Inchies jako autoterapia: jak poprawić nastrój za pomocą małych dzieł sztuki

Czy wiesz, co to są inchies? To małe obrazki o wymiarach jednego cala na jeden cal, które można tworzyć z różnych materiałów, takich jak papier, tkanina, drewno czy plastik. Inchies to nie tylko ciekawy sposób na wyrażenie siebie, ale także forma autoarteterapii, która pomaga w radzeniu sobie ze stresem, lękiem czy depresją.

Swego czasu były bardziej popularne, ostatnio temat przycichł, więc jeśli chcesz iść z trendami nie zawracaj sobie tym głowy.  U mnie czasem zdarzają się odgrzewane kotlety, bo zwracam uwagę na to, co może być pomocne w ramach twórczego relaksu czy autoterapii na własną rękę. Tworzenie inchies zaliczam do takich pomocnych metod. Niektórym może sprawiać trudność mały rozmiar, ale można je też nieco zmodyfikować, dopasowując do swoich potrzeb lub ograniczeń. 

Tworzenie inchies to świetna terapia dla duszy i ciała. Inchies pomagają ci się zrelaksować, odreagować negatywne emocje i poczuć satysfakcję z własnej pracy. Inchies to także sposób na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi - możecie razem wymyślać i tworzyć inchies i podziwiać swoje dzieła. Inchies to także oryginalny prezent dla kogoś bliskiego - możesz podarować mu inchies zrobione specjalnie dla niego lub zaprosić go do wspólnego tworzenia.

Jak zacząć tworzyć inchies?

To bardzo proste. Wystarczy trochę materiałów najlepiej te, które masz już w domu. To nie muszą być artykuły plastyczne renomowanych firm, wystarczą różne kartony, bloki. Zależy co chce się tworzyć. A można bardzo dużo, począwszy od zwykłego rysowania, przez malowanie, lepienie, wyszywanie, naklejanie aż do rzeźbienia, a może jeszcze więcej. 

Co jeszcze może się przydać? Trudno mi wyliczyć, to co przychodzi mi teraz do głowy : kartony, papiery, farby, pisaki, kredki, tkanina, wstążki, guziki, koraliki, naklejki itp.   

Oto krok po kroku, jak zrobić inchies:

1. Z kartonu lub papieru wycinaj kwadraty o boku jednego cala (2,54 cm). Możesz użyć linijki i ołówka do zaznaczenia linii cięcia lub wydrukować sobie siatkę w odpowiednim rozmiarze. 

2. Przygotuj materiały do dekoracji. Możesz użyć dowolnych technik i narzędzi, np. malować farbami lub kredkami, wycinać wzory z papieru kolorowego, naklejać wstążki lub naklejki, przyklejać guziki lub koraliki itp. Nie ograniczaj się i baw się kolorami i fakturami.

3. Udekoruj każdy kwadrat według własnego pomysłu. Możesz stworzyć jednolitą serię inchies lub każdy z nich zrobić inaczej. Możesz też nadać im temat lub znaczenie, np. przedstawić swoje hobby, ulubione miejsca, osoby lub zwierzęta.

4. Po udekorowaniu inchies możesz je połączyć ze sobą w dowolny sposób. Możesz np. przykleić je do większego kartonu lub drewnianej deski i stworzyć obraz lub tablicę inspirowaną techniką collage. Możesz też użyć dziurkacza i sznurka i zrobić z nich girlandę lub brelok. Możesz też zostawić je osobno i przechowywać w pudełku lub słoiku.

Przykład mozaiki składającej się z kartoników. 

Inchies możesz wykorzystać w swoim dzienniku lub innym albumie. Mogą nawet same w sobie stać się dziennikiem, gdzie rysunek będzie coś pokazywał, a na drugiej stronie napiszesz datę. Świetnym pomysłem jest duży, ładny słoik, do którego będziesz wrzucać miniaturowe strony swojego dziennika, czyli kartoniki inchies  z symbolicznie przedstawioną sytuacją, wydarzeniem. Wyobraź sobie jak po dłuższym czasie wyciągasz te skarby i przypominasz sobie coś, o czym już zapomniałaś. 

Jeśli prowadzisz artystyczny dziennik, te małe kartoniki mogą być ciekawym dodatkiem. To oczywiście tylko przykłady,  bo możliwości jest znacznie więcej. Należy jednak pamiętać, że najważniejsze jest tworzenie, a nie efekt końcowy. 


Jeszcze jeden przykład, w którym wykorzystałam... ulotki z leków. Mam ich wyjątkowo dużo, a niespecjalnie widzę dla nich zastosowanie jako materiału twórczego. 

Czy inchies mogą być formą autoteapii?

Według mnie tak, bo wszystkie rodzaje twórczości odbieram jako swoją autoterapię. To przede wszystkim relaks, ale i możliwość wyrażania trudnych do opisania emocji, takich jak smutek, złość, strach, poczucie izolacji, samotność. 

Poza tym osoba tworząca inchies może wykorzystać sztukę do poprawy koncentracji, pamięci czy kreatywności. Na przykład, można  wyznaczyć sobie cel, aby stworzyć 100 inchies w ciągu miesiąca.

 Nie ma złych ani dobrych inchies - każdy jest wyjątkowy i osobisty. Nie musisz też trzymać się żadnych reguł ani tematów - możesz tworzyć według własnej intuicji i nastroju. Możesz też inspirować się innymi twórcami inchies - w internecie znajdziesz wiele galerii i blogów poświęconych tej formie sztuki. 

Niech ci się dobrze tworzy!

Deni

Komentarze

  1. Świetne maluszki :) Kiedyś robiłam, bardzo dawno, dawno .
    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajna forma. Pozdrawiam Danusiu serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy.
Zapraszam Cię na mój drugi blog Silver60plus też o sztuce.

Sztuce przetrwania...

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania