Przepiśnik - notes na przepisy kulinarne do druku

 Listopad, zaraz grudzień, to czas kiedy zaczynamy myśleć o przepisach na świąteczne potrawy. Zbieramy te stare, sprawdzone, z których korzystały nasze babcie a nawet prababcie, często na zniszczonych już ręcznie zapisanych kartkach. Ręczne przepisywanie... no cóż, nie zawsze jest na to czas i chęci. A skoro gromadzenie przepisów, to musi być specjalny notes, często określany przepiśnikiem.

Sama zbieram się do gruntownych porządków w przepisach już... chyba od dwóch lat. Powoli zaczynam do tego dojrzewać, bo jeszcze trochę i nie będę mogła tego zrobić. A chciałabym zostawić młodszym pokoleniom, dobre i sprawdzone przepisy. Nie całą książkę, tylko garść tych wybranych, czasem łączących się z jakąś historią. 

Mam pewien plan, ale o tym jeszcze nie chcę pisać. Będzie na to pora, kiedy go zrealizuję, a jestem już na dobrej drodze. Dzisiaj, z myślą o organizacji przepisów kulinarnych, podrzucam Ci pomysł na notes. Tak, taki przepiśnik do wydrukowania, choć niekoniecznie trzeba go wypełniać ręcznie. I to na pewno jest jego zaleta, szczególnie dla osób preferujących pisanie na komputerze. 

Notes na przepisy do druku - instrukcja obsługi

Notes przygotowałam w bardzo wygodnej formie pdf-a, którego możesz wypełniać w komputerze.  Oczywiście jeśli wolisz pisać ręcznie, też możesz, nawet popieram taką formę. 

Kartki na przepisy są przygotowane na formacie A5. Jest strona tytułowa, pięć przekładek do pogrupowanych przepisów, według kategorii:

  • zupy, dania jednogarnkowe
  • przekąski, sałatki i sosy
  • dania główne
  • ciasta, ciasteczka i desery
  • przetwory, napoje

oraz jedna strona do wpisywania przepisów, którą powiela się według potrzeb. 

Pliki możesz wydrukować na domowej drukarce, ustawiając wysoką jakość wydruku. Dobrze jest sięgnąć po nieco grubszy papier. 

Jeśli już wydrukujesz strony, trzeba to jakoś razem zebrać. I tu jest wiele możliwości. Są segregatory do których wpinasz karty z przepisami, najlepiej w ochronnych koszulkach. 

Możesz zebrać wszystkie strony, przygotować sztywniejszą okładkę i zanieść wszystko do punktu usługowego, gdzie to ładnie połączą. 

Inną wersją, moim zdaniem ciekawszą, jest wykorzystanie kartonowego pudełka i przystosowanie go do kart. Co istotne, karty w tym przypadku powinny być wydrukowane na grubszym papierze. Tu masz duże pole do popisu i wykazania się kreatywnością! 

Nie pokazuję dzisiaj tego typu rozwiązań, bo jak wspominałam wcześniej, mam pewien plan, przy którym chcę się właśnie bardziej wykazać. Kiedy to zrealizuję, na pewno pokażę. 

Tak wygląda karta z przepisem wypełnianym komputerowo i wydrukowanym. Jak widać, da się nawet zamieścić fotkę, na zasadzie kopiuj/wklej. 

Przydatne mogą być jeszcze znaczniki stron, szczególnie w przypadku kart umieszczanych w pudełku. Warto zastosować nie tylko tematyczne przekładki, ale również naklejane znaczniki. Możesz kupić gotowe, ale na pewno będzie ciekawiej jak przygotujesz je samodzielnie. W najprostszy sposób może to wyglądać tak, jak na poniższym przykładzie. Kiedy ustawisz tak przygotowane karty w pudelku, znaczniki będą nieco wystawać i bardzo łatwo znajdziesz odpowiedni przepis. 

Te bardzo proste karty, edytowalne i przygotowane do wydruku dostępne są w Cafe Boxie. A jeśli chodzi o karty na przepisy, na  pewno pojawią się tam jeszcze nowe, w innym stylu. 

Udanego katalogowania przepisów, Deni

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania