Przejdź do głównej zawartości

Wyzwanie rysunkowe - 30 dni Zentangle

Wyzwania rysunkowe cieszą się mniejszym lub większym zainteresowaniem. Najczęściej podejmują je osoby, które rysują, mniej lub więcej. Czasami podejmują je osoby, które utknęły w miejscu, nie mają weny, pomysłów, bądź po prostu ogarnęła je niemoc rysunkowa. Do tych ostatnich aktualnie sama się zaliczam.

Postanowiłam sama siebie zmobilizować. Niech to będą małe kroczki, zawsze coś. A tak przy okazji, proponuję tym, którzy jeszcze nie próbowali Zentangle, rozpoczęcie tej rysunkowej przygody od podjęcia mojego wyzwania. Oczywiście może je podjąć każdy.

challenge wyzwanie Zentangle

Rysujemy przez 30 dni Zentangle

Przygotowałam dla siebie, i być może dla Ciebie, planszę na której znajdziesz trzydzieści pól. Każde z nich musisz wypełnić dowolnym wzorem Zentangle. Zapewniam, że wypełnienie jednego pola to zaledwie kilka, może kilkanaście minut. Kto nie znajdzie tyle czasu, nawet będąc bardzo zapracowanym?

Tak, czas się znajdzie, gorzej z chęciami. Znam ten problem. Chociaż tak na prawdę... mam nawet chęci, a brakuje mi... sama nie wiem czego. Najgorsze jest to, że podjęłam się zlecenia na ogromnym formacie. Leży zwinięte na szafie i czeka. A mi jest głupio i bardzo z tym źle.

Wyzwanie czas podjąć!

Zacznę od najważniejszego, czyli plansz do wyzwania. Przygotowałam dwie wersje, poniżej widzisz  podgląd, a pobrać je możesz w postaci plików pdf.

30 days Zentangle challenge

wyzwanie rysunkowe Zentangle

Pierwsza plansza dla herbaciarzy, na drugiej można pokusić się dodatkowo o pokolorowanie tła. Ja wybieram minimum, a poza tym lubię herbatę. 

Wypełnianie pól planszy możesz zacząć w dowolnym momencie. Nie ma daty rozpoczęcia wyzwania. Jeśli nie wiesz skąd brać przykłady wzorów zajrzyj do wcześniejszych wpisów na blogu, a najlepiej do tego, gdzie podawałam linki do stron z wzorami Zentangle.

Planszy nie musisz zapełniać w konkretnym kierunku czy kolejności. Pełna dowolność. Rysuj czym chcesz, nawet zwykłymi cienkopisami czy długopisem. Jeśli lubisz kolory, rysuj kolorowo. 

Zdecydowałam się na wyzwanie w czerwcu, czyli zaczynam już jutro!

Jeśli Ty też podejmujesz się wyzwania, będzie mi miło jak o tym napiszesz. Na Instagramie proponuję oznaczać wpisy tagiem #30dayszentangle. Jest uniwersalny, pasuje do każdego miesiąca. Będę obserwować i pewnie też udostępniać w Instastory. Nie obiecuję, że wszystkie wpisy tam trafią (jeśli poza moimi w ogóle takie będą). Mam też nadzieję, że będę pokazywać swoje postępy, bo wcale nie jestem tego pewna. Czy nie stać nas na tak niewiele?

Wszystkie etapy wyzwania widoczne są na Instagramie.

Komentarze

 1. Fajny pomysł :). Myślę, że wiele osób się przyłączy, bo zamalować wzorami codziennie taki mały kawalątek to naprawdę nie wymaga wielkiego wysiłku, a czegoś uczy i uruchamia wyobraźnię.
  Niedawno ja też sama siebie zmobilizowałam do systematycznej pracy twórczej, organizując sobie jednoosobowe wyzwanie rysunkowe (przez cały maj codziennie coś rysować!). Nie zrealizowałam go w 100% z powodów obiektywnych, ale w większej części mi się udało. Co najważniejsze - wyrobiłam sobie nawyk codziennego sięgania po przybory do rysowania, a w międzyczasie zaczęły mi przychodzić do głowy nowe pomysły.
  Nie wiem jeszcze, czy dołączę do Twojego wyzwania, bo mam zaczętych kilka dużych własnych projektów... Ale Zentangle mnie kusi, więc być może...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyzwanie jest bezterminowe, więc tym bardziej zachęcam. :) To prawda, nawet małe kroczki, zaledwie kilkanaście minut, na ogól utrwalają nasze nawyki. Taką mam przynajmniej nadzieję, w moim aktualnym zastoju. :)

   Usuń
  2. No więc jednak udało mi się :). Nie mam konta na Instagramie, więc efekt moich 30 dni Zentangle zamieściłam na blogu: https://sztukawpapilotach.blogspot.com/2019/06/30-dni-zentangle.html
   Dziękuję Ci serdecznie za inspirację, to była fajna zabawa :).

   Usuń
  3. Dziękuję, byłam, widziałam, wyszło super! :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ