Przejdź do głównej zawartości

Jeżeli potrafisz trzymać ołówek, potrafisz rysować Zentangle

O tym, że Zentangle jest dla każdego pisałam już wielokrotnie, do znudzenia. A jednak pociągnę temat dalej, chcąc udowodnić niedowiarkom, że jest to możliwe. Bo jest! 

Jeżeli potrafisz trzymać ołówek, potrafisz rysować Zentangle

Najchętniej zrobiłabym mały eksperyment, angażując kogoś, kto twierdzi, że rysować nie potrafi. Problem w tym, że trzeba by najpierw taką osobę przekonać do podjęcia wyzwania, a to już nie jest takie proste. Może więc sama/sam zechcesz spróbować, we własnym zaciszu, nie obawiając się nieudolnej próby i wystawienia jej na widok publiczny? Jeśli tak, tu znajdziesz pierwszą lekcję, najprostszą z możliwych.

Jak rysować Zentangle

Odrobina teorii

Kiedy rysuję Zentangle, często zdarza mi się, że moja lewa półkula mózgu zaczyna intensywnie myśleć - tu lepiej pasuje inny wzór... za dużo czerni... w tym miejscu lepiej wyglądałyby koła... Kiedy nachodzą mnie takie myśli, robię sobie małą przerwę, biorę kilka głębokich wdechów, przymykam oczy (przy okazji daję im odpocząć), cieszę się chwilą. Do swojej lewej półkuli mówię - przestań się wymądrzać, teraz rządzi intuicja! To ona kieruje moją ręką.

Tak właśnie powinno to wyglądać. Jednak nie na pierwszej lekcji. Tu otrzymasz konkretne wytyczne, których powinieneś się trzymać (z małymi wyjątkami).

Pierwsza lekcja rysowania Zentangle, która ma Cię przekonać, że potrafisz! 

Weź zeszyt, arkusz papieru do drukarki, kawałek kartki z bloku technicznego, notes... co tam masz pod ręką. Potrzebny będzie Ci jeszcze ołówek, długopis, cienkopis... co tam masz w szufladzie.

Narysuj (najlepiej ołówkiem) pole w kształcie kwadratu (o boku  ok. 10 cm), nie musi mieć kątów prostych, ani idealnie prostych linii. To nie jest techniczny rysunek, ani projekt Twojego wymarzonego domu.

Podziel (również ołówkiem) pole na cztery części, mniej więcej tak, jak to widać na poniższym zdjęciu. Możesz inaczej.

Teraz wypełnij każde pole jednym z zaproponowanych przeze mnie wzorów. Wybrałam te najprostsze. Nie chcę Cię zrażać na początku.

Pierwsze pole, nieważne które, wypełnij wzorem Cadent, w podstawowej i bardzo prostej wersji.
Zentangle wzór Cadent
Najpierw rysujesz kółka (kropki), następnie łączysz je łukami (wszystkie w jedną stronę). Jeśli dalej nie wiesz jak się za to zabrać, obejrzyj filmik.

Jeśli potrafisz napisać literę "o" oraz nieco rozciągnięte "s", potrafisz narysować ten wzór. 

Drugie pole wypełnij wzorem Lotus Pods. Stylizowany strąkami nasion lotosu, ale można wyobrazić sobie coś innego. Kojarzysz?


A jeśli nie kojarzysz, to może lubisz pizzę? Wyobraź sobie, że rysujesz mini, bardzo mini pizzę? Najpierw zarys całej, później linia gdzie widać brzeg ciasta, a na koniec oliwki. Czyli coś takiego:

Zentangle Lotus Pods

Przestrzenie między pizzami wypełnij czarnym kolorem, tak jakby leżały na czarnym talerzu.

Czas na kolejny wzór, niech to będzie prosty deseń, oparty na siatce - Bales.

Zentangle Bales
Prawda, że prosty? Rysujesz siatkę, później łuki według ściągi, pozostaje jeszcze czarne wypełnienie.

Na koniec czwarty wzór - Wisket. Śmiesznie prosty. Rysujesz siatkę, najlepiej tylko ołówkiem, a następnie już cienkopisem lub długopisem kreski, tak jak to widać na rysunku.

Zentangle Wisket
I jak Ci poszło? Skusiłeś się na pierwszą lekcję, pochwal się koniecznie. Zapraszam na stronę FB, możesz to zrobić właśnie tam, chętnie udostępnię.

Rysowanie cienkopisem

Jeśli szukasz prostych wzorów, zajrzyj na stronę pattern-collections.com gdzie znajdziesz wzory zgrupowane według stopnia trudności. 

W Zentangle stosuje się jeszcze cieniowanie wzorów ołówkiem. Nie musisz tego robić, zwłaszcza na pierwszej lekcji. A jeśli chcesz spróbować, a daje to ładny efekt, przeczytaj jak to robić - sposób na cieniowanie rysunków

Na pierwszej lekcji kończę, kolejne należą już do Ciebie. Tylko ćwiczenie, wybieranie nowych wzorów, to droga do korzystania z zalet Zentangle, o których pisałam już w niejednym wpisie. A jeśli masz jakieś pytania, chcesz abym coś opisała szerzej, zapraszam do komentowania.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować?
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.


A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy. 

Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powt…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Eko drukowanie, czyli barwienie papieru i tkanin
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarz…

Jak zrobić zakładkę do książki krok po kroku

Poza rysowaniem Zentangle, nałogowo czytam książki. Można powiedzieć, że zdecydowanie poprawiam statystyki czytelnicze w Polsce. A skoro książki i rysowanie, muszą być też zakładki.
Oryginalne zakładki do książek każdy może zrobić sam ... tylko najpierw niech zacznie te książki czytać.


Uwielbiam słowo pisane. Lubię książki w klasycznej, papierowej wersji, one na prawdę pięknie pachną! Prawda jest jednak taka, że czytam w większości ebooki. Dzieje się tak z dwóch... a może trzech powodów. Po pierwsze wielkość czcionki, którą mogę sobie dopasowywać do własnych potrzeb. Po drugie waga książek, 800 stron papieru na prawdę ciężko jest trzymać. Po trzecie i chyba najważniejsze - dostęp do książek.

Pozwól, że rozwinę ten "dostęp". Gdybym chciała kupować wszystkie książki, które czytam, nie wystarczyłoby mi kasy na nic innego. Korzystanie z biblioteki jest ok, tylko trzeba do niej regularnie chodzić. A ja leniwa jestem. Tak na poważnie, problem z chodzeniem jest nieco inny.
Najlepsz…

Notes w kropki, przydatny w Zentangle®

Notesy w kropki najczęściej są używane do prowadzenia dziennika bullet journal, czyli przeszłość, planowana przyszłość, organizacja czasu... i wiele innych. To jednak nie wszystko, bo ze względu na delikatne kropki są wręcz idealne do rysowania wzorów Zentangle®, o katalogowaniu ich nie wspominając.
Notes w kropki przydatny dla rysującychO tym, czym jest bullet journal, wspominałam już wcześniej. Przyznam się Wam, że  podejmowałam  już próby pisanina i tworzenia takiego dziennika, ale... wyszło na to, że mam w tym temacie słomiany zapał. Po iluś tam stronach pisania, wklejania, rysowania i kolorowania, kartki i tak lądowały w koszu, a reszta dziennika została wykorzystana do czegoś innego. Jedynym notesem, który na prawdę wytrwale wypełniam, jest notes z sową, przeznaczony na cytaty z przeczytanych książek. Uwielbiam do niego zaglądać, szczególnie w te gorsze dni, które każdy chyba miewa.Tyle o moim prowadzeniu notesów. W dzisiejszym wpisie chcę zachęcić Was do wykorzystania notesu w k…

13 inspirujących cytatów dla kreatywnych

Kiedy czuję się kiepsko, brakuje mi energii, jestem na nie, lubię zajrzeć do swojego notesu z cytatami. Często ładuje tak swoje akumulatorki, motywuję się do działania. Jak do tego dodać 15 minut z Zentangle®, samopoczucie ulega poprawie. 
13 inspirujących cytatów dla kreatywnych Dzisiaj mam dla Was 13 cytatów, które przynoszą więcej energii, motywują do działania i parcia do przodu. Nie wszystkie cytaty mówią o kreatywności (twórczej), ale na pewno są impulsami, które ją pobudzają. Nie wiem jak to wygląda u Was, ale u mnie kreatywne pomysły związane są ze stanem umysłu. Czasem wystarczy jedno zdanie, aby zmienić nastawienie, a co za tym idzie chęć do zrobienia czegokolwiek. Ruszenia z miejsca, tworzenia.


Jeśli lubisz cytaty, proszę weź sobie ile tylko chcesz, zapisz na komputerze, wydrukuj, zapisz w kalendarzu, ustaw jako tapetę w telefonie, napisz markerem na lodówce. A może wyślesz przyjacielowi w potrzebie?


"Cokolwiek możesz zrobić, o czymkolwiek możesz marzyć, po prostu zaczni…