Magiczne mini ogrody

Oczekiwanie na wiosnę zaowocowało u mnie kolejnymi miniaturami. I tak powstały pierwsze domki dla ptaków, później zaczęły powstawać kolejne elementy. A wszystko to świetnie nadaje się do mini ogrodów. 

Czas spędzony w towarzystwie roślin, to bardzo przyjemna forma relaksu. Nawet niewielki ogród jest dobrym pomysłem, bo przebywa się na świeżym powietrzu, czasem coś zrobi. Bardzo mnie cieszy fakt posiadania działki i przyznaję, że okres zimowy bardzo się dłużył. Nie wiem dlaczego wcześniej nie wpadłam na pomysł, aby w tym czasie bardziej skupić na roślinach domowych. Teraz już wiem, że warto.

Żeby stworzyć namiastkę prawdziwego ogrodu, warto zrobić coś więcej niż posadzić dwie, trzy rośliny w doniczkach. Moja propozycja to stworzenie mini ogrodu. Ograniczam się tu do propozycji, ponieważ sama prawdziwego mini ogrodu jeszcze nie założyłam, bo w zupełności wystarczy mi już to, co do tej pory robiłam. Na zdjęciach pokazuję jedynie przykłady dodatków do mini ogrodów, a nie całe aranżacje ogrodu. Chyba, że uznać kompozycje w doniczce za mini ogród? Tak, w zasadzie można tak to określić. 

W czym zrobić mini ogród

Mini ogród najlepiej jest zrobić w większym pojemniku, choć, jak widać na zdjęciach, może to być nawet płaska i szeroka doniczka (większa niż moja). Poniżej przykład z mojego "podwórka" i aranżacje z miniaturowymi dodatkami. 

Oczywiście dodatki typu krzesła, budki, kapelusze... nie są konieczne. Wystarczą patyczki, kamienie, mech itp. A przede wszystkim ładne roślinki, o których nie będę pisać, bo nie znam się na nich.

Inną opcją są ogrody w szkle, ostatnio zresztą bardzo modne. Można kupić gotowe zestawy i samodzielnie złożyć, komponując całość według własnego uznania. A później pielęgnować i przede wszystkim podziwiać swoje dzieło.

Miniatury do mini ogrodów

Takie dodatki jak mebelki, akcesoria ogrodnicze, czy nawet całe maleńkie domki, uatrakcyjniają mini ogrody. Możesz tam stworzyć nawet całe baśniowe scenki. Tak naprawdę może być w nich wszystko, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Warto spróbować zrobić drobne elementy samodzielnie. Takie krzesło z patyczków nie jest trudne, nie musi wyglądać jak z salonu meblowego. A może ławeczka z patyczków po lodach? Wdzięcznym materiałem są zapałki, zrobisz z nich robić maleńki domek, czy budkę dla ptaków. Oczywiście zawsze możesz dodatki kupić.


Mini ognisko z migającą lampką led imitującą ogień

Zestaw ogrodnika do mini ogrodu

Drewniana huśtawka i drabinaJakich materiałów używać?

Moim zdaniem powinno się stosować głównie materiały naturalne, wszelkie tworzywa sztuczne nie powinny się tam znaleźć, chyba, że w wyjątkowej sytuacji i przede wszystkim w minimalnej ilości. Naturalne materiały możesz znaleźć na spacerze w parku, albo kupić za niewielkie pieniądze. Sama zaopatrywałam się na Allegro, kupując niewielki zestaw kamyków, skałek itp. 

Dobrym wyborem będzie też ceramika, która dodatkowo spełnia rolę świetnego ćwiczenia dłoni. Podobnie zresztą jak wszystko co robimy, rozwijając swoje pasje. 

Mini ogrody mają wiele zalet. Między innymi taką, że to co chcielibyśmy zrobić normalnym ogrodzie, o czym marzyliśmy, ale nie udało się tego zrealizować, tu jest możliwe. W nich wszystko jest możliwe! I jak tu nie mówić, że mini ogrody są magiczne?

Serdeczności, Deni

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania