Przejdź do głównej zawartości

Czy kiedykolwiek próbowałaś sztuki Zentangle ze swoimi dzieckiem?

Sztuka Zentangle® jest dla każdego, dla starszych, dla młodych, dla dzieci. Dla tych ostatnich może być doskonałą formą ćwiczeń ręki, udoskonalającą zdolności manualne i nie tylko.

Zentangle - sztuka rysowania dla dzieci

Czasy kiedy rysowałam w zeszycie szlaczki i wzorki to już prehistoria, ale pamiętam jak ucząc się pisania, żmudnie wypełniałam całe linijki. Tu kółeczka, tam kreseczki... Mimo tego moje odręczne pismo pozostawia wiele do życzenia. Mówiąc krótko - jest okropne. Chyba mam zakodowane, gdzieś w głowie, że rysując, trzeba się bardziej starać, niż pisząc. A przecież to tak podobne czynności. Prawdę mówiąc to pisanie brzuszków literek było nudne. Co innego, kiedy brzuszek jest częścią obrazka, na przykład brzuszkiem Kubusia Puchatka.

Zentangle - sztuka rysowania dla dzieci

Już jakiś czas temu porównywałam Zentangle® do pisania liter, chcąc udowodnić w ten sposób, że każdy potrafi rysować wzorki. Teoretycznie powinno to działać w obie strony, czyli potrafiąc rysować wzorki (nawet dość równe) powinnam ładnie pisać. Hmm... no dobrze, powinnam, ale tak nie jest. Wrócę może do dzieci.

Jest oczywiste, że dziecko nie będzie miało tyle cierpliwości, aby dokładnie zapełniać całe powierzchnie kartonika wzorami. Trzeba mu to ułatwić i nieco uatrakcyjnić.

Jak ułatwić dziecku rysowanie Zentangle

  • Format rysunku - Moim zdaniem powinien być większy, może A5 lub nawet A4. 
  • Zarys rysunku - typowy kwadrat bądź koło, to za mało dla małego dziecka. Warto więc przygotować obrazki konturowe, najlepiej już podzielone na fragmenty. Niech to będą zwierzątka, kwiatki... itp. Znajdziesz ich sporo w internecie, mogą to być proste, darmowe kolorowanki. 
  • Pisaki - oryginalne cienkopisy Sakura to nie jest najlepszy wybór, niech to będą zwykłe flamastry lub kredki. 
  • Kolory - jak najbardziej tak! Klasyczne Zentangle® to głównie czerń, biel i odcienie szarości, a to za mało dla dziecka. 
  • Wzory - sugeruj dziecku bardzo proste wzory, szczególnie na początku. Staraj dostosować je do wieku i umiejętności. Nie oczekuj, że małe dziecko będzie rysować z wielką dokładnością, nie o to tu chodzi. Niech bazgra jak mu wyobraźnia podpowiada i dobrze się bawi.  A Ty razem z nim. 
  • Wspólne rysowanie - nie powinno to wyglądać tak, że dajesz dziecku papier i pisaki, a sam siadasz przed telewizorem. Rysujcie razem, najlepiej z całą rodziną.
Na księgarskim rynku, jakiś czas temu, pojawiła się książka "Zentangle. Sztuka ozdabiania dla dzieci", wydawnictwa Wilga. Niestety nie oglądałam jej, trudno mi ją ocenić. Myślę jednak, że i bez książki potrafisz zorganizować tanglowanie z dzieckiem. Na wspólną, kreatywną zabawę powinien znaleźć się czas.

Rysowanie Zentangle® może być też przydatne dla dzieci nieco starszych, które doszły do wniosku, że nie potrafią rysować i całkowicie zaprzestały rysowania. Ta technika może pokazać im, że każdy może stworzyć niesamowite obrazki.

Kto wie, może dzięki zabawie z dzieckiem, Ciebie też wciągnie rysowanie i dojdziesz do wniosku, że potrafisz rysować. Nie wierzysz? A próbowałaś??

Na koniec dwa przykłady do pobrania i wydrukowania, o różnym stopniu trudności.

szablon słoń

szablon sowa

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować?
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.


A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy. 

Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powt…

Jak zrobić zakładkę do książki krok po kroku

Poza rysowaniem Zentangle, nałogowo czytam książki. Można powiedzieć, że zdecydowanie poprawiam statystyki czytelnicze w Polsce. A skoro książki i rysowanie, muszą być też zakładki.
Oryginalne zakładki do książek każdy może zrobić sam ... tylko najpierw niech zacznie te książki czytać.


Uwielbiam słowo pisane. Lubię książki w klasycznej, papierowej wersji, one na prawdę pięknie pachną! Prawda jest jednak taka, że czytam w większości ebooki. Dzieje się tak z dwóch... a może trzech powodów. Po pierwsze wielkość czcionki, którą mogę sobie dopasowywać do własnych potrzeb. Po drugie waga książek, 800 stron papieru na prawdę ciężko jest trzymać. Po trzecie i chyba najważniejsze - dostęp do książek.

Pozwól, że rozwinę ten "dostęp". Gdybym chciała kupować wszystkie książki, które czytam, nie wystarczyłoby mi kasy na nic innego. Korzystanie z biblioteki jest ok, tylko trzeba do niej regularnie chodzić. A ja leniwa jestem. Tak na poważnie, problem z chodzeniem jest nieco inny.
Najlepsz…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Eko drukowanie, czyli barwienie papieru i tkanin
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarz…

Notes w kropki, przydatny w Zentangle®

Notesy w kropki najczęściej są używane do prowadzenia dziennika bullet journal, czyli przeszłość, planowana przyszłość, organizacja czasu... i wiele innych. To jednak nie wszystko, bo ze względu na delikatne kropki są wręcz idealne do rysowania wzorów Zentangle®, o katalogowaniu ich nie wspominając.
Notes w kropki przydatny dla rysującychO tym, czym jest bullet journal, wspominałam już wcześniej. Przyznam się Wam, że  podejmowałam  już próby pisanina i tworzenia takiego dziennika, ale... wyszło na to, że mam w tym temacie słomiany zapał. Po iluś tam stronach pisania, wklejania, rysowania i kolorowania, kartki i tak lądowały w koszu, a reszta dziennika została wykorzystana do czegoś innego. Jedynym notesem, który na prawdę wytrwale wypełniam, jest notes z sową, przeznaczony na cytaty z przeczytanych książek. Uwielbiam do niego zaglądać, szczególnie w te gorsze dni, które każdy chyba miewa.Tyle o moim prowadzeniu notesów. W dzisiejszym wpisie chcę zachęcić Was do wykorzystania notesu w k…

13 inspirujących cytatów dla kreatywnych

Kiedy czuję się kiepsko, brakuje mi energii, jestem na nie, lubię zajrzeć do swojego notesu z cytatami. Często ładuje tak swoje akumulatorki, motywuję się do działania. Jak do tego dodać 15 minut z Zentangle®, samopoczucie ulega poprawie. 
13 inspirujących cytatów dla kreatywnych Dzisiaj mam dla Was 13 cytatów, które przynoszą więcej energii, motywują do działania i parcia do przodu. Nie wszystkie cytaty mówią o kreatywności (twórczej), ale na pewno są impulsami, które ją pobudzają. Nie wiem jak to wygląda u Was, ale u mnie kreatywne pomysły związane są ze stanem umysłu. Czasem wystarczy jedno zdanie, aby zmienić nastawienie, a co za tym idzie chęć do zrobienia czegokolwiek. Ruszenia z miejsca, tworzenia.


Jeśli lubisz cytaty, proszę weź sobie ile tylko chcesz, zapisz na komputerze, wydrukuj, zapisz w kalendarzu, ustaw jako tapetę w telefonie, napisz markerem na lodówce. A może wyślesz przyjacielowi w potrzebie?


"Cokolwiek możesz zrobić, o czymkolwiek możesz marzyć, po prostu zaczni…