Przejdź do głównej zawartości

Magiczne mini ogrody

Oczekiwanie na wiosnę zaowocowało u mnie kolejnymi miniaturami. I tak powstały pierwsze domki dla ptaków, później zaczęły powstawać kolejne elementy. A wszystko to świetnie nadaje się do mini ogrodów. 

Czas spędzony w towarzystwie roślin, to bardzo przyjemna forma relaksu. Nawet niewielki ogród jest dobrym pomysłem, bo przebywa się na świeżym powietrzu, czasem coś zrobi. Bardzo mnie cieszy fakt posiadania działki i przyznaję, że okres zimowy bardzo się dłużył. Nie wiem dlaczego wcześniej nie wpadłam na pomysł, aby w tym czasie bardziej skupić na roślinach domowych. Teraz już wiem, że warto.

Żeby stworzyć namiastkę prawdziwego ogrodu, warto zrobić coś więcej niż posadzić dwie, trzy rośliny w doniczkach. Moja propozycja to stworzenie mini ogrodu. Ograniczam się tu do propozycji, ponieważ sama prawdziwego mini ogrodu jeszcze nie założyłam, bo w zupełności wystarczy mi już to, co do tej pory robiłam. Na zdjęciach pokazuję jedynie przykłady dodatków do mini ogrodów, a nie całe aranżacje ogrodu. Chyba, że uznać kompozycje w doniczce za mini ogród? Tak, w zasadzie można tak to określić. 

W czym zrobić mini ogród

Mini ogród najlepiej jest zrobić w większym pojemniku, choć, jak widać na zdjęciach, może to być nawet płaska i szeroka doniczka (większa niż moja). Poniżej przykład z mojego "podwórka" i aranżacje z miniaturowymi dodatkami. 

Oczywiście dodatki typu krzesła, budki, kapelusze... nie są konieczne. Wystarczą patyczki, kamienie, mech itp. A przede wszystkim ładne roślinki, o których nie będę pisać, bo nie znam się na nich.

Inną opcją są ogrody w szkle, ostatnio zresztą bardzo modne. Można kupić gotowe zestawy i samodzielnie złożyć, komponując całość według własnego uznania. A później pielęgnować i przede wszystkim podziwiać swoje dzieło.

Miniatury do mini ogrodów

Takie dodatki jak mebelki, akcesoria ogrodnicze, czy nawet całe maleńkie domki, uatrakcyjniają mini ogrody. Możesz tam stworzyć nawet całe baśniowe scenki. Tak naprawdę może być w nich wszystko, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Warto spróbować zrobić drobne elementy samodzielnie. Takie krzesło z patyczków nie jest trudne, nie musi wyglądać jak z salonu meblowego. A może ławeczka z patyczków po lodach? Wdzięcznym materiałem są zapałki, zrobisz z nich robić maleńki domek, czy budkę dla ptaków. Oczywiście zawsze możesz dodatki kupić.


Mini ognisko z migającą lampką led imitującą ogień

Zestaw ogrodnika do mini ogrodu

Drewniana huśtawka i drabinaJakich materiałów używać?

Moim zdaniem powinno się stosować głównie materiały naturalne, wszelkie tworzywa sztuczne nie powinny się tam znaleźć, chyba, że w wyjątkowej sytuacji i przede wszystkim w minimalnej ilości. Naturalne materiały możesz znaleźć na spacerze w parku, albo kupić za niewielkie pieniądze. Sama zaopatrywałam się na Allegro, kupując niewielki zestaw kamyków, skałek itp. 

Dobrym wyborem będzie też ceramika, która dodatkowo spełnia rolę świetnego ćwiczenia dłoni. Podobnie zresztą jak wszystko co robimy, rozwijając swoje pasje. 

Mini ogrody mają wiele zalet. Między innymi taką, że to co chcielibyśmy zrobić normalnym ogrodzie, o czym marzyliśmy, ale nie udało się tego zrealizować, tu jest możliwe. W nich wszystko jest możliwe! I jak tu nie mówić, że mini ogrody są magiczne?

Serdeczności, Deni

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ