Przejdź do głównej zawartości

Zentangle w internecie - przydatne linki

Internetowe zasoby dotyczące Zentangle są ogromne. To setki stron (jeśli nie tysiące), blogów, społeczności, grup, profili na Instagramie, Facebook'u, Pinterescie... i długo by  jeszcze wyliczać. Jak się w tym znaleźć, gdzie warto zajrzeć? 

Zentangle w internecie - przydatne linki

Przede wszystkim muszę zacząć od tego, że trudno jest mi polecić jakieś strony czy blogi w języku polskim. Oczywiście jest grupka blogerek, które rysują, ale dzisiaj chciałabym zaproponować miejsca całkowicie poświęcone technice Zentangle. To miejsca, w których sporo można się nauczyć i czerpać z nich inspiracje.

Zentangle® - strona oficjalna

Jak już wspominałam metodę Zentangle stworzyli Rick Roberts i Maria Thomas. Na oficjalnej stronie znajdziecie trochę podstawowych informacji, listę certyfikowanych instruktorów, terminy kursów (dość drogie), oraz sklep. Powinnam tu też nadmienić, że "Zentangle" jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Zentangle, Inc. i w zasadzie zawsze powinno się przy nazwie wstawiać znaczek ®. W praktyce wygląda to nieco inaczej. Więcej na zentangle.com

Zbiór wzorów Zentangle

Jest wiele miejsc z przykładami wzorów Zentangle. Ogromną bazę znajdziecie na stronie Tangle Patterns, gdzie poza wzorami jest wiele przydatnych rzeczy. Warto zajrzeć do zakładko "do pobrania". Generalnie warto tam pobuszować.

Drugim miejscem wartym odwiedzenia jest strona Pattern Collections z masą przykładów i co ciekawe z możliwością wyszukiwania wzorów według stopnia trudności, nazwy lub tematu.

Trzecie miejsce warte polecenia to musterquelle.de.

Filmy instruktażowe

Na YT jest tego  masa i znowu pojawia się problem, co wybrać? W komentarzach na moim blogu pojawiły się sugestie abym robiła takie filmiki, ale prawdę mówiąc nie bardzo mam na to ochotę. Dlatego dzisiaj pokażę Wam kanały (z przykładowym filmem), według mnie godne uwagi.

Ellen Wolters


Melinda Barlow


Draw Tangles with Dawn


Serwisy społecznościowe

Serwisy społecznościowe to doskonałe źródło inspiracji. Numer jeden to według mnie Instagram, gdzie korzystając z pewnych hashtagów (#zentangle, #zentanglepattern) można znaleźć tysiące rysunków. Oczywiście są też profile specjalizujące się w tej tematyce. Sama obserwuje grupę osób i może podam Wam kilka przykładów.

Tomas Padros - chyba jedyny mężczyzna wśród moich obserwowanych :)Post udostępniony przez Tomás Padrós, Czt (@tomas_padros)

Rebecca Kuan


Elena Malikova


Arisha


youko_63


IlsePost udostępniony przez Ilse (@ilse_lukken)

To tylko garstka z wielu ciekawych kont na Instagramie. Warto, klikając u góry w nazwę użytkownika, obejrzeć całe profile.

Również na FB są interesujące profile, choć w przypadku tego serwisu warto może zainteresować się grupami? Jest ich bardzo, bardzo dużo. Organizowane są wyzwania rysunkowe i jeśli nie macie problemu z językiem angielskim, lubicie wyzwania, to na pewno jest to dobre miejsce. Przykładem takiej grupy może być  Square One Purely Zentangle.

Z innych serwisów społecznościowych mogę polecić jeszcze Flickr. Sporo osób prowadzi tam interesujące profile i jest również liczna grupa Zentangle. Oczywiście, żeby obejrzeć przykłady nie ma potrzeby zakładania konta, ale chcąc umieszczać swoje prace warto to zrobić.

To chyba wszystko w ramach zentanglowej ściągi. Jeśli w przyszłości trafię na ciekawe miejsce, postaram się ten wpis edytować. Zapewne jest takich jeszcze wiele, to, co tu pokazałam to tylko kilka przykładów. Jeśli znacie miejsca, blogi itp. warte pokazania, zapraszam do komentarzy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ