6 olejków eterycznych dla Twoich stóp

Spędzasz wiele czasu na nogach, masz zmęczone i obolałe stopy? A może masz problemy skórne typu nadpotliwość bądź nadmierną suchość i zwiększone rogowacenie? Korzystając z olejków eterycznych możesz sobie pomóc.

Stosowanie odpowiednio dobranych olejków eterycznych na stopy ma wpływ nie tylko na stan samej skóry, to również dobra alternatywa stosowania aromatoterapii, oddziaływającej na całe nasze ciało. Nie znaczy to, że masz swój niedawno zakupiony dyfuzor olejków wynieść do piwnicy. Nie! Stosowanie olejków na stopy będzie dopełnieniem całej aromatoterapii.

6 olejków eterycznych dla Twoich stóp

Podeszwy naszych stóp to idealne miejsce do stosowania olejków eterycznych. Kilkaset wyjątkowo dużych gruczołów potowych pozwala na bardzo szybkie wchłanianie lotnych substancji i przedostawanie się do krwiobiegu. Trudno mi to dokładnie ocenić, ale śmiem twierdzić, że znacznie szybciej i przede wszystkim skuteczniej niż ma to miejsce na innych częściach ciała. A jeśli przy okazji stosuje się masaż stóp, efekt leczniczo - relaksacyjny murowany. Do tego oczywiście dochodzą cenne działania pielęgnacyjne. Jak odmówić sobie takiej przyjemności?

6 olejków eterycznych dla Twoich stóp

Nie ma znaczenia czy będziesz stosować olejki eteryczne do kąpieli stóp, czy też w postaci oliwki do wcierania, choć ja zdecydowanie preferuję oliwkę. Pamiętaj o tym, że olejki nie łączą się z wodą, a pływając na powierzchni bardziej działają na nasze nosy niż na stopy.

Oto pięć olejków, które bardzo Ci polecam

Olejek lawendowy - ma wybitnie relaksujące działanie. Działa bakteriobójczo, zmiękcza i regeneruje skórę stóp. Poza tym wzmacnia działanie pozostałych olejków. Według mnie powinien zawsze, w mniejszym lub większym stężeniu, stanowić dodatek do mieszanki na stopy. Jest idealny do stosowania w godzinach wieczornych, jego działanie ułatwia zasypianie.

Olejek miętowy - doskonały olejek na zmęczone stopy. Skutecznie odświeża i niweluje nieprzyjemny zapach stóp. Pobudza krążenie krwi. Ponieważ daje przyjemne uczucie chłodu, warto go stosować na przegrzane stopy. Olejek miętowy ma również działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwbólowe.

Olejek z szałwii muszkatołowej - ma działanie relaksujące. To naturalny antiperspirant, pomaga zwalczyć nadmierną potliwość. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Przy bardzo suchej skórze stosować w małych ilościach.

Olejek z drzewa herbacianego - wprost idealny na nasze stopy. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Zdecydowanie numer jeden w przypadku grzybicy, szczególnie w połączeniu z olejkiem goździkowym. Dorze wpływa na suchą i pękającą skórę. Olejek można stosować na skórę nawet bez rozcieńczania.

Olejek goździkowy - doskonały na bolące stopy. Ma też silne działanie przeciwgrzybicze. Koi podrażnienia, zmiękcza skórę, eliminuje brzydki zapach stóp. Nie stosować jednocześnie z lekami obniżającymi krzepliwość krwi.

Olejek cytrynowy - działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Polecany na zmęczone i opuchnięte stopy. Działa zmiękczająco na skórę. Niweluje nadmierną potliwość.

********************
Kąpiel dla zmęczonych stóp
Do miski z ciepłą wodą (temperatura powinna mieć około 35-40 stopni C) dodaj 10 - 15 kropli mieszanki olejków i mocz stopy przez 15 - 30 minut.
Jeśli temperatura spadnie miej pod ręka termos z gorącą wodą.
Po kąpieli bardzo starannie wytrzyj stopy i wmasuj pielęgnacyjny krem do stóp, bądź specjalna oliwkę. Stosuj kąpiel raz w tygodniu.
********************

Oliwka do stóp z olejkami eterycznymi

Warto codziennie wieczorem poświęcić kilka minut naszym stopom, stosując oliwkę z dodatkiem wybranych olejków. To nie tylko aromatoterapia ale i bardzo przyjemny masaż. Możesz ją przygotować na bazie oleju kokosowego w postaci stałej, bądź frakcjonowanego w postaci płynnej. Jeśli używasz zwykłego oleju kokosowego, musisz go przed dodaniem olejków rozpuścić w kąpieli wodnej. Bardzo dobry jest również olej jojoba czy ze słodkich migdałów.

Skład:
  • 30 ml oleju bazowego
  • 20 kropli mieszanki wybranych olejków eterycznych
5 olejków eterycznych dla Twoich stóp

Do szklanej butelki (najlepiej z ciemnego szkła) z pompką wlej olej bazowy, dodaj olejki eteryczne i wstrząśnij. Jeśli używasz zwykłego oleju kokosowego skorzystaj ze słoiczka.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek olejku eterycznego zrób test uczuleniowy.

Przykładowa mieszanka 1:
  • 10 kropli olejku z drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia)
  • 6 kropli olejku lawendowego (Lavendula officianalis)
  • 4 krople olejku goździkowego (Eugenia caryophyllata)
Przykładowa mieszanka 2:
  • 8 kropli olejku lawendowego (Lavendula officianalis)
  • 6 kropli olejku miętowego (Mentha piperita)
  • 6 kropli olejku cytrynowego (Citrus limonum)
Informacja

Wszystkie informacje dotyczące olejków eterycznych, znajdujące się na blogu, mają wartość informacyjną, popartą podanymi źródłami i moją wiedzą.
Decydując się na wprowadzenie w życie którejkolwiek porady, robisz to na swoją odpowiedzialność. Nie jestem lekarzem, zielarzem, naturoterapeutką... dlatego wykorzystując informacje znalezione na denimix.pl, konsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. 
Albo i nie, wybór należy do Ciebie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania