Przejdź do głównej zawartości

20 pozytywnych afirmacji dla artystów

Czy często brakuje Ci motywacji do tworzenia? Czy często porównujesz się z innymi artystami i czujesz, że nigdy nie osiągniesz umiejętności na ich poziomie? A może wydaje Ci się, że na rozpoczęcie artystycznej przygody jest już za późno?

Zacznijmy od tego, że na nic nie jest za późno. Jeśli jednak już tworzysz lub chcesz zacząć, pamiętaj, że bycie artystą to czasem trudny kawałek chleba i mam tu na myśli sferę psychiczną. Artysta najczęściej sam odpowiada za rozwój swoich umiejętności, za działalność marketingową, zaopatrzenie, sprzedaż i wszystko to, co wiąże się z... nazwijmy to mini artystyczną firmą. Nazwa umowna, bo trudno w większości przeciętnych twórców amatorów o firmie mówić. 

Zazwyczaj amatorzy mają zdecydowanie mniej zmartwień dotyczących swojej twórczości, niż artyści żyjący ze sztuki. A że generalnie problemy bywają, zarówno jedni, jak i drudzy artyści powinni dbać o siebie, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Wpłynie to na większą kreatywność, pewność siebie i wiele innych aspektów artystycznej twórczości.

To, jak siebie widzimy, co o sobie sądzimy i na ile wierzymy w swoje umiejętności, w dużym stopniu zależy od nas samych. Czy można ten obraz siebie zmieniać? Myślę że trochę tak, między innymi poprzez afirmacje.

W dużym skrócie - codzienne afirmacje są krótkimi, pozytywnymi stwierdzeniami, które powtarzane konsekwentnie mają spory wpływ na nasz umysł, zarówno świadomy jak i podświadomy. W jakimś tam stopniu pomagają żyć bardziej pozytywnie. 

Początkowo powtarzanie takich afirmacji może wydawać się śmieszne, ale z czasem zaczyna się odczuwać ich pozytywny wpływ. Zwłaszcza jeśli robi się to regularnie, z coraz większą pewnością siebie. 

20 pozytywnych afirmacji dla artystów

 1. Wszystko, co tworzę, ma sens.
 2. Moja wyobraźnia jest nieskończona i nieograniczona.
 3. Jestem dumna ze swojej twórczości i jej unikalnych cech. 
 4. Moje umiejętności rysunkowe są z każdym dniem coraz lepsze.
 5. Kreatywna energia wibruje we mnie.
 6. Zamykam oczy i włącza się moja wyobraźnia.
 7. Moje pomysły są wyjątkowe i inspirujące.
 8. Cieszę się, że mogę dzielić się moimi kreatywnymi pomysłami z innymi.
 9. Kreatywność to podstawa życia, która napędza moje życie.
 10. Jestem artystką i wytrwale realizuję swoją pasję.
 11. Mój najnowszy obraz lub rysunek jest zawsze najlepszy.
 12. Zawsze znajduję czas na tworzenie sztuki.
 13. Tworzenie sztuki czyni mnie lepszym człowiekiem.
 14. Zawsze jestem zadowolona ze sztuki, którą tworzę.
 15. Zdaję sobie sprawę, że szczęście jest ważniejsze niż sława czy bogactwo.
 16. Zdaję sobie sprawę, że szczęście w moim życiu wynika z ciągłego znajdowania pozytywności w przeciwnościach losu.
 17. Jestem twórcą całego swojego życia.
 18. Mam bogatą wyobraźnię.
 19. Tworzenie sztuki czyni mnie lepszym człowiekiem.
 20. Tworzenie sztuki leczy moją duszę.

Tak jak wcześniej proponowałam Ci pracę z afirmacjami, w połączeniu z rysowaniem, tak teraz tym bardziej to robię. Pisz wybrane afirmacje na kartkach i ozdabiaj je dowolną techniką. Poczatkującym polecam oczywiście wzory Zentangle lub neurografikę. Wszystko zależy od preferencji, gustu i umiejętności. 

Jeśli lubisz pisać, a nie rysować, spróbuj tworzyć ozdobne teksty bazując jedynie na kaligrafii. To też da piękne efekty artystycznie, o samym działaniu afirmacji nie wspominając.

Włącz pozytywne myślenie, Deni

Komentarze

 1. Kiedy byłam młoda na ASP chciałam zdawać, niestety się wystraszyłam (brałam lekcje u Olgierda Bierwiaczonka, ja ,,gąska,, z prowincji wśród pewnych siebie do tego zmanierowanych uczni malarza). Przestałam malować (jak się ciągle słyszało ,,inni robią to lepiej,, to ....) ale realizowałam się twórczo inaczej (szydełko, maszyna do szycia itd. itp.). Na dzień dzisiejszy zawładnął mną scrapbooking - tutaj się wyżywam. Na drzwiczkach szafki wisi jedna kartka(wydruk) gdzie jest jedno słowo, którego się trzymam - RADOCHA (czasem mówię ,,dzika satysfakcja) z każdej pracy, którą zrobię :) Do malowania, rysunku jednak nie wrócę. Może gdybym nie odkładała pędzli, ołówków, węgla ...... teraz ,,innym światem,, jest papier, nożyczki, klej i z tym mi dobrze.
  Pozdrawiam ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak trzymaj 👍 bo nie ważne co robisz, ważna jest właśnie ta radość.

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ