Twórczy relaks ważny element autoterapii

 Cześć, miło, że zajrzałaś/eś, bo mam dla ciebie kilka ostatnich przemyśleń na temat twórczego relaksu jako elementu autoterapii.

 Twórczy relaks to świetny sposób na odprężenie i uwolnienie się, choć na chwilę, od problemów związanych z poważną chorobą, ale i od codziennego stresu. Ośmielam się też napisać, że pozwala to nawet na zmniejszenie odczuwania dolegliwości bólowych. Jednak aby to zadziałało, spełniony musi być jeden podstawowy warunek – to zajęcie ma być przyjemne, sprawiać wiele frajdy. Nie mogą to być działania wymuszone, bo to nie działa tak, jak tabletka przeciwbólowa, połykam i ból mija. Jeśli ktoś zaczyna malować obrazy olejne dlatego, że podobno złagodzi to jego dolegliwości bólowe, niech nie liczy na efekty takiej terapii.

To również idealny sposób na relaks po stresującym dniu, który może stosować każdy, w każdym wieku, bez względu na stan zdrowia.  Twórczy relaks i autoterapia łączą się ze sobą w harmonijną całość. Tworzenie jest formą terapii, która daje nam możliwość poznania siebie, zrozumienia swoich potrzeb i pragnień, uzdrowienia ran i traum, a także cieszenia się życiem. Tworzenie jest także formą relaksu, która pozwala nam oderwać się od codziennych problemów i zmartwień, zredukować napięcie i stres, a także poczuć spokój i harmonię.

Nie każdy będzie się dobrze czuł z pędzlem w dłoni, choć ja uważam, że dobrze jest przynajmniej spróbować. Często posługuję się przykładem ciasta drożdżowego. Kiedy słyszę  - nie piekę ciasta drożdżowego, nie potrafię - pytam - a ile razy piekłaś? W odpowiedzi słyszę - ani razu.

W przypadku choroby Parkinsona, wyzwania nie są aż tak bardzo trudne jak ciasto drożdżowe, a spróbować można nawet bez kupowania artystycznych akcesoriów. Z  tego co słyszę, wielu chorych po akceptacji swojej diagnozy, zaczyna robić fantastyczne rzeczy, o których wcześniej nawet by nie pomyśleli.

Pamiętaj jednak jeszcze o tym, że twórczy relaks to nie tylko malowanie czy rysowanie, może to być również pisanie, śpiewanie, robienie biżuterii, a nawet gotowanie. Wszystko, co sprawia ci przyjemność i pozwala wyrazić siebie.

Dlaczego warto się twórczo relaksować?

Ponieważ ma to wiele korzyści dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Twórczy relaks pomaga nam:

 • zmniejszyć stres i napięcie
 • poprawić nastrój i samopoczucie
 • zwiększyć pewność siebie i samoakceptację
 • rozwijać umiejętności i talenty
 • odkrywać nowe pasje i zainteresowania
 • nawiązywać i pogłębiać relacje z innymi ludźmi

I to, co bardzo ważne... nie ma skutków ubocznych!

Jak się twórczo relaksować? 

Nie ma jednej recepty na to, co każdemu odpowiada. Ważne jest, żeby znaleźć coś, co cię cieszy i inspiruje, i poświęcić na to trochę czasu każdego dnia lub tygodnia. Nie musisz być profesjonalistą ani dążyć do perfekcji. Chodzi o to, żeby się dobrze bawić i czerpać satysfakcję z tego, co robisz.

Podam Ci teraz kilka przykładów na twórczy relaks, niekoniecznie związanych ze sztukami plastycznymi. 

Malowanie

Do malowania możesz używać farb akrylowych, akwareli, pasteli czy kredki. Tematyka jest dowolna, polecam pejzaże, kwiaty, abstrakcje lub cokolwiek innego. Możesz malować na płótnie, papierze lub drewnie. Nie musisz mieć żadnego planu ani szkicu. Po prostu puść wodze fantazji i baw się kolorami.

Pisanie

Możesz pisać opowiadania, wiersze, listy lub dziennik. Możesz pisać o sobie, o innych ludziach, o wydarzeniach lub o marzeniach. Możesz pisać ręcznie lub na komputerze. Nie musisz dbać o poprawność językową ani stylistyczną. Po prostu wyrażaj swoje myśli i uczucia.

Śpiewanie

Możesz śpiewać swoje ulubione piosenki lub wymyślać własne. Możesz śpiewać pod prysznicem, w samochodzie lub w domu. Możesz śpiewać solo lub z kimś innym. Nie musisz mieć doskonałego głosu ani słuchu. Po prostu ciesz się muzyką i dźwiękiem swojego głosu.

Rysowanie

Możesz używać ołówków, długopisów, markerów czy kredek. Możesz rysować zwierzęta, ludzi, przedmioty lub symbole. Możesz rysować na kartce, na ścianie lub na płótnie. Nie musisz być wierny rzeczywistości ani proporcjom. Po prostu twórz swoje własne obrazy i znaki.

Fotografowanie

Możesz używać aparatu, telefonu lub kamery. Możesz fotografować naturę, ludzi, zwierzęta lub architekturę. Możesz fotografować w dzień, w nocy, w słońcu lub w deszczu. Nie musisz znać zasad kompozycji ani oświetlenia. Po prostu uchwyć swoje ulubione chwile i widoki.

Robienie biżuterii

Możesz używać koralików, sznurków, drutów czy łańcuszków. Możesz robić bransoletki, naszyjniki, kolczyki lub pierścionki. Możesz robić biżuterię dla siebie, dla kogoś innego lub na sprzedaż. Nie musisz mieć żadnych umiejętności ani narzędzi. Po prostu baw się kształtami i kolorami.

Gotowanie lub pieczenie

Możesz eksperymentować z różnymi składnikami i przepisami, lub przygotowywać swoje ulubione potrawy. Gotowanie i pieczenie zaspokaja zmysły i sprawia satysfakcję.

Jak widzisz, twórczy relaks jest bardzo prosty i przyjemny. Wystarczy trochę czasu, chęci i materiałów. Tworzenie może być dla nas źródłem relaksu, terapii i radości. Zachęcam cię do spróbowania i odkrycia swojej twórczej strony. A jeśli masz jakieś pytania, sugestie lub doświadczenia związane z twórczym relaksem, to zapraszam do komentowania i dzielenia się nimi ze mną i innymi czytelnikami.

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla ciebie pomocny i inspirujący. Jeśli tak, to podziel się nim ze swoimi znajomymi i daj mi znać w komentarzu, co o nim myślisz. Wszystkiego dobrego!

Deni

Komentarze

 1. Super pomysły na twórczą relaksację :D Do mnie najbardziej przemawia pisanie, fotografowanie, śpiewanie i czasami malowanie.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo pomocny wpis Danusiu. Może masz podpowiedzi jak wyjść z ciężkiej depresji? Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy.
Zapraszam Cię na mój drugi blog Silver60plus też o sztuce.

Sztuce przetrwania...

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania