Kolaż słowny - ćwiczenie przez zabawę

W chorobie Parkinsona niezwykle ważne są wszelkie ćwiczenia, zarówno ciała, jak i umysłu. Warto je robić nie tylko jak już dopadnie choroba, ale i profilaktycznie. Takie formy ćwiczeń są szczególnie cenne dla osób nieco starszych, ale na pewno nie zaszkodzą bardzo młodym. Zalecane są na przykład krzyżówki czy inne łamigłówki. Moim zdaniem dobrze spisuje się terapia sztuką, łącząca obie formy, czyli ciało i umysł. Nieco inną formą, prawdopodobnie łatwiejszą dla osób, które nie podejmują się malowania czy rysowania, są tak zwane kolaże słowne. 

Kolaż słowny technika twórczego pisania

Kolaż słowny to technika twórczego pisania, która polega na łączeniu różnych słów i wyrażeń w nowe i nieoczekiwane zestawienia.  Może to być świetna zabawa i inspiracja do własnej twórczości.  Kolaż słowny może być używany do:

 • pobudzania wyobraźni i kreatywności
 • eksperymentowania z językiem i stylem
 • wyrażania emocji i myśli w oryginalny sposób
 • tworzenia humorystycznych lub absurdalnych tekstów
 • odkrywania nowych znaczeń i skojarzeń

Aby stworzyć kolaż słowny, potrzebujesz:

 • źródła słów, np. gazety, książki, reklamy, internet
 • nożyczek lub noża do wycinania słów
 • kartki papieru lub innego podłoża
 • kleju lub taśmy do przyklejania słów
 • ołówka lub długopisu do dodawania własnych słów

Kolaż słowny krok po kroku

 1. Wybierz źródło słów i wytnij z niego interesujące cię słowa i wyrażenia. Możesz wybierać według tematu, koloru, dźwięku lub dowolnego innego kryterium. Dobrze jest zacząć wcześniej od zebrania większej ilości słów i całych fraz, które wpadły Ci w oko. 
 2. Ułóż wycięte słowa lub frazy na kartce papieru w dowolny sposób. Nie spiesz się, przekładaj, układaj, rób przerwy. Nie musisz się trzymać gramatyki ani logiki. Ważne jest, abyś się bawił i eksperymentował.
 3. Przyklej słowa na kartce papieru lub innym podłożu. Możesz też dodać własne słowa ołówkiem lub długopisem, jeśli chcesz uzupełnić lub zmienić znaczenie kolażu.
 4. Podziwiaj swój kolaż słowny i zastanów się, co on Ci mówi. Możesz też pokazać go innym ludziom i zapytać ich o ich interpretację.

To jest bardzo skrócona recepta na słowny kolaż, ale warto próbować go bardziej rozbudować. Kto wie, może uda się ułożyć cały wiersz? Jeśli wolisz wersję cyfrową, możesz zrobić to na komputerze, choć  wydaje mi się, że analogowa jest ciekawsza. 

Jak to wygląda u mnie? Póki co, pierwsze, niewielkie kolaże trafiły do jednego z moich albumów i podejrzewam, że na tym się nie skończy, bo ja się dopiero rozkręcam. ヅ Mam pewne plany na rozwinięcie tego tematu. Ha, czy to coś dziwnego? 

Te proste wersje słownych kolaży w albumach traktuję jako jedno z ćwiczeń rehabilitacyjnych. Ćwiczenie umysłu? Jak najbardziej! Dodatkowo poprawa sprawności manualnej i koordynacji ręka - oko. Polecam nie tylko osobom z chorobą Parkinsona, ale wszystkim, zwłaszcza bardziej wiekowym. 

Kolaż słowny to świetna zabawa i sposób ćwiczenia naszych szarych komórek. Spróbuj sam i zobacz, co Ci się uda stworzyć!

Komentarze

 1. U mnie akurat kolaż tekturkowy, a u Ciebie słowny :). Jednak przy Twoim trzeba bardziej wysilić szare komórki, to rzeczywiście świetne ćwiczenie dla mózgu. Kiedyś spróbuję, lubię rozmaite zabawy kreatywno-logiczne. Pozdrawiam Cię, Danusiu, serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zabawa słowami to też przede wszystkim różne zagadki, czy też łamigłówki, którymi można zainteresować wiele osób w naszym otoczeniu. Chcecie sprawdzić sobie jakieś fajne zagadki? To polecam zwrócić uwagę na stronę https://kobiecystyl.pl/najbardziej-podchwytliwe-zagadki-z-odpowiedziami/ . Tam macie dużo ciekawych zabaw i zagadek!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy.
Zapraszam Cię na mój drugi blog Silver60plus też o sztuce.

Sztuce przetrwania...

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania