nie wiedziałam jak to nazwać. Przyznam, że dość miewam taki dylemat. Dumając przy czarce dobrej herbaty przyszedł mi do głowy... "ptakom podobni". Z czymś mi się to kojarzyło. Tylko z czym?

Na pomoc przyszedł oczywiście internet i momentalnie miałam podpowiedź. Okazało się, że jest taka piosenka. "Ptakom podobni" to utwór, którym Stanisława Celińska zadebiutowała na festiwalu w Opolu, w 1969 roku. Miałam wtedy zaledwie 11 lat, coś jednak utkwiło w pamięci. Zapewne słyszałam ją jeszcze później, być może w innym wykonaniu, bo ostatnio na pewno nie.

Cykl rysunków "Ptakom podobni"

I tak powstał pomysł na cały cykl nowych rysunków. Pierwszy był swego rodzaju wstępem i tytuł ma inny, myślę, że odpowiedni.

Cykl rysunków "Ptakom podobni"

W cyklu "Ptakom podobni" powstały do tej pory trzy rysunki i sama, na dzień dzisiejszy, nie wiem czy na tym się skończy, czy będzie kontynuacja? Wszystko okaże się za jakiś czas, ale biorąc pod uwagę mój ostatni rysunkowy trans, jest to bardzo możliwe.

Rysunki nie odzwierciedlają dosłownie tekstu piosenki, nie to było moim celem. Słowa, a głównie tytuł, były jedynie inspiracją. Prawdę mówiąc, nie skończyło się tylko na rysowaniu, ostatnio sięgnęłam również po książkę o ptakach. :)

Czas na prezentację pierwszych trzech rysunków z nowego cyklu. Każdy z nich, poza tytułem głównym, ma również podtytuł, co widać w podpisach. Rysunki wykonane są na papierze akwarelowym formatu A4, cienkopisami Pigma Micron. Malowane akwarelą i oczywiście herbatą, nie może być inaczej! Zapraszam do obejrzenia prac i zostawienia swojej opinii w komentarzach.

rysunek "Ptakom podobni - Śmiałość"
"Ptakom podobni - Śmiałość"

rysunek "Ptakom podobni - Świadomość"
"Ptakom podobni - Świadomość"

rysunek "Ptakom podobni - Ograniczoność"
"Ptakom podobni - Ograniczoność"


Komentarze

 1. Piękne rysunki, bardzo ciekawe i dające dużo do przemyślenia! To będzie świetna seria, bardzo jestem ciekawa dalszego ciągu.
  Danusiu, Ty szukałaś pomysłu na tytuł, a mnie od razu przyszło do głowy "Ptakom podobni", jak tylko zobaczyłam pierwszy rysunek na Instagramie :). I znam tę piosenkę - od razu towarzyszyła mi melodia i tekst utworu :). Więc według mnie to jest doskonale dobrany tytuł serii, bo jak widać - niektórym tak właśnie te rysunki się kojarzą :))).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mnie cieszy, że skojarzyłaś Małgosiu podobnie. :) Chyba mogę uznać, że przekaz trafiony. Kolejne pewnie będą bo już mi w głowie świta pomysł na ten następny. :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy.
Zapraszam Cię na mój drugi blog Silver60plus też o sztuce.

Sztuce przetrwania...

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania