Przejdź do głównej zawartości

10 form sztuki, które warto poznać

Jeśli należysz do osób kreatywnych, albo jeśli jeszcze nigdy nie próbowałeś tworzyć, być może zainspiruję Cię kilkoma propozycjami. Nie potrzeba tu wyjątkowego talentu, to może robić każdy. A ile daje przyjemności, dowiesz się tylko po podjęciu twórczego wyzwania.

10 form sztuki, które warto poznać - moje propozycje dla ciebie

Przez moje czterdzieści lat pracy twórczej miałam przyjemność zajmować się różnymi formami sztuki. Uważam, że warto próbować, podejmować nowe wyzwania, zmieniać materiały, techniki, eksperymentować i uczyć się czegoś nowego. 

Z dziesięciu propozycji możesz wybrać coś dla siebie, przecież nie musisz robić wszystkiego. Wybierz to, co najbardziej Ci odpowiada, albo... nie wybieraj nic.

Ceramika

Jak sama miałam przyjemność przekonać się, lepienie z gliny jest świetnym relaksem. Już sam dotyk tego twórczego materiału, jakim jest glina, daje wiele doznań. To, jak kształtujesz ją swoimi palcami, oglądasz, poprawiasz, doklejasz i formujesz ją w swoje małe dzieło, rozbudza ciekawość i już chciałoby się zobaczyć efekt końcowy. A tu nic z tego. Trzeba wypalać, później szkliwić i ponownie wypalać. Ten ostatni proces jest wyjątkowo ciekawy, potrafi bardzo zaskoczyć. To jest niesamowite jak praca zmienia się podczas szkliwienia.
Jeśli chcesz spróbować najlepiej wejść w kontakt z jakąś pracownią organizującą warsztaty.  Wszystko masz pod ręką, materiały, narzędzia i fachową pomoc.

Jako wielka miłośniczka herbaty, próbowałam swoich sił w lepieniu różnych naczyń, oto dwa przykłady:

ceramika rekodzielo


Malarstwo

Zakup podobrazia, farb i pędzli to nie jest ogromny wydatek. Żeby spróbować swoich sił wystarczy niezbędne minimum, a na dobrą sprawę malować można na zwykłym kartonie. Nawet w sklepach typu Lidl bywają akcje tematyczne, gdzie kupisz wszystko.
Co malować, jakimi farbami... tego Ci nie podpowiem. Zdaj się na siebie, wyłącz swojego auto cenzora, puść wodze fantazji! Możesz malować żywą bądź martwą naturę, ale może to być abstrakcja z burzą kolorów. Pamiętaj, tylko czas i kolejne próby pozwolą Ci poprawić warsztat.

Przykład mojej twórczości (po wielu latach pracy):

malarstwo obraz olejny słoneczniki

Robienie biżuterii

Ta dziedzina również jest mi bliska i bardzo polecam ją każdej kobiecie. Są specjalistyczne sklepy, w których kupisz gotowe elementy w postaci korali, zawieszek, wisiorów, rzemyków, sznurków i drucików jubilerskich. Na prawdę jest w czym wybierać, a i ceny są dość przystępne. Później pozostaje poskładanie ich według tego, co podpowiada Ci wyobraźnia. Na YT znajdziesz masę tutoriali, nic tylko robić. A ile frajdy, kiedy włożysz własnoręcznie zrobiony wisior!!

Jak przykład pokażę wisior w formie łapacza snów.

rekodzieło biżuteria

Kolaż

Ciekawa forma sztuki, stosunkowo prosta do wykonania. Wystarczy trochę czasopism, różne skrawki papierów, zdjęcia, tkaniny, blok, nożyczki i klej. Powycinane elementy nakleja się na papier, tworząc kompozycje.

Na temat kolażu z wykorzystaniem herbacianych torebek pisałam więcej tutaj. Poniżej przykład:

sztuka colaż

Fotografia

Obecnie większość z nas ma zawsze przy sobie smartfon z wbudowanym aparatem. Nic nie stoi na przeszkodzie aby używać go nie tylko do rodzinnych zdjęć. Wiadomo, nie jest to wypasiona lustrzanka, ale mimo tego zdjęcia są dość przyzwoite, zwłaszcza jak na początek swojej fotograficznej przygody. Warto dostrzegać wokół siebie ciekawe obiekty czy widoki i uwieczniać je aparatem. Później wybierać najlepsze zdjęcia, być może dodawać specjalne efekty, korzystając z dedykowanych aplikacji, bądź darmowych programów do obróbki zdjęć. Te, które zdaniem autora są udane, katalogować w albumie, a jeszcze lepiej, pochwalić się nimi.

Grafika komputerowa

Od fotografii do grafiki komputerowej jest już jeden krok. Zdjęcia możesz obrabiać w specjalnych programach, czy aplikacjach, nie musi to być od razu Photoshop. Możliwości jest na prawdę dużo. Na początek polecam właśnie przerabianie zdjęć, z czasem może sam zaczniesz coś rysować.

Sama w wolnych chwilach coś tam tworzę, tak dla odmiany. Jako przykład zdjęcie dmuchawca po obróbce.

grafika komputerowa

Patchwork

Patchwork to zajęcie dla lubiących szyć. Polega na zszywaniu kawałków materiału w większą całość. Kawałki tkaniny mogą mieć różne kształty, trójkąty, kwadraty itp. Nie jest powiedziane, że szyć trzeba tylko kołderki czy narzuty. Możliwości jest dużo więcej i jeśli interesuję Cię temat, w internecie znajdziesz masę szczegółowych informacji. Przykładu nie pokażę ponieważ to nie jest dla mnie zajęcie.

Haft

A jeśli już trzymać w dłoni igłę i nitkę to dlaczego nie spróbować haftu? Z dawnych czasów pamiętam, jak przyjemne jest to zajęcie. W pewnym stopniu kojarzy mi się z Zentangle, zwłaszcza haft krzyżykowy. W tym przypadku znowu skarbnicą wiedzy jest internet, a w sklepach pasmanteryjnych dostaniesz gotowce z nadrukiem, nićmi i przede wszystkim pięknymi wzorami. To rozwiązanie dobre jest na początek, z czasem zapewne zaczniesz sam tworzyć.

W tym przypadku przykład będzie. Bardzo proste wzory, jako motywy w ręcznie robionych kartkach.

rekodzieło kartki świąteczne

Kartki okolicznościowe i scrapbooking

Wykorzystując wiele z powyższych form sztuki, fotografia, malarstwo, kolaż, haft  a może nawet patchwork, możesz robić piękne kartki okolicznościowe. Podobnie powstają też albumy, zwane potocznie scrapkami. W obydwu przypadkach przydaje się dosłownie wszystko, warto więc przeznaczyć jakieś pudło na te skarby. A później usiąść wygodnie i tworzyć.

Moje kartki z wykorzystaniem techniki Zentangle.

kartki świąteczne rysunek cienkopisem

Dekorowanie ciast

Tym razem coś dla miłośników słodkiego, ale i sztuki. Dekorowanie tortów, szczególnie angielskich, ma coś wspólnego z ceramiką, rzeźbą, malarstwem... tylko tworzywo jest nieco inne, słodkie. Muszę przyznać, że oglądając te małe arcydzieła myślę sobie - jak można kroić je na kawałki, wrzucać na talerze, a później do żołądka, gdzie wszystko zniszczą kwasy? Hmm... no cóż, takie ich przeznaczenie. Prawdę mówiąc, na pewno wśród artystów też zdarzają się akty totalnego zniszczenia dzieła. Tu przynajmniej jest przez chwilę słodko.

Opisałam zaledwie dziesięć form sztuki, a zapewniam Cię, że jest ich dużo, dużo więcej. Skupiłam się jedynie na dziedzinach bardziej plastycznych, czy raczej wizualnych, a przecież jest jeszcze muzyka, literatura itd. Mam cichą nadzieję, że udało mi się Ciebie zainspirować i podejmiesz próbę? Skorzystaj z rady Walta Disneya:
Sposobem na zaczęcie jest skończenie mówienia i podjęcie działania.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ