Wzór Cadent i wiele możliwości

Starając się bardziej przybliżać technikę Zentangle oraz zachęcać do podjęcia pierwszej próby, często wykorzystuję bardzo proste rozwiązania. Wybieram też wzory, które nie powinny przysparzać trudności, nawet osobom teoretycznie nieposiadającym umiejętności rysunkowych. Wystarczy umiejętność kreślenia liter alfabetu, a to chyba każdy potrafi. Choć kto wie czy za dziesięć lat i ta umiejętność nie zaniknie?

Dzisiaj chciałam zaproponować Wam tworzenie tangli z wykorzystaniem jednego wzoru. Tylko jeden, ale w różnych wariantach. Kiedyś już pisałam na blogu o monotanglach i prezentowałam kilka przykładów. Tym razem skupię się tylko na jednym wzorze, który sama  często wykorzystuje podczas rysowania Zentangle. Ten wybraniec to Cadent i może na początek warto pokazać, krok po kroku, jak go rysować w wersji absolutnie podstawowej. 

żródło: pattern-collections.com

Prawda, że bardzo prosty? Wystarczy umiejętność pisania małego "o" oraz dużego "S", nieco rozciągniętego. Później przychodzi czas na mniejsze lub większe modyfikacje, których przykłady znajdziecie w internecie (polecam Pinterest). Znajdziecie również kilka przykładów na poniżej umieszczonych tanglach, wykonanych specjalnie na potrzeby tego wpisu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie abyście sami tworzyli własne wersje, do czego gorąco zachęcam. Nie jest to trudne, kiedy mamy już podstawowy wzór. 

Rysując wzór Cadent możecie nie tylko go modyfikować, ale i zmieniać ułożenie, czy też wielkość poszczególnych elementów. Cadent jako jeden z podstawowych wzorów Zentangle daje ogromne możliwości! Można go narysować za pomocą prostych linii, a nie krzywych. Możecie go wypełniać różnymi dekoracyjnymi elementami, jak chociażby koła, małe kwadraty, czy nawet kwiatki. Kropki łączące rozciągnięte eski mogą być małe i bardzo duże. Je też możecie narysować na różne sposoby, zaczerniając w całości lub na przykład wpisując w nie dowolny, powtarzalny element. 

Przy większej modyfikacji wystarczy, że wspomniane kółka zamienicie na małe kwadraty. Będzie wyglądać mniej więcej tak, jak na poniższym zdjęciu, gdzie dodatkowo we wnętrzu każdego z "kwadratów" umieściłam proste kwiatki. 

Powyższy przykład, nieco pokolorowany złotą kredką, nie powinien sprawiać kłopotu. To może tylko tak "groźnie" wyglądać.

Innym ze sposobów jest narysowanie podstawowej wersji wzoru i dokonywanie różnych modyfikacji tylko w wybranych elementach. Przykład widać poniżej. Zdecydowanie lepiej jest to pokazać, niż opisać. 

Zamiast "kwadratów" mogą też być "trójkąty", w tym momencie zostaje zmodyfikowana sama siatka łączącą elementy. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na jednym tanglu znalazły się obie wersje siatki. 

I na koniec, pomimo zapowiedzi tylko jednego wzoru, Cadent z małymi dodatkami.


Jednym z głównych celów metody Zentangle jest pomoc w uczeniu się uważności, skupieniu się na samym rysowaniu. Dlatego nie spieszcie się z tworzeniem swojej plątaniny. Zarezerwujcie trochę czasu w swoim pracowitym dniu tylko dla Zentangle i niczego więcej.

Odwagi w podejmowaniu pierwszych kroków! Bądźcie odważni i bawcie się sprawdzając swoje możliwości. Kiedy skończycie swoją płytkę  prawdopodobnie będziecie zdumieni i zadowoleni. 

Komentarze

  1. Jako początkująca w Zentangle mogę potwierdzić, że to jeden z najłatwiejszych wzorów! Bardzo szybko załapuje się sposób rysowania, a potem kombinacje same przychodzą do głowy, no i są bardzo fajne efekty :).

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy.
Zapraszam Cię na mój drugi blog Silver60plus też o sztuce.

Sztuce przetrwania...

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania