Przejdź do głównej zawartości

Jak Zentangle® wpływa na codzienne życie

Zentangle®, nie bez powodu, nazywane jest twórczą medytacją. Ta prosta technika rysowania zwiększa koncentrację, rozwija kreatywność, dostarcza artystycznej satysfakcji. Ponadto zwiększa pewność siebie i zdecydowanie poprawia samopoczucie. 

Wpływ Zentangle na codzienne życie

Zentangle® możesz stosować w celu osiągnięcia poprawy wszystkich wymienionych wyżej problemów, nie pomijając tej typowo artystycznej strony.


Dlaczego napisałam, że Zentangle® wpływa na codzienne życie? W tym momencie nie chodzi tylko o wartość estetyczną, choć nie powinna być ona całkowicie pomijana. Niektóre zasady rysowania, jak na przykład zakaz używania gumki, można przenieść właśnie na codzienność. Czy w życiu masz gumkę do wymazywania swoich błędów, 

Błędy w Zentangle®

Jeśli narysujesz coś źle, popełnisz błąd, możesz go wykorzystać do narysowania nowego wzoru, kształtu. Każdy Twój błąd może stać się zaczątkiem czegoś nowego, kto wie, może jeszcze piękniejszego. W życiu jest podobnie, wszystko co robisz wpłynie na rysunek Twojego życia. Każdy popełniony błąd przestaje być katastrofą, i podobnie jak w rysowaniu na kartonikach, przechodzisz dalej do porządku dziennego.

Przy Zentangle® nie planujesz kolejnego kroku, zdajesz się na intuicję. Rysując te wszystkie wzorki możesz myśleć o różnych sprawach, i jest bardzo prawdopodobne, że na różne problemy spojrzysz inaczej. Być może znajdziesz nowe, dobre rozwiązanie?

Kiedy masz podjąć ważną decyzję, pozwól sobie na odprężenie, zacznij rysować. Daj sobie czas, przyjemny czas, na zastanowienie się, przemyślenie wszystkiego. Relaks na pewno pozwoli Ci podjąć lepszą decyzję.  Relaks, spokój na uporządkowanie myśli, zapewnić mogą różne techniki, nie musisz akurat rysować, chociaż ja to gorąco polecam.

Stres jest złym doradcą. Warto testować różne techniki obniżające jego poziom. Może to być ruch, medytacja, ale i praca twórcza, nawet w przypadku osób bez jakichkolwiek zdolności. Mogą to być zwykłe kolorowanki. Że co? Dla dzieci?  Ostatnio stały się dość popularne nawet wśród dorosłych. Wiele osób znalazło w nich relaks i wyciszenie. Podobnie ma się sprawa z Zentangle®, tu jednak, moim zdaniem, efekt jest lepszy niż w przypadku kolorowanek.

kolorowanki dla dorosłych

Zdecydowanie stawiam na... bazgranie! Takie, jakie robimy podczas wykładu czy rozmowy telefonicznej lub właśnie Zentangle. Nie angażuje myśli, nie jest trudne, nie nudzi, a do tego daje super efekty wizualne.

Sztuka, która może poprawić twoje samopoczucie, czeka na Ciebie!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować?
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.


A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy. 

Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powt…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Eko drukowanie, czyli barwienie papieru i tkanin
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarz…

Jak zrobić zakładkę do książki krok po kroku

Poza rysowaniem Zentangle, nałogowo czytam książki. Można powiedzieć, że zdecydowanie poprawiam statystyki czytelnicze w Polsce. A skoro książki i rysowanie, muszą być też zakładki.
Oryginalne zakładki do książek każdy może zrobić sam ... tylko najpierw niech zacznie te książki czytać.


Uwielbiam słowo pisane. Lubię książki w klasycznej, papierowej wersji, one na prawdę pięknie pachną! Prawda jest jednak taka, że czytam w większości ebooki. Dzieje się tak z dwóch... a może trzech powodów. Po pierwsze wielkość czcionki, którą mogę sobie dopasowywać do własnych potrzeb. Po drugie waga książek, 800 stron papieru na prawdę ciężko jest trzymać. Po trzecie i chyba najważniejsze - dostęp do książek.

Pozwól, że rozwinę ten "dostęp". Gdybym chciała kupować wszystkie książki, które czytam, nie wystarczyłoby mi kasy na nic innego. Korzystanie z biblioteki jest ok, tylko trzeba do niej regularnie chodzić. A ja leniwa jestem. Tak na poważnie, problem z chodzeniem jest nieco inny.
Najlepsz…

Notes w kropki, przydatny w Zentangle®

Notesy w kropki najczęściej są używane do prowadzenia dziennika bullet journal, czyli przeszłość, planowana przyszłość, organizacja czasu... i wiele innych. To jednak nie wszystko, bo ze względu na delikatne kropki są wręcz idealne do rysowania wzorów Zentangle®, o katalogowaniu ich nie wspominając.
Notes w kropki przydatny dla rysującychO tym, czym jest bullet journal, wspominałam już wcześniej. Przyznam się Wam, że  podejmowałam  już próby pisanina i tworzenia takiego dziennika, ale... wyszło na to, że mam w tym temacie słomiany zapał. Po iluś tam stronach pisania, wklejania, rysowania i kolorowania, kartki i tak lądowały w koszu, a reszta dziennika została wykorzystana do czegoś innego. Jedynym notesem, który na prawdę wytrwale wypełniam, jest notes z sową, przeznaczony na cytaty z przeczytanych książek. Uwielbiam do niego zaglądać, szczególnie w te gorsze dni, które każdy chyba miewa.Tyle o moim prowadzeniu notesów. W dzisiejszym wpisie chcę zachęcić Was do wykorzystania notesu w k…

13 inspirujących cytatów dla kreatywnych

Kiedy czuję się kiepsko, brakuje mi energii, jestem na nie, lubię zajrzeć do swojego notesu z cytatami. Często ładuje tak swoje akumulatorki, motywuję się do działania. Jak do tego dodać 15 minut z Zentangle®, samopoczucie ulega poprawie. 
13 inspirujących cytatów dla kreatywnych Dzisiaj mam dla Was 13 cytatów, które przynoszą więcej energii, motywują do działania i parcia do przodu. Nie wszystkie cytaty mówią o kreatywności (twórczej), ale na pewno są impulsami, które ją pobudzają. Nie wiem jak to wygląda u Was, ale u mnie kreatywne pomysły związane są ze stanem umysłu. Czasem wystarczy jedno zdanie, aby zmienić nastawienie, a co za tym idzie chęć do zrobienia czegokolwiek. Ruszenia z miejsca, tworzenia.


Jeśli lubisz cytaty, proszę weź sobie ile tylko chcesz, zapisz na komputerze, wydrukuj, zapisz w kalendarzu, ustaw jako tapetę w telefonie, napisz markerem na lodówce. A może wyślesz przyjacielowi w potrzebie?


"Cokolwiek możesz zrobić, o czymkolwiek możesz marzyć, po prostu zaczni…