Przejdź do głównej zawartości

Wyzwanie rysunkowe - 30 dni Zentangle

Wyzwania rysunkowe cieszą się mniejszym lub większym zainteresowaniem. Najczęściej podejmują je osoby, które rysują, mniej lub więcej. Czasami podejmują je osoby, które utknęły w miejscu, nie mają weny, pomysłów, bądź po prostu ogarnęła je niemoc rysunkowa. Do tych ostatnich aktualnie sama się zaliczam.

Postanowiłam sama siebie zmobilizować. Niech to będą małe kroczki, zawsze coś. A tak przy okazji, proponuję tym, którzy jeszcze nie próbowali Zentangle, rozpoczęcie tej rysunkowej przygody od podjęcia mojego wyzwania. Oczywiście może je podjąć każdy.

challenge wyzwanie Zentangle

Rysujemy przez 30 dni Zentangle

Przygotowałam dla siebie, i być może dla Ciebie, planszę na której znajdziesz trzydzieści pól. Każde z nich musisz wypełnić dowolnym wzorem Zentangle. Zapewniam, że wypełnienie jednego pola to zaledwie kilka, może kilkanaście minut. Kto nie znajdzie tyle czasu, nawet będąc bardzo zapracowanym?

Tak, czas się znajdzie, gorzej z chęciami. Znam ten problem. Chociaż tak na prawdę... mam nawet chęci, a brakuje mi... sama nie wiem czego. Najgorsze jest to, że podjęłam się zlecenia na ogromnym formacie. Leży zwinięte na szafie i czeka. A mi jest głupio i bardzo z tym źle.

Wyzwanie czas podjąć!

Zacznę od najważniejszego, czyli plansz do wyzwania. Przygotowałam dwie wersje, poniżej widzisz  podgląd, a pobrać je możesz w postaci plików pdf.

30 days Zentangle challenge

wyzwanie rysunkowe Zentangle

Pierwsza plansza dla herbaciarzy, na drugiej można pokusić się dodatkowo o pokolorowanie tła. Ja wybieram minimum, a poza tym lubię herbatę. 

Wypełnianie pól planszy możesz zacząć w dowolnym momencie. Nie ma daty rozpoczęcia wyzwania. Jeśli nie wiesz skąd brać przykłady wzorów zajrzyj do wcześniejszych wpisów na blogu, a najlepiej do tego, gdzie podawałam linki do stron z wzorami Zentangle.

Planszy nie musisz zapełniać w konkretnym kierunku czy kolejności. Pełna dowolność. Rysuj czym chcesz, nawet zwykłymi cienkopisami czy długopisem. Jeśli lubisz kolory, rysuj kolorowo. 

Zdecydowałam się na wyzwanie w czerwcu, czyli zaczynam już jutro!

Jeśli Ty też podejmujesz się wyzwania, będzie mi miło jak o tym napiszesz. Na Instagramie proponuję oznaczać wpisy tagiem #30dayszentangle. Jest uniwersalny, pasuje do każdego miesiąca. Będę obserwować i pewnie też udostępniać w Instastory. Nie obiecuję, że wszystkie wpisy tam trafią (jeśli poza moimi w ogóle takie będą). Mam też nadzieję, że będę pokazywać swoje postępy, bo wcale nie jestem tego pewna. Czy nie stać nas na tak niewiele?

Wszystkie etapy wyzwania widoczne są na Instagramie.

Komentarze

 1. Fajny pomysł :). Myślę, że wiele osób się przyłączy, bo zamalować wzorami codziennie taki mały kawalątek to naprawdę nie wymaga wielkiego wysiłku, a czegoś uczy i uruchamia wyobraźnię.
  Niedawno ja też sama siebie zmobilizowałam do systematycznej pracy twórczej, organizując sobie jednoosobowe wyzwanie rysunkowe (przez cały maj codziennie coś rysować!). Nie zrealizowałam go w 100% z powodów obiektywnych, ale w większej części mi się udało. Co najważniejsze - wyrobiłam sobie nawyk codziennego sięgania po przybory do rysowania, a w międzyczasie zaczęły mi przychodzić do głowy nowe pomysły.
  Nie wiem jeszcze, czy dołączę do Twojego wyzwania, bo mam zaczętych kilka dużych własnych projektów... Ale Zentangle mnie kusi, więc być może...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyzwanie jest bezterminowe, więc tym bardziej zachęcam. :) To prawda, nawet małe kroczki, zaledwie kilkanaście minut, na ogól utrwalają nasze nawyki. Taką mam przynajmniej nadzieję, w moim aktualnym zastoju. :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować?
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.


A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy. 

Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powt…

Jak zrobić zakładkę do książki krok po kroku

Poza rysowaniem Zentangle, nałogowo czytam książki. Można powiedzieć, że zdecydowanie poprawiam statystyki czytelnicze w Polsce. A skoro książki i rysowanie, muszą być też zakładki.
Oryginalne zakładki do książek każdy może zrobić sam ... tylko najpierw niech zacznie te książki czytać.


Uwielbiam słowo pisane. Lubię książki w klasycznej, papierowej wersji, one na prawdę pięknie pachną! Prawda jest jednak taka, że czytam w większości ebooki. Dzieje się tak z dwóch... a może trzech powodów. Po pierwsze wielkość czcionki, którą mogę sobie dopasowywać do własnych potrzeb. Po drugie waga książek, 800 stron papieru na prawdę ciężko jest trzymać. Po trzecie i chyba najważniejsze - dostęp do książek.

Pozwól, że rozwinę ten "dostęp". Gdybym chciała kupować wszystkie książki, które czytam, nie wystarczyłoby mi kasy na nic innego. Korzystanie z biblioteki jest ok, tylko trzeba do niej regularnie chodzić. A ja leniwa jestem. Tak na poważnie, problem z chodzeniem jest nieco inny.
Najlepsz…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Eko drukowanie, czyli barwienie papieru i tkanin
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarz…

Notes w kropki, przydatny w Zentangle®

Notesy w kropki najczęściej są używane do prowadzenia dziennika bullet journal, czyli przeszłość, planowana przyszłość, organizacja czasu... i wiele innych. To jednak nie wszystko, bo ze względu na delikatne kropki są wręcz idealne do rysowania wzorów Zentangle®, o katalogowaniu ich nie wspominając.
Notes w kropki przydatny dla rysującychO tym, czym jest bullet journal, wspominałam już wcześniej. Przyznam się Wam, że  podejmowałam  już próby pisanina i tworzenia takiego dziennika, ale... wyszło na to, że mam w tym temacie słomiany zapał. Po iluś tam stronach pisania, wklejania, rysowania i kolorowania, kartki i tak lądowały w koszu, a reszta dziennika została wykorzystana do czegoś innego. Jedynym notesem, który na prawdę wytrwale wypełniam, jest notes z sową, przeznaczony na cytaty z przeczytanych książek. Uwielbiam do niego zaglądać, szczególnie w te gorsze dni, które każdy chyba miewa.Tyle o moim prowadzeniu notesów. W dzisiejszym wpisie chcę zachęcić Was do wykorzystania notesu w k…

13 inspirujących cytatów dla kreatywnych

Kiedy czuję się kiepsko, brakuje mi energii, jestem na nie, lubię zajrzeć do swojego notesu z cytatami. Często ładuje tak swoje akumulatorki, motywuję się do działania. Jak do tego dodać 15 minut z Zentangle®, samopoczucie ulega poprawie. 
13 inspirujących cytatów dla kreatywnych Dzisiaj mam dla Was 13 cytatów, które przynoszą więcej energii, motywują do działania i parcia do przodu. Nie wszystkie cytaty mówią o kreatywności (twórczej), ale na pewno są impulsami, które ją pobudzają. Nie wiem jak to wygląda u Was, ale u mnie kreatywne pomysły związane są ze stanem umysłu. Czasem wystarczy jedno zdanie, aby zmienić nastawienie, a co za tym idzie chęć do zrobienia czegokolwiek. Ruszenia z miejsca, tworzenia.


Jeśli lubisz cytaty, proszę weź sobie ile tylko chcesz, zapisz na komputerze, wydrukuj, zapisz w kalendarzu, ustaw jako tapetę w telefonie, napisz markerem na lodówce. A może wyślesz przyjacielowi w potrzebie?


"Cokolwiek możesz zrobić, o czymkolwiek możesz marzyć, po prostu zaczni…