Nie mów, że nie masz

Często spotykam się ze słowami - nie mam czasu na obejrzenie filmu , a co dopiero na jakieś rysowanie. Fakt, życie nas nie rozpieszcza nadmiarem wolnego czasu, ale czy my sami nie marnujemy go niepotrzebnie?

Nie mów, że nie masz czasu

Zapewne wielu z nas mówi, że na rozwijanie pasji, zainteresowań, spełnianie marzeń, przyjdzie jeszcze kiedyś czas. Wymyślamy wymówki, takie jak "jak pójdę na emeryturę będę mieć na to czas" albo "teraz raczej mnie na to nie stać". Mówimy" ja tego nie potrafię", choć tak na prawdę nie podjęliśmy żadnej próby. Jak będę mieć pieniądze pójdę na kurs i się nauczę. Na pewno? Kiedyś? Dlaczego nie teraz?

Znajdź czas


Czasy kiedy pracowało się osiem godzin już się skończyły (nie we wszystkich zawodach), ale mimo tego, kilka godzin dziennie jeszcze zostaje. Odejmując od tego czas niezbędny w codziennym życiu, na pozostałe obowiązki, dalej coś zostaje. Czy nie lepiej, zamiast oglądać ponure wiadomości w telewizji, albo co gorsze, gadające głowy polityków, zrobić coś dla sobie? Ja nie oglądam tv od wielu lat i ani trochę mi tego nie brakuje.

Zrób coś dla siebie

Jeśli nie teraz to kiedy zaczniesz się trochę rozpieszczać? Na emeryturze? Nikt z nas nie wie ile czasu dane nam będzie chodzić po tym świecie. Już zacznij rozwijać swoją pasję, idź na masaż, kup dobrą książkę, wybierz się z rodziną na kolację... Acha, nie masz pieniędzy na takie przyjemności? Nie wszystkie muszą być kosztowne. Wypad na łono natury nie musi wiele kosztować, rysowanie tangli też może być tanie. Jeśli tylko zechcesz, zawsze znajdziesz coś, co będzie dla ciebie przyjemnością bez wielkich nakładów finansowych. Lepiej o jeden ciuch mniej w szafie, a o jedną chwilę dla siebie więcej. Dbaj o siebie już teraz!

Rób rzeczy, których się boisz

A może inaczej, rób rzeczy o których marzysz, ale boisz się czy podołasz. Chciałabym, ale się boję. Chciałabym nauczyć się grać na gitarze (to tylko przykład bo wiem, że obecnie nie jest to możliwe). Kupuję instrument, z braku kasy na nauczyciela, kupuję książkę do nauki, zaczynam ćwiczyć. W końcu udaje mi się zagrać mały, prosty kawałek. Fajnie, ale zagrać go dla innych? No jak!? Przecież nie gram jak Santana, będzie wstyd z takiego rzępolenia.
Pozbądź się szkodliwych przekonań, tych cichych głosów w twojej głowie, które powtarzają: „Nie potrafisz tego zrobić”, „Jesteś oszustką”, „Nie uda ci się”.Wyrzuć lęk za burtę. „Kiedy strach puka do twoich drzwi, nie dawaj mu klucza.
"Bóg zawsze znajdzie Ci pracę. 50 lekcji jak szukać spełnienia" Regina Brett

Rób rzeczy niemożliwe

A może wręcz szalone? Masz marzenie, spróbuj je zrealizować. Chcesz skoczyć ze spadochronem? Postaraj się zaoszczędzić pieniądze (być może wcale nie musisz) i skocz. Chcesz lepić anioły z gliny, ale nie masz materiału, ani pieca do wypału (są bardzo drogie), a przede wszystkim nie wiesz jak się do tego zabrać?  Wystarczy zapisać się na warsztaty, koszt nie jest duży, a ile frajdy!

Kiedy usiłowałam zrobić krótki film do wpisu "Malowanie wodą" musiałam powtarzać tę czynność kilka razy. Dlaczego? Pisałam już wcześniej, że moja lewa ręka nie pracuje tak jakbym chciała, a na filmikach było bardzo widoczne drżenie. Poza tym robiłam to bardzo wolno bo tak lewa ręka działa. W końcu, za którymś tam razem, udało mi się rękę opanować. A powolność? Od tego są aplikacje, wystarczyło zwiększyć prędkość filmu.

Ostatnio miewam problemy z rysowaniem (prawą ręką) prostych linii, łuków, okręgów, co jest dość istotne przy większych pracach. Nie znaczy to jednak, że przestanę rysować! Zawsze pozostaje Zentangle, gdzie nie ma znaczenia trochę przekrzywiona, czy nierówna linia. A może jeszcze coś innego? Efekt nie jest najważniejszy, liczy się działanie.
Wiele osób w głębi duszy zna swoje przeznaczenie. Wiedzą, co chcieliby robić w życiu, ale są zbyt przerażeni, żeby faktycznie się tym zająć, bo to oznacza ryzyko porażki. Wolimy ukryć ten talent głęboko w sobie, bo tam będzie bezpieczny, nietknięty i niewykorzystany. Dużo łatwiej jest o czymś marzyć i śnić, niż naprawdę zacząć działać, narażając się na klęskę i odrzucenie.
 - "Bóg zawsze znajdzie Ci pracę. 50 lekcji jak szukać spełnienia" Regina Brett

Wszyscy powinniśmy pamiętać o tym, że mamy jedno życie. Warto już TERAZ zacząć robić to, o czym się marzyło. Nikt nie jest za młody, za stary, zbyt zajęty, zbyt biedny... by cieszyć się życiem. Niech ono nie będzie nudne, zacznij się bawić. Nie myśl i nie mów za dużo - po prostu zrób to!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania