Przejdź do głównej zawartości

Jak Zentangle® wpływa na codzienne życie

Zentangle®, nie bez powodu, nazywane jest twórczą medytacją. Ta prosta technika rysowania zwiększa koncentrację, rozwija kreatywność, dostarcza artystycznej satysfakcji. Ponadto zwiększa pewność siebie i zdecydowanie poprawia samopoczucie. 

Wpływ Zentangle na codzienne życie

Zentangle® możesz stosować w celu osiągnięcia poprawy wszystkich wymienionych wyżej problemów, nie pomijając tej typowo artystycznej strony.


Dlaczego napisałam, że Zentangle® wpływa na codzienne życie? W tym momencie nie chodzi tylko o wartość estetyczną, choć nie powinna być ona całkowicie pomijana. Niektóre zasady rysowania, jak na przykład zakaz używania gumki, można przenieść właśnie na codzienność. Czy w życiu masz gumkę do wymazywania swoich błędów, 

Błędy w Zentangle®

Jeśli narysujesz coś źle, popełnisz błąd, możesz go wykorzystać do narysowania nowego wzoru, kształtu. Każdy Twój błąd może stać się zaczątkiem czegoś nowego, kto wie, może jeszcze piękniejszego. W życiu jest podobnie, wszystko co robisz wpłynie na rysunek Twojego życia. Każdy popełniony błąd przestaje być katastrofą, i podobnie jak w rysowaniu na kartonikach, przechodzisz dalej do porządku dziennego.

Przy Zentangle® nie planujesz kolejnego kroku, zdajesz się na intuicję. Rysując te wszystkie wzorki możesz myśleć o różnych sprawach, i jest bardzo prawdopodobne, że na różne problemy spojrzysz inaczej. Być może znajdziesz nowe, dobre rozwiązanie?

Kiedy masz podjąć ważną decyzję, pozwól sobie na odprężenie, zacznij rysować. Daj sobie czas, przyjemny czas, na zastanowienie się, przemyślenie wszystkiego. Relaks na pewno pozwoli Ci podjąć lepszą decyzję.  Relaks, spokój na uporządkowanie myśli, zapewnić mogą różne techniki, nie musisz akurat rysować, chociaż ja to gorąco polecam.

Stres jest złym doradcą. Warto testować różne techniki obniżające jego poziom. Może to być ruch, medytacja, ale i praca twórcza, nawet w przypadku osób bez jakichkolwiek zdolności. Mogą to być zwykłe kolorowanki. Że co? Dla dzieci?  Ostatnio stały się dość popularne nawet wśród dorosłych. Wiele osób znalazło w nich relaks i wyciszenie. Podobnie ma się sprawa z Zentangle®, tu jednak, moim zdaniem, efekt jest lepszy niż w przypadku kolorowanek.

kolorowanki dla dorosłych

Zdecydowanie stawiam na... bazgranie! Takie, jakie robimy podczas wykładu czy rozmowy telefonicznej lub właśnie Zentangle. Nie angażuje myśli, nie jest trudne, nie nudzi, a do tego daje super efekty wizualne.

Sztuka, która może poprawić twoje samopoczucie, czeka na Ciebie!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ