Malowanie przy muzyce c.d.

O korzyściach słuchania muzyki podczas malowania wspominałam już wcześniej. Takie połączenie to świetny sposób na rozwijanie swoich umiejętności artystycznych i czerpanie radości z tworzenia. Muzyka może pomóc Ci się wyciszyć, zainspirować lub zmobilizować do działania, ale to nie wszystkie jej zalety.

Malowanie do muzyki polega na tym, że słuchamy różnych utworów muzycznych i tworzymy obrazy inspirowane dźwiękami, rytmami i nastrojem. Nie ma tu żadnych zasad ani ograniczeń, ważne jest tylko to, co czujemy i jak chcemy to przedstawić na płótnie. Możemy używać dowolnych farb, pędzli, palców, gąbek czy innych narzędzi. Możemy malować abstrakcyjnie lub realistycznie, kolorowo lub monochromatycznie, dynamicznie lub spokojnie. Wszystko zależy od nas i od muzyki.


Muzyka stymuluje obie półkule mózgu, co sprzyja koordynacji ruchowej i precyzji ręki. Muzyka może też wpływać na tempo i rytm malowania, co może pomóc w wyrażaniu emocji i nastroju na płótnie.

Jedną z ważniejszych zalet połączenia malowania i słuchania muzyki jest poprawa motoryki i zdolności manualnych.

Motoryka to zdolność do wykonywania ruchów ciała, zarówno tych dużych, jak i drobnych. Zdolności manualne to umiejętność precyzyjnego manipulowania przedmiotami za pomocą rąk. Oba te aspekty są niezwykle ważne dla malowania, ponieważ wymagają koordynacji wzrokowo-ruchowej, zręczności i sprawności palców. Malowanie to doskonały sposób na ćwiczenie tych umiejętności, ale można je jeszcze bardziej poprawić, słuchając podczas malowania muzyki. To działa nieco podobnie jak w przypadku ćwiczeń fizycznych, jest sprawniej, lepiej, więcej się chce.

Podczas malowania do muzyki, osoby borykające się z problemami ruchowymi wykonują różnego rodzaju ruchy malarskie, takie jak pociągnięcia pędzlem czy nakładanie farby na płótno. Ruchy te są wykonywane w rytm muzyki, co pozwala na poprawę koordynacji ruchowej oraz zwiększenie siły mięśni.

Sama dość często rysuję do muzyki i odnoszę wrażenie, że jest to całkiem ciekawa, a zarazem przyjemna forma autoterapii, którą można wykorzystać do poprawy sprawności, między innymi, w chorobie Parkinsona. 

Wiele razy już słyszałam, że osoby dotknięte chorobą Parkinsona, które nigdy nie malowały, nie rysowały, nagle zaczęły to robić. Właśnie w takich sytuacjach warto pomyśleć jak to lepiej i skuteczniej wykorzystać. Z takich powodów piszę o tym na blogu i namawiam do spróbowania. To jest niezmiernie miłe, kiedy czytam komentarz lub maila z podziękowaniem za treści na blogu, dzięki którym ktoś poczuł się lepiej, bo spróbował i został z tym, bo działa. Dla mnie to ogromna satysfakcja kiedy mogę pomóc nie tylko sobie. Potwierdzają się tu słowa Seneki - Docendo discimus. (łac.) - ucząc innych sami się uczymy.

Słuchanie muzyki podczas malowania to świetny sposób na poprawę kreatywności. Muzyka może wpłynąć na nasze emocje i stymulować wyobraźnię, co przekłada się na lepszą jakość naszej pracy artystycznej. Dzięki temu, że muzyka działa na różne obszary mózgu, możemy doświadczyć większej swobody w tworzeniu i eksperymentowaniu z różnymi technikami malarskimi. Ponadto muzyka może pomóc nam w utrzymaniu koncentracji i motywacji, co jest szczególnie ważne podczas długich sesji malowania. Dlatego warto spróbować słuchania ulubionej muzyki podczas tworzenia swoich dzieł sztuki i zobaczyć, jak pozytywnie wpłynie to na naszą kreatywność!

Pamiętaj jednak, że muzyka nie powinna być zbyt głośna ani zbyt cicha. Zbyt głośna muzyka może zakłócać Twój słuch i uwagę, a zbyt cicha może być niesłyszalna lub nudna. Najlepiej jest dostosować głośność muzyki do poziomu hałasu w otoczeniu i do swojego komfortu.

Jak widzisz, wymienione tu zalety słuchania muzyki przy malowaniu oraz te, o których pisałam wcześniej, to cała lista. Sama uwielbiam słuchać różnych gatunków muzycznych w zależności od tego, co maluję i jak się czuję. Teoretycznie najłatwiej jest wybrać muzykę instrumentalną, aby słowa nie wpływały na to, co tworzymy. Ja jednak miewam takie okresy, kiedy sięgam tylko po polskie piosenki, a dodatkowym kryterium jest tekst.

Dziękuję za przeczytanie mojego wpisu. Jeśli podobał ci się, daj mi znać w komentarzu. A jeśli nie, to też daj mi znać, bo lubię konstruktywną krytykę. Wszystkiego dobrego i do zobaczenia wkrótce!

Deni

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania