Proste podkładki pod kubki

Jeśli lubisz popijać herbatę z ulubionego kubka, a przy tym dbasz o powierzchnię biurka czy stołu, mam dla Ciebie propozycję. To będzie nie tylko ciekawy element dekoracyjny Twojego otoczenia, ale również świetne zajęcie na przymusową kwarantannę.

Robi się cieplej i chyba każdy z nas chciałby wychodzić na spacery częściej. Niestety sytuacja wymaga rozsądku i... siedzenia w domu. Jeśli masz przydomowy ogródek, masz szczęście. Przynajmniej raz trochę Ci zazdroszczę, bo tak na prawdę nigdy o własnym domu nie marzyłam. Zdecydowanie za dużo prac domowych i przydomowych. Wybrałam mieszkanie, ale jest też działka, tyle, że teraz mniej dostępna. W takiej sytuacji pozostaje balkon. Czy jest to miejsce bezpieczne? Jeśli ktoś piętro wyżej kichnie? Nie wiem. Jednak planuję, pod nieobecność sąsiadów, wypić na balkonie ulubioną herbatę.

Doszłam do wniosku, że przydałby się jakiś nowy element na balkonowym stoliku. Zentangle... herbata... stolik... Już wiem, nowe podkładki pod kubki, oczywiście w stylu Zentangle.

Jak zrobić proste podkładki pod kubek w stylu Zentangle?

Postanowiłam zrobić dwie podkładki, bo teraz całe 24 godziny na dobę spędzam z mężem. Więcej też nie potrzebuję, bo gości nie ma. A ponieważ lubię takie dodatki zmieniać, nie starałam się robić podkładek na lata. Moje są tekturowe, oczywiście zabezpieczone przed zamoknięciem. Często widuję propozycje wykonania podkładek z płytek ceramicznych, ale to mi nie odpowiada. Takie płytki są zimne, twarde i lubią pękać. Nie, nie, zdecydowanie nie. Wolę przyjemniejsze materiały i pozwól, że przedstawię Ci mój pomysł.

Jak zrobić podkładki pod kubek?

Jako bazę podkładek wykorzystałam, kurzące się w szafie gotowe podkładki pod piwo, albo soczek. Do tego potrzebowałam jeszcze rysunku z wzorami Zentangle. Mogłam wykorzystać wcześniej narysowane tangle, bo rozmiarem dobrze nawet pasowały do posiadanych podkładek. Postanowiłam jednak narysować nowe.

Na kawałku papieru, o wysokiej gramaturze, narysowałam dwa kwadraty, nieco większe od kartonowych podkładek. Zrobiłam to tak, aby obie odstawki miały jakiś wspólny element.

Proste podkładki pod kubki

Po wycięciu dwóch kwadratów z wzorami przyszedł czas na klejenie. Postanowiłam rysunki nakleić na podwójnych tekturowych podkładkach. Grubsze łatwiej się chwyta, a poza tym lepiej to wygląda. Najpierw skleiłam razem po dwie podkładki. Można to zrobić klejem albo dwustronną taśmą klejącą.

Proste podkładki pod kubki

Na tak przygotowane płytki nakleiłam karton z rysunkami. Po wyschnięciu pozostało starannie przyciąć wystający nadmiar papieru z rysunkami i delikatnie wygładzić papierem ściernym boczne powierzchnie podkładek.

Proste podkładki pod kubki

Dla lepszego efektu pomalowałam brzegi czarnym pisakiem pędzelkowym.

Proste podkładki pod kubki

Całość pomalowałam bezbarwnym lakierem do decoupage. Zdaję sobie z tego sprawę, że taki lakier nie jest idealnym zabezpieczeniem przed wodą. Jednak trzeba było korzystać z tego co jest w domu. A poza tym podkładki są tylko na pewien czas, pewnie szybko najdzie mnie ochota na zrobienie nowych. :)

Proste podkładki pod kubki

Tak prezentują się już na balkonowym stoliku, gdzie zaraz wypijemy zieloną herbatę, ogrzewając stare kości w promieniach słońca. Jak miło!



Komentarze

  1. Świetny pomysł, bardzo mi się podobają te podkładki :). Fajny zabieg z "pogrubieniem" podkładek i pomalowaniem boków. Wyglądają bardzo solidnie i elegancko :).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) takie bardzo solidne to nie są, ale mamy taki czas kiedy każde zajęcie jest dobre.

      Usuń
  2. Piękne ! Kilka tyg. temu u Małgosi "Sztuka w papilotach" zobaczyłam rysunki w tym stylu. Tym sposobem trafiłam na Pani blog. Trochę chaotycznie biegam po postach, brakuje mi wiedzy i podstaw stylu zentangle. Ale jestem zafascynowana tym sposobem rysowania. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) myślę, że powoli dojdzie Pani do wszystkich informacji i zacznie swoją przygodę z Zentangle. Gorąco polecam tę formę rysowania. Jeśli ma Pani pytania, proszę pisać. Pozdrawiam :)

      Usuń
    2. Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Rysuję i przeglądam nadal. I pierwsze pytanie - czy ważny jest rozmiar kartonu do rysowania? Bo kilka razy spotkałam wymiar 9x9 cm.

      Usuń
    3. To taki klasyczny wymiar, ale rysować można na dowolnym. Rysuje się też na kartonikach o różnych kształtach, koła, trójkąty, sześciokąty... Tu tak jak w sztuce, są pewne zasady, ale kreatywność artysty nie ma granic. Tak powstają też rysunki na dużych formatach inspirowane Zentangle, w skrócie nazywane ZIA -zentangle inspired art. Moim zdaniem zasady są po to aby je łamać. :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania