Kod QR jako nowoczesny ekslibris

Na blogu piszę zazwyczaj o rysowaniu, ale nie jest to moja jedyna pasja. Poza sztuką inspirowaną Zentangle, czy samym Zentangle, nałogowo czytam książki. A dzisiejszy wpis jest wprowadzeniem do połączenia rysowania, książek, tradycji i współczesności. Brzmi zawile? Cierpliwości, wszystko zostanie wyjaśnione, choć niekoniecznie w jednym wpisie.

Jakiś czas temu pisałam na blogu o ekslibrisach. Pokazywałam przykłady (nawet z elementami Zentangle), umożliwiałam pobranie darmowych wzorów do indywidualnego wykorzystania.

Bez względu na to jak duże jest zainteresowanie ekslibrisami, pociągnę temat dalej, ale nieco inaczej. Zacznę od propozycji oznaczania książek z własnego księgozbioru nieco bardziej nowoczesnym ekslibrisem. Może mniej pięknym, niż prawdziwe, wykonane przez artystów, ale za to prostym do samodzielnego przygotowania i przede wszystkim praktycznym. Każdy, kto pożyczał książki i nie doczekał się ich zwrotu, na pewno wie o co mi chodzi. Nie jest powiedziane, że ktoś celowo nie zwrócił książki, mógł po prostu zapomnieć do kogo należy. Żeby uniknąć takiej sytuacji warto dyskretnie książki oznaczyć.

Kod QR jako ekslibris

Jak oznaczyć książkę przy pomocy ładnego kodu QR?

W internecie znajdziesz wiele stron oferujących generowanie kodów QR online. Moim faworytem, ze względu na graficzne możliwości, jest https://www.qrcode-monkey.com.

Jako przykład przedstawię Ci generowanie kodu z imieniem i nazwiskiem, bo to chyba najlepsza opcja w przypadku każdego ekslibrisu. Oczywiście jeśli chcesz możesz umieścić w nim inne informacje, przecież ma to być nowoczesny ekslibris, więc dlaczego nie umieścić w nim numeru telefonu czy adresu mailowego?

Decydując się na imię i nazwisko wybieram zakładkę "text".


W pole wpisuję tekst, w moim przypadku imię i nazwisko. Następne pola to:

SET COLORS - tu ustawiamy kolory. Jest kilka możliwości i warto je wypróbować. Kod może być w jednym kolorze, bądź cieniowany (radialnie lub liniowo). Istnieje możliwość oddzielnego wyboru kolorów dla "oczek" w narożnikach. Po każdej zmianie kliknij "create".


ADD LOGO IMAGE - w tym miejscu możesz dodać dowolna grafikę. Teoretycznie jest to miejsce na logo, ale dlaczego na przykład nie dodać napisu ekslibris. Ważne - dla lepszego efektu zaznacz ptaszkiem usunięcie tła pod grafiką (zaznaczyłam to na zrzucie).


CUSTOMIZE DESIGN - a teraz najciekawsze, czyli wygląd kodu. Tu warto zatrzymać się na chwilę i wybrać najładniejszy design. Nie wdając się w szczegóły - klikaj, zmieniaj, generuj i oglądaj.


Jeśli już wybierzesz odpowiadające Ci kolory i ogólny wygląd, ustaw po prawej stronie rozdzielczość. Im będzie większa tym lepiej, pobrany obrazek zawsze możesz zmniejszyć do odpowiedniego rozmiaru.

Efekt końcowy:
kod qr jako exlibris
Tak przygotowane grafiki rozmieść na arkuszu samoprzylepnego papieru i wydrukuj. Oczywiście możesz użyć zwykłego papieru, ale trzeba będzie stosować klej, a najlepiej dwustronnie klejącą taśmę. W drugim rozwiązaniu unikniesz marszczenia się papieru.

Te nowoczesne i praktyczne ekslibrisy możesz wkleić na wewnętrznej stronie okładki, albo w wersji minimalnej z tyłu książki.

kod qr jako exlibris

Jeśli masz w telefonie aplikację odczytującą kody QR przeczytaj, sprawdź czy to działa i zeskanuj obrazek poniżej.
kod qr jako exlibris
Dla zainteresowanych napisem (logo) "ekslibris" przygotowałam trzy przykłady:

napis ekslibris
napis ekslibris
napis ekslibris

No dobrze, ale co z Zentangle? O tym napiszę jak uporam się z tematem, czyli pewnie niedługo. 

Komentarze

  1. A ja myślałam, że do ekslibrisów trudno będzie wprowadzić jakąś nowoczesność :). Świetny pomysł z tymi kodami!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy.
Zapraszam Cię na mój drugi blog Silver60plus też o sztuce.

Sztuce przetrwania...

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania