Przejdź do głównej zawartości

Ptakom podobni

"Uskrzydlona" po skończeniu rysunku "Na skrzydłach pasji" wpadłam na pomysł tryptyku z ptakami. A wszystko zaczęło się od tytułu wspomnianego rysunku.

Kiedy rysowałam "Na skrzydłach pasji" (praca widoczna w galerii) nie miałam dla niej tytułu. Pomimo tego, że wiedziałam co chcę narysować, nie wiedziałam jak to nazwać. Przyznam, że dość miewam taki dylemat. Dumając przy czarce dobrej herbaty przyszedł mi do głowy... "ptakom podobni". Z czymś mi się to kojarzyło. Tylko z czym?

Na pomoc przyszedł oczywiście internet i momentalnie miałam podpowiedź. Okazało się, że jest taka piosenka. "Ptakom podobni" to utwór, którym Stanisława Celińska zadebiutowała na festiwalu w Opolu, w 1969 roku. Miałam wtedy zaledwie 11 lat, coś jednak utkwiło w pamięci. Zapewne słyszałam ją jeszcze później, być może w innym wykonaniu, bo ostatnio na pewno nie.

Cykl rysunków "Ptakom podobni"

I tak powstał pomysł na cały cykl nowych rysunków. Pierwszy był swego rodzaju wstępem i tytuł ma inny, myślę, że odpowiedni.

Cykl rysunków "Ptakom podobni"

W cyklu "Ptakom podobni" powstały do tej pory trzy rysunki i sama, na dzień dzisiejszy, nie wiem czy na tym się skończy, czy będzie kontynuacja? Wszystko okaże się za jakiś czas, ale biorąc pod uwagę mój ostatni rysunkowy trans, jest to bardzo możliwe.

Rysunki nie odzwierciedlają dosłownie tekstu piosenki, nie to było moim celem. Słowa, a głównie tytuł, były jedynie inspiracją. Prawdę mówiąc, nie skończyło się tylko na rysowaniu, ostatnio sięgnęłam również po książkę o ptakach. :)

Czas na prezentację pierwszych trzech rysunków z nowego cyklu. Każdy z nich, poza tytułem głównym, ma również podtytuł, co widać w podpisach. Rysunki wykonane są na papierze akwarelowym formatu A4, cienkopisami Pigma Micron. Malowane akwarelą i oczywiście herbatą, nie może być inaczej! Zapraszam do obejrzenia prac i zostawienia swojej opinii w komentarzach.

rysunek "Ptakom podobni - Śmiałość"
"Ptakom podobni - Śmiałość"

rysunek "Ptakom podobni - Świadomość"
"Ptakom podobni - Świadomość"

rysunek "Ptakom podobni - Ograniczoność"
"Ptakom podobni - Ograniczoność"


Komentarze

 1. Piękne rysunki, bardzo ciekawe i dające dużo do przemyślenia! To będzie świetna seria, bardzo jestem ciekawa dalszego ciągu.
  Danusiu, Ty szukałaś pomysłu na tytuł, a mnie od razu przyszło do głowy "Ptakom podobni", jak tylko zobaczyłam pierwszy rysunek na Instagramie :). I znam tę piosenkę - od razu towarzyszyła mi melodia i tekst utworu :). Więc według mnie to jest doskonale dobrany tytuł serii, bo jak widać - niektórym tak właśnie te rysunki się kojarzą :))).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mnie cieszy, że skojarzyłaś Małgosiu podobnie. :) Chyba mogę uznać, że przekaz trafiony. Kolejne pewnie będą bo już mi w głowie świta pomysł na ten następny. :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ