Twórczy dziennik w 10 krokach

Czy kiedykolwiek marzyłaś o prowadzeniu własnego artystycznego dziennika? To świetny sposób na wyrażanie siebie, rozwijanie kreatywności i relaks. Artystyczny dziennik to nie tylko zwykły notes, w którym zapisujesz swoje myśli i uczucia. To także miejsce, w którym możesz tworzyć piękne i oryginalne dzieła sztuki, używając różnych technik i materiałów. W tym poście pokażę ci, jak zacząć prowadzić artystyczny dziennik w 10 prostych krokach. Nie potrzebujesz żadnego doświadczenia ani drogich narzędzi, wystarczy trochę chęci i fantazji!

Krok 1: Wybierz swój dziennik

Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego dziennika, w którym będziesz tworzyć. Możesz kupić gotowy notes lub album do scrapbookingu, albo zrobić swój własny z kartek papieru. Ważne jest, żeby dziennik był solidny, miał w miarę grube strony (to zależy co będziesz w nim robić) oraz był odpowiedniej wielkości dla ciebie. Nie musi być bardzo duży, ale też nie za mały, żebyś miała miejsce na swoje pomysły.


Krok 2: Zbierz swoje materiały

Drugim krokiem jest zebranie wszystkich materiałów, których będziesz potrzebować do tworzenia. Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na to, co warto mieć, wszystko zależy od twojego stylu i upodobań. Możesz używać kolorowych długopisów, kredek, flamastrów, farb, tuszu, kleju, nożyczek, stempli, naklejek, taśm dekoracyjnych, zdjęć, gazet i czasopism, tkanin, koronek i wszystkiego innego, co ci się spodoba. Ważne jest, żebyś miała pod ręką różnorodne materiały, które pozwolą ci eksperymentować i wyrażać siebie.

Krok 3: Znajdź inspirację

Trzecim krokiem jest znalezienie inspiracji do swojego artystycznego dziennika. Możesz czerpać pomysły z własnego życia, swoich marzeń i celów, swoich pasji i zainteresowań, swoich emocji i nastrojów. Możesz też szukać inspiracji w innych źródłach, takich jak książki, filmy, muzyka, sztuka, natura czy internet. Możesz oglądać prace innych artystów prowadzących artystyczne dzienniki lub szukać hasztagów na Instagramie czy Pinterestcie. Nie bój się korzystać z cudzych pomysłów jako punktu wyjścia dla swoich własnych.

Na moim drugim blogu znajdziesz 100 jednowyrazowych podpowiedzi do dziennika

Krok 4: Zdecyduj o temacie

Czwartym krokiem jest zdecydowanie o temacie swojej strony w artystycznym dzienniku. Temat może być dowolny i zmieniać się w zależności od twojej chęci i natchnienia. Może być związany z konkretnym wydarzeniem lub osobą w twoim życiu, może być abstrakcyjny lub symboliczny, może być pozytywny lub negatywny. Nie musisz się ograniczać do jednego tematu na stronę, możesz też łączyć różne tematy ze sobą lub tworzyć bez tematu.


Krok 5: Zaplanuj swój układ

Piątym krokiem jest zaplanowanie układu swojej strony w artystycznym dzienniku. Układ to sposób rozmieszczenia elementów na papierze tak, żeby tworzyły harmonijną całość. Możesz używać linii, kształtów, kolorów, tekstur, kontrastów i symetrii, żeby stworzyć interesujący i zrównoważony układ. Możesz też zastosować zasadę złotego podziału, żeby podzielić swoją stronę na proporcjonalne części. Nie musisz się jednak trzymać żadnych sztywnych reguł, możesz też tworzyć swobodnie i intuicyjnie, czyli iść na żywioł, tak jak ja to lubię robić. Raczej mało prawdopodobne, aby w moich dziennikach przeważały.... a nie, raczej bywały, takie idealne, wzorcowe strony. 

Krok 6: Dodaj tekst

Szóstym krokiem jest dodanie tekstu do swojej strony w artystycznym dzienniku. Tekst może być dowolny i pełnić różne funkcje. Może być tytułem, podpisem, cytatem, pytaniem, listem, piosenką, wierszem, opowiadaniem lub czymkolwiek innym. Może być napisany własnymi słowami lub zaczerpnięty z innych źródeł. Może być napisany ręcznie lub wydrukowany. Może być ozdobny lub prosty. Może być widoczny lub ukryty. Ważne jest, żeby tekst pasował do tematu i układu twoje strony i dodawał jej znaczenia.Krok 7: Dodaj obrazy

Siódmym krokiem jest dodanie obrazów do swojej strony w artystycznym dzienniku. Obrazy mogą być dowolne i pełnić różne funkcje. Mogą być rysunkami, malowidłami, kolażami, fotografiami, ilustracjami, grafikami lub czymkolwiek innym. Mogą być wykonane własnoręcznie lub zaczerpnięte z innych źródeł. Mogą być realistyczne lub abstrakcyjne. Mogą być kolorowe lub czarno-białe. Mogą być duże lub małe. Ważne jest, żeby obrazy pasowały do tematu i układu twojej strony i dodawały jej uroku.

Krok 8: Dodaj dekoracje

Ósmym krokiem jest dodanie dekoracji do swojej strony w artystycznym dzienniku. Dekoracje mogą być dowolne i pełnić różne funkcje. Mogą być naklejkami, taśmami dekoracyjnymi, stemplami, koronkami, tkaninami, kwiatami, piórami, guzikami lub czymkolwiek innym. Mogą być użyte do ozdobienia tekstu lub obrazów, do stworzenia ramki lub tła, do podkreślenia ważnych elementów lub do wypełnienia pustych przestrzeni. Ważne jest, żeby dekoracje pasowały do tematu i układu twojej strony i dodawały jej charakteru.

Krok 9: Sprawdź swój efekt

Dziewiątym krokiem jest sprawdzenie efektu swojej strony w artystycznym dzienniku. Spójrz na swoją pracę z dystansu i zwróć uwagę na to, jak się prezentuje. Zapytaj siebie: Czy jestem zadowolona z tego, co stworzyłam? Czy wszystko jest na swoim miejscu? Czy nie ma nic zbędnego lub brakującego? Czy moja strona ma sens? Czy wyraża to, co chciałam powiedzieć? Jeśli nie jesteś pewna swojej odpowiedzi na któreś z tych pytań, możesz wprowadzić poprawki lub zmiany w swojej pracy.

Krok 10: Podziel się swoją pracą

Dziesiątym i ostatnim krokiem jest podzielenie się swoją pracą z innymi ludźmi. Możesz pokazać swoją stronę bliskim, znajomym lub terapeutom i poprosić o opinię.

To są przykładowe kroki, które mogą ci pomóc w rozpoczęciu prowadzenia artystycznego dziennika. Nie musisz się ich trzymać ślepo ani robić wszystkiego tak, jak tu napisałam. Artystyczny dziennik to twoje własne dzieło i możesz go prowadzić tak, jak chcesz. Nie ma żadnych zasad ani ograniczeń. Jedynym celem jest czerpanie radości i satysfakcji z tworzenia. Mam nadzieję, że ten post zainspirował cię do spróbowania artystycznego dziennikowania i że będziesz się dobrze bawić. Podziel się ze mną swoimi doświadczeniami i pracami w komentarzach. 

Do następnego razu, Deni

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania