Przejdź do głównej zawartości

Olejki eteryczne - nie popełnij mojego błędu

Tak, ponownie na blogu pojawia się wpis poświęcony olejkom eterycznym. Wpis bardzo ważny! I jeśli tylko zależy Ci na własnym zdrowiu, a przy tym myślisz o zakupie olejków, koniecznie przeczytaj!!!

Kiedyś  już tłumaczyłam, że kupując coś w buteleczce z etykietą "naturalny olejek eteryczny" możesz natknąć się na inną zawartość, niekoniecznie mogącą być uznaną za bezpieczną dla Twojego zdrowia. Będąc w pełni tego faktu świadomą, zrobiłam kardynalny błąd, czytaj wielką głupotę! 
W chwili pewnego zaćmienia umysłu doszłam do wniosku, że do odświeżacza powietrza mogę kupić nieco tańsze olejki. Zupełnie tak, jakby to, co wdychane, nie miało wpływu na nasz organizm. I jak tu nie pisać o własnej głupocie?

Olejki eteryczne - nie popełnij mojego błędu

Naturalne aromaty - czy rzeczywiście?

Robiąc małe zakupy w sklepie internetowym "Zrób swój kosmetyk" postanowiłam zamówić kilka olejków, teoretycznie eterycznych i naturalnych.
Patrząc na cenę zdawałam sobie sprawę z tego, że mogą być na przykład "chrzczone". No ale do odświeżaczy? Wiem, głupota. Jednak zamówiłam i teraz mogę napisać, że poświeciłam kawałek mojej emerytury, żeby Was oświecić i ustrzec przed ewentualnymi szkodliwymi skutkami... własnej głupoty. Mam nadzieję, że to docenicie? ;)

olejki eteryczne firmy Naturalne Aromaty

Do rzeczy. Zamówiłam olejki firmy Naturalne Aromaty. Po otrzymaniu przesyłki, w pierwszej kolejności obejrzałam opakowania olejków i to był pierwszy szok! Na bocznej stronie każdego kartonika widniało jak byk - "Nie stosować na skórę".

olejki eteryczne

Czyli co? Naturalny olejek eteryczny (tak jest na opakowaniu) nie może być stosowany tak, jak to jest powszechnie uznawane w aromatoterapii, na skórę? Do kompresów czy też masażu? Do wyrobu własnych kosmetyków chyba też nie bo one zazwyczaj są stosowane na skórę. Tak mi się przynajmniej wydaje.

Chcesz zrobić krem - używaj ochronnych rękawic! 

Na buteleczce z olejkiem Neroli znalazłam taką informację.

olejek eteryczny

Dobrze widzisz - "Unikać zanieczyszczenia skóry. Nosić odpowiednie rękawice ochronne."
Czy powinnam to komentować? Nawet nie próbuję, a Ty weź i zrób sobie krem do rąk.
Z drugiej strony, tak na dobrą sprawę nie jest złym pomysłem używanie rękawiczek przy sporządzaniu mieszanek olejków. Weźmy na przykład olejek z kory cynamonu, który potrafi bardzo podrażnić skórę, zawłaszcza jeśli to faktycznie ten olejek. Czyli lepiej dmuchać na zimne. Mi, pomimo braku rękawiczek, nie zdarzyło się jeszcze nic złego, nawet przy kontakcie skóry z czystym olejkiem (z wyjątkiem kory cynamonu, na który bardzo uważam). O tym jak może skończyć się stosowanie na skórę czegoś nieznanego już nie wspominam.

Pamiętaj aby przed użyciem jakiegokolwiek olejku zrobić test uczuleniowy.

Zanim użyjesz powąchaj!

Biorę buteleczkę z olejkiem goździkowym, otwieram i delikatnie wącham. Ohyda! Zamiast pięknego i bardzo charakterystycznego zapachu, który większość z Was na pewno kojarzy, czuję jeden wielki SMRÓD! Gdybym miała go jakoś określić to chyba tylko jako stęchlizna z dodatkiem nafty?
Co ciekawe w innych olejkach też wyczuwałam coś podobnego, tylko w mniejszym natężeniu. Sama jestem ciekawa co tak śmierdzi?

W tym miejscu małe wyjaśnienie, nie powinno się wąchać olejku bezpośrednio z butelki. Najlepiej jest dać kroplę na pasek bibuły i dopiero wtedy zapoznać się z zapachem.

olejek eteryczny

Zaciekawiona tym smrodkiem i ogólnie zawartością buteleczek napisałam do producenta. Czy odpisze, nie wiem. Jak tylko to nastąpi podzielę tu się informacją. W trosce o bezpieczeństwo klientów sklepu internetowego "Zrób swój kosmetyk" również tam napisałam. Jak można wspomniane olejki sprzedawać jako dodatek do kosmetyków? W tym przypadku również czekam na odpowiedź.

Niestety kupując coś bardzo trendy, czyli eko... bio... 100%natury... możemy sobie zaszkodzić. To nie są leki i nie podlegają kontrolom, mogą być robione w brudnej piwnicy czy przydomowym garażu i nikt tego nie sprawdzi.

Jedyne co mi pozostało to prośba do Ciebie, udostępnij ten wpis ku przestrodze. Jeśli znasz kogoś, kto stosuje olejki eteryczne do aromatoterapii lub przy wyrobie własnych kosmetyków, tym bardziej mu te informacje podrzuć. Możesz ocalić jego skórę a może nawet i zdrowie.

Podana tu ocena olejków jest całkowicie subiektywna, nie poparta analizami, ale poparta własnym doświadczeniem i nosem. W wyborze olejków warto też sugerować się nieco cenami, a jak one się kształtowały pod koniec 2019 roku (ceny hurtowe) można sprawdzić na stronie aromaterapia.pl


Komentarze

 1. A na etykiecie żadnej wzmianki o "modyfikacji" prostego i naturalnego (???) składu. Zgroza. Bardzo jestem ciekawa co też Ci odpowiedzą "modyfikatorzy".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, jeśli w ogóle odpiszą.

   Usuń
  2. Z uwagi na brak znajomości tematu w kwestii której się Pani o naszej firmie wypowiada, składmy pozew sądowy o odszkodowanie za utracone zaufanie klientów.
   W sądzie będzie miała Pani okazje zaprezentować swoje racje, my posiadamy odpowiednią dokumentację na prawdziwość naszych olejków eterycznych takich jak . Karty charakterystyki produktu w których są piktogramy i godnie z Unijną dyrektywą muszą być na etykiecie ( choć inne firmy tego nie robią) IFRE, wykaz alergenów, ceryfikat jakości oraz obszerne badania zrobione w Krakowskiej firmie Skin Lab , były te olejki przez tą firmę trzy miesiące badane . zostały przeprowadzone badania aplikacyjne, dermatologiczne, mikrobiologiczne oraz starzeniowe.
   Wszystkie te badania zostaną przedłożone do oceny sądowi.
   Pan dr. Kamil Jurowski wystawił na każdy oddzielnie Osecę bezpieczeństwa produktu.
   Na swoim blogu kwestionuje Pani naszą uczciwość oraz instytucji które badały nasze produkty czyli firmy Skin Lab ( posiadające długoletnią praktykę oraz personel wyspecjalizowany do badań kosmetyków) Firma Skin Lab opracowywała etykietę co na niej mają być za informację a na koniec dr. Kamil Jurowski zatwierdził badania i na ich podstawie wystawił Ocenę bezspieczeństwa produktu.

   Nadmienię że niema w Polsce firmy która by posiadała w/w wszystkie dokumenty oraz badania do nich.

   z poważanie
   Naturalne Aromaty sp. z o.o.
   Zenon Dziwota
   prezes spółki

   Usuń
  3. Dzień dobry, cieszę się, że po tak długim czasie doczekałam się odpowiedzi. Mój wpis na blogu jest subiektywną oceną zakupionego towaru. Każdy ma prawo wyrażać swoją opinię.

   Usuń
 2. Pani opinie wprowadzają w błąd potencjalnych kupujących i podwarzają wiargodność firmy na którą ludzie pracują latami.
  . Pan brak elementarnej wiedzy czyni krzywdę firmom, nie posiadając wiedzy porusza Pani tematy i oczernia firmy. Nadmienię że nasza firma Naturalne Aromaty sp. z.o.o. miąła kontrolę Sanepidu oraz PIH dotyczącą jakości i oznaczenia w tym piktogramów oraz opisu na etykiecie.
  Protokoły pokontrolne nie stwierdzają naruszenia prawa co do jakości olejków eterycznych jak i ich oznakowania _ piktogramów

  Pani Blog odważa naszą uczciwość oraz tylu instytucji Państwowych .
  Kreując się na wyrocznie w poruszanych kwestjach.

  Jak to Pani napisała ma Pani prawo do oceny subiektywnej, w tej materii jest Pani w błędzie a udowodnię to w sądzie.

  Sprawę kierujemy na drogę sądową .
  w/w protokoły pokontrolne toż zoztaną dołączone do akt sprawy.

  z poważaniem
  Zenon Dziwota
  prezes spłóki
  Naturalne Aromaty sp. z o.o.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzień dobry,
  Pani Danuto, jak skończyła się sprawa ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam, ale to nie są sprawy o których rozmawiam z anonimowymi czytelnikami.

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ