Jak zrobić puszkę na herbatę w stylu zendoodle?

Zaczynam wpadać w nałóg ozdabiania puszek na herbatę. Prym wiodą rysunki w stylu Zentangle. A że, jak w każdym gospodarstwie domowym, puszki zawsze jakieś się pojawiają, warto je ozdabiać.

Jak zrobić puszkę na herbatę w stylu zendoodle?

Dzisiaj postaram się nieco dokładniej opisać cały proces, mam przecież coraz większe doświadczenie.

Jak zrobić puszkę na herbatę w stylu zendoodle?

Co jest potrzebne do wykonania puszki?

  • puszka, najlepiej metalowa
  • dwustronnie klejąca taśma
  • brystol w dowolnym kolorze
  • nożyk introligatorski lub nożyczki
  • bezbarwny lakier, najlepiej wodny
  • pisaki, farby lub coś innego, czym będziemy rysować (u mnie cienkopisy Pigma Micron i złota kredka)
puszka zentangle diy

Starannie wyczyszczoną puszkę należy dokładnie wymierzyć, czyli wysokość ( nie całej puszki a jednie powierzchnia, która ma być oklejona) oraz obwód. Następnie rysujemy na brystolu prostokąt o odpowiednich wymiarach i wypełniamy rysunkiem. Gotową pracę wycinamy.

Puszkę oklejamy taśmą, najlepiej jest robić to w pionie, ewentualnie przycinając nożykiem nadmiary. Następnie odklejamy jeden z pasków taśmy (wygodniej jest robić to kolejno a nie wszystko na raz) i zaczynamy przyklejanie pasa brystolu. Tu trzeba najbardziej uważać, musimy zrobić to na prawdę bardzo prosto, najlepiej jest kierować się ewentualnymi nadrukami na puszce lub łączeniem blachy.

puszka zentangle diy

Dlaczego taśma a nie klej?

Wydaje mi się, że jest to wygodniejsze w praktyce. Poza tym, malując brystol wodnym lakierem musimy liczyć się z wybrzuszeniami papieru. W przypadku zastosowania taśmy nie trzeba się tym przejmować i pozwolić na całkowite wyschnięcie. Dalej pozostaną nierówności (malutkie bąble), te jednak można łatwo wygładzić, przyklejając ponownie papier do puszki. W tym celu wystarczy przez miękką szmatkę (filc itp.) gładzić ścianki,  mocno dociskając palcami. Jednym słowem puszka musi być dopieszczona! :)

Oklejona brystolem puszka już prezentuje się bardzo ładnie, prawdę mówiąc wolę ją w takiej formie. Na zdjęciu poniżej widoczna jest jeszcze bez lakieru.

puszka zentangle diy

Skoro jednak ma nam to służyć dłużej, warto zabezpieczyć bezbarwnym lakierem. Trzeba też pamiętać o tym, że po lakierze brystol będzie miał ciemniejszy odcień (zdjęcie poniżej). Sama korzystam z lakieru wodnego i przede wszystkim bezwonnego. Pewnie używając innego uniknęłabym wspomnianych bąbli, ale staram się wykorzystywać to, co mam w domu.

puszka zentangle diy

Inna wersja?

Można wykorzystać kolorową folię samoprzylepną i na niej narysować wzroki. Oczywiście muszą być do tego odpowiednie pisaki i nie ma mowy o cieniowaniu kredkami. Zamiast naklejania foli może być dobra farba i rysowanie po niej. Tu jednak dochodzi trudność kreślenia linii na owalnej puszce.

Ja jednak lubię fakturę papieru i raczej pozostanę przy swojej wersji. Jedyne co bym zmieniła to lakier, na całkiem matowy. Być może spróbuję też użyć papieru akwarelowego z delikatną teksturą, jest szansa, że będzie zdecydowanie mniej bąbli, choć, jak pisałam, da się z nimi skutecznie uporać.

A teraz czas na herbatę z nowej puszki! :) Wielka szkoda, że nie da się jeszcze pić jej wirtualnie, razem z przyjaciółmi, chętnie bym Was zaprosiła.

Komentarze

  1. Ciekawy pomysł. Muszę go wypróbować. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. […] pozostała tuba aż się prosi o udekorowanie. Jak wykonać taką puszkę pisałam we wpisie „Jak zrobić puszkę na herbatę w stylu zendoodle?”, zapraszam do podejrzenia dokładnej […]

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy.
Zapraszam Cię na mój drugi blog Silver60plus też o sztuce.

Sztuce przetrwania...

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania