Przejdź do głównej zawartości

Walki z boreliozą ciąg dalszy

Dawno nie pisałam o boreliozie. Nie oznacza to, że żyję sobie całkiem dobrze, nie poświęcając ani chwili na myślenie o tej chorobie. Prawdą jest, że od kwietnia zeszłego roku funkcjonowałam bez antybiotyków. Niestety te czasy to już przeszłość.

Dlaczego w ogóle, od czasu do czasu, o tym piszę?

Trzeba to robić. Spotykam wiele osób, które bagatelizują kleszcze, mało tego, machają ręką na wyraźny rumień! Z tego co słyszę, takie machanie ręką zdarza się czasem lekarzom rodzinnym, a tego to już kompletnie nie mogę pojąć.

Uczulam, nie bagatelizujcie! Leczenie, zwłaszcza w przypadku boreliozy zbyt późno zdiagnozowanej, jest koszmarne. Nawet podwójnie, bo raz to ilość leków, ich skutki uboczne i tak dalej, dwa to koszty.


Wracając jednak do mojego leczenia. W tym miesiącu niestety znowu rozpoczęłam intensywną antybiotykoterapię. Różne, mniej lub bardziej "cudowne", środki polecane w boreliozie to za mało. Objawy nasiliły się, nie było wyjścia. Moje główne objawy są natury neurologicznej i okulistycznej. Nie wiem, które gorsze? Chyba jednak te pierwsze, bo skoro jedno oko niedowidzi, zostaje to drugie. Z rękami jest gorzej, zwłaszcza kiedy objawy pojawiają się w ręce do tej pory sprawnej. W dodatku tej, którą rysuję.

Nie będę się tu szczegółowo rozpisywać, zwłaszcza w temacie samego leczenia tej choroby, nie chcę Was zanudzać. Poza tym nie jestem osobą kompetentną aby pisać o leczeniu. Cały skrót mojej boreliozowej historii znajdziecie na osobnej stronie.

Nie pozostaje mi nic innego jak mieć nadzieję, nie tyle na wyleczenie, co na podleczenie. Zdrowo się odżywiać, brać garściami suplementy i... trzymać za portfel. Koszty są bardzo wysokie, ceny leków zawrotne, a w aptekach też to różnie wygląda. Przykładowo - 7 tabletek antybiotyku to, zależnie od apteki, 40 do 70 zł. Opakowanie na jeden tydzień, a tygodni... dużo. Do tego drugi antybiotyk, wiaderko probiotyków, witaminek, suplementów, ziół...

Jeszcze raz - nie bagatelizujcie! Jak lekarz rodzinny "machnie ręką" idźcie do innego. Nie odpuszczajcie. Chyba, że wolicie przestać chodzić, mówić, widzieć, cierpieć z powodu silnych bóli, wpaść w depresję. Wybór należy do Was.

P.S. Podobno kleszcze już ruszyły do boju? Tym bardziej uważajcie. Lasów nie trzeba omijać, wystarczy rozsądne podejście do tematu i czujność.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.

A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież gryzmolimy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powtarzalnym wzorem. Tę technikę rysowania wpr…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarzamy z wszystkimi kartonikami.


Na wierzchu kładzi…

Inktober - rysunkowe wyzwanie

W 2009 roku Jake Parker zapoczątkował rysunkowe wyzwanie na jesienne dni. Akcja trwa co roku, przez cały październik, a podstawową zasadą jest rysowanie tuszem.  Stąd też nazwa Inktober. Przyznaję, że o wyzwaniu dowiedziałam się dopiero dzisiaj, dzięki mniej lubianemu Facebookowi. A jednak na coś się przydaje. Celem wyzwania jest wzajemna motywacja do rysowania. Bo rysować warto!  Uczestnicy wyzwania pochodzą z całego świata.


Krótko o zasadach InktoberZabawa nie ma absolutnie nic wspólnego z posiadaniem talentu rysunkowego. Rysunki wykonywane są głównie tuszem (długopis, pisak, cienkopis). Co roku ustalane są tematy rysunków, na ten rok wygląda to następująco (niestety po angielsku):


Jeśli chcesz wziąć udział w zabawie musisz codziennie (albo i nie) publikować swój rysunek w mediach społecznościowych, oznaczając  go odpowiednimi hashtagami: #inktober #inktober2018.
Nie musisz rysować każdego dnia, ale skoro wyzwanie? Trzymanie się wyznaczonych tematów jest zalecane, ale na pewno nie ko…

Modyfikacja wzorów Zentangle

Wzorów Zentangle® jest mnóstwo. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że jest ich nieskończona ilość. Cóż to byłaby za sztuka z ograniczeniami?
Dzisiaj, na przykładzie jednego wzoru, pokażę jak można je modyfikować, dawać upust swojej wyobraźni, czyli tworzyć. Jest to tylko kilka wersji, każdy może wymyślić ich znacznie więcej.

Zaczynam od jednego z moich ulubionych "Cadent", którego podstawowy tutorial znajdziemy na stronie pattern-collections.com
Tak wygląda w wersji podstawowej, na potrzeby bloga nieco powiększyłam wszystkie rysunki. Co możemy z nim zrobić? Na przykład dorysować wewnętrzne łuki. 
I kolejne linie, tworzące coś w rodzaju ramek, które można częściowo zaczernić.
Dla lepszego efektu można zastosować cieniowanie ołówkiem. 
A jak nam się spodoba, zamalować na czarno białe kółeczka.
Kolejna modyfikacja podstawowego wzoru to dodanie małych kresek, tworzących jakby marszczenia.  Do tego dodajemy czarne kwadraty, lekko przechylone. 
Tym razem modyfikacja polegająca na do…

Herbaciane zakładki do książek

Zgodnie z obietnicą, przyszedł czas na herbaciane zakładki do książek. A może inaczej? Zakładki dla herbaciarzy albo herbaciane DIY?
Postanowiłam wykorzystać mocny napar herbaciany (prawie) jako barwnik tła. Ponieważ pisałam już wcześniej na ten temat, między innymi we wpisie "Herbata w Zentangle", nie będę powtarzać samego procesu barwienia. W tym przypadku odpowiednio przycięte kawałki  kartonu po prostu wykąpałam w naparze. Jak to często u mnie bywa, napar był z rooibosa.


W zależności od czasu kąpieli otrzymałam różne odcienie. A te fusy? Mogą pływać i nie muszą, pozostawione na papierze dają wyraźniejsze zacieki. Są one widoczne przy krótszym czasie moczenia, nie więcej niż minuta. Przy dłuższym czasie papier jest już tak nasączony, ze śladów po fusach praktycznie nie ma.


Po wysuszeniu i rozprostowaniu, papier wygląda tak:


Baza do zakładek jest, można dekorować, rysować, obklejać... W moich zakładkach wykorzystałam wszystko to, co wpadło w rękę. Warto mieć w domu skrzynk…