Przejdź do głównej zawartości

Kod QR jako nowoczesny ekslibris

Na blogu piszę zazwyczaj o rysowaniu, ale nie jest to moja jedyna pasja. Poza sztuką inspirowaną Zentangle, czy samym Zentangle, nałogowo czytam książki. A dzisiejszy wpis jest wprowadzeniem do połączenia rysowania, książek, tradycji i współczesności. Brzmi zawile? Cierpliwości, wszystko zostanie wyjaśnione, choć niekoniecznie w jednym wpisie.

Jakiś czas temu pisałam na blogu o ekslibrisach. Pokazywałam przykłady (nawet z elementami Zentangle), umożliwiałam pobranie darmowych wzorów do indywidualnego wykorzystania.

Bez względu na to jak duże jest zainteresowanie ekslibrisami, pociągnę temat dalej, ale nieco inaczej. Zacznę od propozycji oznaczania książek z własnego księgozbioru nieco bardziej nowoczesnym ekslibrisem. Może mniej pięknym, niż prawdziwe, wykonane przez artystów, ale za to prostym do samodzielnego przygotowania i przede wszystkim praktycznym. Każdy, kto pożyczał książki i nie doczekał się ich zwrotu, na pewno wie o co mi chodzi. Nie jest powiedziane, że ktoś celowo nie zwrócił książki, mógł po prostu zapomnieć do kogo należy. Żeby uniknąć takiej sytuacji warto dyskretnie książki oznaczyć.

Kod QR jako ekslibris

Jak oznaczyć książkę przy pomocy ładnego kodu QR?

W internecie znajdziesz wiele stron oferujących generowanie kodów QR online. Moim faworytem, ze względu na graficzne możliwości, jest https://www.qrcode-monkey.com.

Jako przykład przedstawię Ci generowanie kodu z imieniem i nazwiskiem, bo to chyba najlepsza opcja w przypadku każdego ekslibrisu. Oczywiście jeśli chcesz możesz umieścić w nim inne informacje, przecież ma to być nowoczesny ekslibris, więc dlaczego nie umieścić w nim numeru telefonu czy adresu mailowego?

Decydując się na imię i nazwisko wybieram zakładkę "text".


W pole wpisuję tekst, w moim przypadku imię i nazwisko. Następne pola to:

SET COLORS - tu ustawiamy kolory. Jest kilka możliwości i warto je wypróbować. Kod może być w jednym kolorze, bądź cieniowany (radialnie lub liniowo). Istnieje możliwość oddzielnego wyboru kolorów dla "oczek" w narożnikach. Po każdej zmianie kliknij "create".


ADD LOGO IMAGE - w tym miejscu możesz dodać dowolna grafikę. Teoretycznie jest to miejsce na logo, ale dlaczego na przykład nie dodać napisu ekslibris. Ważne - dla lepszego efektu zaznacz ptaszkiem usunięcie tła pod grafiką (zaznaczyłam to na zrzucie).


CUSTOMIZE DESIGN - a teraz najciekawsze, czyli wygląd kodu. Tu warto zatrzymać się na chwilę i wybrać najładniejszy design. Nie wdając się w szczegóły - klikaj, zmieniaj, generuj i oglądaj.


Jeśli już wybierzesz odpowiadające Ci kolory i ogólny wygląd, ustaw po prawej stronie rozdzielczość. Im będzie większa tym lepiej, pobrany obrazek zawsze możesz zmniejszyć do odpowiedniego rozmiaru.

Efekt końcowy:
kod qr jako exlibris
Tak przygotowane grafiki rozmieść na arkuszu samoprzylepnego papieru i wydrukuj. Oczywiście możesz użyć zwykłego papieru, ale trzeba będzie stosować klej, a najlepiej dwustronnie klejącą taśmę. W drugim rozwiązaniu unikniesz marszczenia się papieru.

Te nowoczesne i praktyczne ekslibrisy możesz wkleić na wewnętrznej stronie okładki, albo w wersji minimalnej z tyłu książki.

kod qr jako exlibris

Jeśli masz w telefonie aplikację odczytującą kody QR przeczytaj, sprawdź czy to działa i zeskanuj obrazek poniżej.
kod qr jako exlibris
Dla zainteresowanych napisem (logo) "ekslibris" przygotowałam trzy przykłady:

napis ekslibris
napis ekslibris
napis ekslibris

No dobrze, ale co z Zentangle? O tym napiszę jak uporam się z tematem, czyli pewnie niedługo. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować?
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.


A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy. 

Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powt…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Eko drukowanie, czyli barwienie papieru i tkanin
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarz…

Jak zrobić zakładkę do książki krok po kroku

Poza rysowaniem Zentangle, nałogowo czytam książki. Można powiedzieć, że zdecydowanie poprawiam statystyki czytelnicze w Polsce. A skoro książki i rysowanie, muszą być też zakładki.
Oryginalne zakładki do książek każdy może zrobić sam ... tylko najpierw niech zacznie te książki czytać.


Uwielbiam słowo pisane. Lubię książki w klasycznej, papierowej wersji, one na prawdę pięknie pachną! Prawda jest jednak taka, że czytam w większości ebooki. Dzieje się tak z dwóch... a może trzech powodów. Po pierwsze wielkość czcionki, którą mogę sobie dopasowywać do własnych potrzeb. Po drugie waga książek, 800 stron papieru na prawdę ciężko jest trzymać. Po trzecie i chyba najważniejsze - dostęp do książek.

Pozwól, że rozwinę ten "dostęp". Gdybym chciała kupować wszystkie książki, które czytam, nie wystarczyłoby mi kasy na nic innego. Korzystanie z biblioteki jest ok, tylko trzeba do niej regularnie chodzić. A ja leniwa jestem. Tak na poważnie, problem z chodzeniem jest nieco inny.
Najlepsz…

Notes w kropki, przydatny w Zentangle®

Notesy w kropki najczęściej są używane do prowadzenia dziennika bullet journal, czyli przeszłość, planowana przyszłość, organizacja czasu... i wiele innych. To jednak nie wszystko, bo ze względu na delikatne kropki są wręcz idealne do rysowania wzorów Zentangle®, o katalogowaniu ich nie wspominając.
Notes w kropki przydatny dla rysującychO tym, czym jest bullet journal, wspominałam już wcześniej. Przyznam się Wam, że  podejmowałam  już próby pisanina i tworzenia takiego dziennika, ale... wyszło na to, że mam w tym temacie słomiany zapał. Po iluś tam stronach pisania, wklejania, rysowania i kolorowania, kartki i tak lądowały w koszu, a reszta dziennika została wykorzystana do czegoś innego. Jedynym notesem, który na prawdę wytrwale wypełniam, jest notes z sową, przeznaczony na cytaty z przeczytanych książek. Uwielbiam do niego zaglądać, szczególnie w te gorsze dni, które każdy chyba miewa.Tyle o moim prowadzeniu notesów. W dzisiejszym wpisie chcę zachęcić Was do wykorzystania notesu w k…

13 inspirujących cytatów dla kreatywnych

Kiedy czuję się kiepsko, brakuje mi energii, jestem na nie, lubię zajrzeć do swojego notesu z cytatami. Często ładuje tak swoje akumulatorki, motywuję się do działania. Jak do tego dodać 15 minut z Zentangle®, samopoczucie ulega poprawie. 
13 inspirujących cytatów dla kreatywnych Dzisiaj mam dla Was 13 cytatów, które przynoszą więcej energii, motywują do działania i parcia do przodu. Nie wszystkie cytaty mówią o kreatywności (twórczej), ale na pewno są impulsami, które ją pobudzają. Nie wiem jak to wygląda u Was, ale u mnie kreatywne pomysły związane są ze stanem umysłu. Czasem wystarczy jedno zdanie, aby zmienić nastawienie, a co za tym idzie chęć do zrobienia czegokolwiek. Ruszenia z miejsca, tworzenia.


Jeśli lubisz cytaty, proszę weź sobie ile tylko chcesz, zapisz na komputerze, wydrukuj, zapisz w kalendarzu, ustaw jako tapetę w telefonie, napisz markerem na lodówce. A może wyślesz przyjacielowi w potrzebie?


"Cokolwiek możesz zrobić, o czymkolwiek możesz marzyć, po prostu zaczni…