Sztuczna inteligencja i sztuka

 Sztuczna inteligencja i sztuka to dwa pojęcia, które wydają się być na przeciwległym biegunach ludzkiej twórczości. Sztuczna inteligencja kojarzy się z matematyką, algorytmami, programowaniem i logicznym rozwiązywaniem problemów. Sztuka natomiast wiąże się z emocjami, wyobraźnią, ekspresją i subiektywną oceną. 

Czy możliwe jest więc, aby sztuczna inteligencja tworzyła sztukę? A jeśli tak, to czy można uznać ją za prawdziwą sztukę?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ani jednoznaczna. Z jednej strony, można wskazać na wiele przykładów, w których sztuczna inteligencja została wykorzystana do generowania lub wspomagania procesu artystycznego. Na przykład, istnieją systemy, które potrafią tworzyć obrazy w stylu znanych malarzy, komponować muzykę w różnych gatunkach, pisać wiersze lub opowiadania, a nawet tworzyć scenariusze filmowe. Niektóre z tych dzieł zostały nawet wystawione w galeriach, sprzedane na aukcjach lub nagrodzone w konkursach.

Z drugiej strony, można podważyć wartość i oryginalność takiej sztuki stworzonej przez sztuczną inteligencję. Można zapytać, czy sztuczna inteligencja ma własną wizję, intencję i osobowość, które są niezbędne do bycia artystą. Trzeba też zauważyć, że sztuczna inteligencja często bazuje na danych i wzorcach dostarczonych przez ludzi, co ogranicza jej kreatywność i niezależność. Można również kwestionować, czy sztuczna inteligencja jest w stanie zrozumieć i wyrazić emocje, kontekst i znaczenie swoich dzieł.

Zapewne zauważyliście, że ostatnio o sztucznej inteligencji pisze się i mówi wszędzie. Opinie na temat sztucznej inteligencji i tego co potrafi, co może robić, są różne. Jedni są zafascynowani, drudzy wręcz przeciwnie. Moje zdanie? Nigdy nie byłam przeciwnikiem nowych technologii, a wręcz przeciwnie. Jeżeli jest coś, co może ułatwić mi codzienne życie, to chętnie z tego korzystam. Jednak w przypadku sztuki wygląda to trochę inaczej.

Sztuczna inteligencja może być zarówno przyjacielem jak i wrogiem sztuki tworzonej przez człowieka, w zależności od tego jak ją wykorzystamy i ocenimy. Dlatego ważne jest, aby zachować krytyczne i świadome podejście do tego tematu i nie zapominać o ludzkim wymiarze sztuki.

Z czystej ciekawości niejednokrotnie już generowałam grafiki, korzystając z pomocy sztucznej inteligencji. Robiłam to i prawdopodobnie nie raz jeszcze będę robić, chociażby po to, aby obejrzeć postępy w tym temacie. Muszę przyznać, że dość często efekty pozytywnie mnie zaskakiwały. 


Tworzenie, może nie sztuki, a jedynie zwykłych grafik, może być całkiem przydatne, na przykład roli grafik do wpisów blogowych. Jest wiele stron i aplikacji, w których możemy takie grafiki generować. Spora część jest płatna, ale są też darmowe i  zupełnie wystarczające w przypadku małych potrzeb, jak wpis na blogu lub inne, niekwalifikujące się jako sztuka przez duże s"". 

Aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję rosną jak grzyby po deszczu. No cóż, jakby nie patrzeć to nowa "żyła złota". Gdzie nie spojrzysz oferta zestawień tak zwanych "promptów"  (poleceń) do pobrania, mini kursy, darmowe ebooki... jedynie za podanie swojego adresu mailowego. Jedynie? 

Jednak nie trzeba od razu korzystać z płatnych aplikacji, żeby odrobinę pobawić się w towarzystwie AI. Jeśli interesuje Cię jak to działa praktycznie, to wystarczy skorzystać z generatora obrazów w przeglądarce Bing. Konieczne jest do tego konto Microsoft. Proste, darmowe (póki co) narzędzie, ale nie oczekujcie od niego arcydzieła.  

Jak wygenerować obraz w Bing Image Creator?

Aby korzystać z generatora obrazów Bing, należy wejść na stronę bing.com/create i wpisać swoje zapytanie w oknie na górze. Następnie należy kliknąć przycisk “Utwórz” i poczekać na wygenerowanie obrazów. Pozwól, że pokażę to na przykładzie. 

W oknie wpisałam tekst - "obraz przedstawiający czerwone tulipany.  Odważne kolory, wyraźne i dynamiczne pociągnięcia pędzla, wrażenie głębi i ruchu" i kliknęłam "Utwórz". Po chwili otrzymałam cztery obrazy, z których wybrałam dwa. 


Inny przykład, wpisany tekst - Czarno-biały krajobraz w stylu Zentangle. Na pierwszym planie dwa czerwone tulipany, niezwykle szczegółowe, akwarelowy patchwork, fantastyczny  widok, HDR. I trochę inaczej, ale z tulipankami :) - Małe pluszowe kuliste tulipanki o zabawnych kształtach i kolorach, obraz fantasy w stylu Ivan Shishkin, Gediminas Pranckevicius, Brian Froud.


Takie obrazy można wykorzystać na różne sposoby, głównie w celach użytkowych, a nie artystycznych. Nie są te obrazy pozbawione wad. Bardzo często pojawiają się artefakty w postaci zniekształceń twarzy czy rąk, przy czym te ostatnie bywają okropne. Nie zawsze też obraz jest zgodny z oczekiwaniami. 

Sztuka tworzona przez sztuczną inteligencję nie jest jednak pozbawiona ludzkiego wkładu. To przecież ludzie programują algorytmy, dostarczają dane, wybierają parametry i oceniają rezultaty. To ludzie nadają sens i wartość tym dziełom, interpretują je i czerpią z nich inspirację. Sztuczna inteligencja nie zastępuje ludzkiej sztuki, ale ją uzupełnia. Sztuka i sztuczna inteligencja to nie antagoniści, ale partnerzy. Razem mogą tworzyć niesamowite rzeczy, które zaskakują, zachwycają i poruszają. 

Wszystkie umieszczone tu grafiki zostały wygenerowane w kreatorze Bing. 

Wszystkiego dobrego, DeniKomentarze

  1. Przydatna strona, dziękuję za polecenie Danusiu.:) Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy.
Zapraszam Cię na mój drugi blog Silver60plus też o sztuce.

Sztuce przetrwania...

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania