Przejdź do głównej zawartości

Inspirowane neurografiką

Kiedy poznałam metodę Zentangle, dość szybko nie tylko zwiększyłam format na większy niż typowe 9x9 centymetrów, ale i sposób rysowania. I tak powstawały rysunki inspirowane Zentangle. W przypadku neurografik jest bardzo podobnie. 

Metoda określana jako neurografika, o której pisałam już na blogu, z założenia ma być formą arteterapii. Warto poznać ją szerzej i gorąco do tego zachęcam. Ja nie zawsze, a prawdę mówiąc rzadko, stosuję wszystkie zalecenia, a pewnie nie wszystkie nawet znam. Owszem, traktuję ją jako dobry sposób na relaks, wyciszenie, a nawet twórczą medytację, ale opisywane na blogu 6 kroków... no cóż, nie zawsze są mi po drodze. 

Zdecydowanie bardziej, poza samym aspektem pozytywnego wpływu na nasz stan emocjonalny, interesuje mnie strona artystyczna. Stosując metodę można uzyskać ciekawe efekty i wykorzystywać je w swoich pracach. 

Żeby za dużo nie rozpisywać się i nie zanudzać, lepiej będzie jeśli od razu przejdę do pokazania kilku przykładowych prac. 

Dwa światy

Skorupa

Intruz
Polecam zarówno formę trzymającą się zasad tworzenia typowych neurografik, ale i tę bardziej swobodną, powiedzmy nieco bardziej artystyczną. Są takie okresy w życiu każdego z nas, kiedy trochę relaksu, zwłaszcza twórczego, jest bardzo, bardzo wskazane. Bo nasze życie to nie tylko prosta lub krzywa pnącą się w górę, są też dołki. Gorzej jeśli pojawi się przepaść. 

Zawsze, bez względu na "ukształtowanie terenu", warto spojrzeć w stronę nieba, wziąć kilka głębokich oddechów, zrelaksować się. A można to osiągnąć rysując kolejne łagodne linie, dodając kolory do naszego rysunku, a może nawet życia? Moje ostatnie, znacznie gorsze dni, potwierdziły sens rysowania neurografik. 

Tak przy okazji...

Jeśli zastanawiasz się komu przekazać 1% podatku polecam siebie.:) Jestem podopieczną Fundacji Avalon, więcej informacji TUTAJ. Możesz skorzystać z programu online e-pity

Jeśli jesteś emerytem bądź rencistą nie musisz rozliczać PIT, wystarczy, że wyślesz już wstępnie wypełniony PIT-OP. Z góry dziękuję, to wiele dla mnie znaczy. 

Pozdrawiam serdecznie, Deni

Komentarze

  1. Ciekawe...bardzo ciekawe.
    Ten "Intruz"...jakbym do cudzej głowy "zaglądała" ;)
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ