Przejdź do głównej zawartości

Czy kiedykolwiek próbowałaś sztuki Zentangle ze swoimi dzieckiem?

Sztuka Zentangle® jest dla każdego, dla starszych, dla młodych, dla dzieci. Dla tych ostatnich może być doskonałą formą ćwiczeń ręki, udoskonalającą zdolności manualne i nie tylko.

Zentangle - sztuka rysowania dla dzieci

Czasy kiedy rysowałam w zeszycie szlaczki i wzorki to już prehistoria, ale pamiętam jak ucząc się pisania, żmudnie wypełniałam całe linijki. Tu kółeczka, tam kreseczki... Mimo tego moje odręczne pismo pozostawia wiele do życzenia. Mówiąc krótko - jest okropne. Chyba mam zakodowane, gdzieś w głowie, że rysując, trzeba się bardziej starać, niż pisząc. A przecież to tak podobne czynności. Prawdę mówiąc to pisanie brzuszków literek było nudne. Co innego, kiedy brzuszek jest częścią obrazka, na przykład brzuszkiem Kubusia Puchatka.

Zentangle - sztuka rysowania dla dzieci

Już jakiś czas temu porównywałam Zentangle® do pisania liter, chcąc udowodnić w ten sposób, że każdy potrafi rysować wzorki. Teoretycznie powinno to działać w obie strony, czyli potrafiąc rysować wzorki (nawet dość równe) powinnam ładnie pisać. Hmm... no dobrze, powinnam, ale tak nie jest. Wrócę może do dzieci.

Jest oczywiste, że dziecko nie będzie miało tyle cierpliwości, aby dokładnie zapełniać całe powierzchnie kartonika wzorami. Trzeba mu to ułatwić i nieco uatrakcyjnić.

Jak ułatwić dziecku rysowanie Zentangle

  • Format rysunku - Moim zdaniem powinien być większy, może A5 lub nawet A4. 
  • Zarys rysunku - typowy kwadrat bądź koło, to za mało dla małego dziecka. Warto więc przygotować obrazki konturowe, najlepiej już podzielone na fragmenty. Niech to będą zwierzątka, kwiatki... itp. Znajdziesz ich sporo w internecie, mogą to być proste, darmowe kolorowanki. 
  • Pisaki - oryginalne cienkopisy Sakura to nie jest najlepszy wybór, niech to będą zwykłe flamastry lub kredki. 
  • Kolory - jak najbardziej tak! Klasyczne Zentangle® to głównie czerń, biel i odcienie szarości, a to za mało dla dziecka. 
  • Wzory - sugeruj dziecku bardzo proste wzory, szczególnie na początku. Staraj dostosować je do wieku i umiejętności. Nie oczekuj, że małe dziecko będzie rysować z wielką dokładnością, nie o to tu chodzi. Niech bazgra jak mu wyobraźnia podpowiada i dobrze się bawi.  A Ty razem z nim. 
  • Wspólne rysowanie - nie powinno to wyglądać tak, że dajesz dziecku papier i pisaki, a sam siadasz przed telewizorem. Rysujcie razem, najlepiej z całą rodziną.
Na księgarskim rynku, jakiś czas temu, pojawiła się książka "Zentangle. Sztuka ozdabiania dla dzieci", wydawnictwa Wilga. Niestety nie oglądałam jej, trudno mi ją ocenić. Myślę jednak, że i bez książki potrafisz zorganizować tanglowanie z dzieckiem. Na wspólną, kreatywną zabawę powinien znaleźć się czas.

Rysowanie Zentangle® może być też przydatne dla dzieci nieco starszych, które doszły do wniosku, że nie potrafią rysować i całkowicie zaprzestały rysowania. Ta technika może pokazać im, że każdy może stworzyć niesamowite obrazki.

Kto wie, może dzięki zabawie z dzieckiem, Ciebie też wciągnie rysowanie i dojdziesz do wniosku, że potrafisz rysować. Nie wierzysz? A próbowałaś??

Na koniec dwa przykłady do pobrania i wydrukowania, o różnym stopniu trudności.

szablon słoń

szablon sowa

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ