Przejdź do głównej zawartości

Wzór Cadent i wiele możliwości

Starając się bardziej przybliżać technikę Zentangle oraz zachęcać do podjęcia pierwszej próby, często wykorzystuję bardzo proste rozwiązania. Wybieram też wzory, które nie powinny przysparzać trudności, nawet osobom teoretycznie nieposiadającym umiejętności rysunkowych. Wystarczy umiejętność kreślenia liter alfabetu, a to chyba każdy potrafi. Choć kto wie czy za dziesięć lat i ta umiejętność nie zaniknie?

Dzisiaj chciałam zaproponować Wam tworzenie tangli z wykorzystaniem jednego wzoru. Tylko jeden, ale w różnych wariantach. Kiedyś już pisałam na blogu o monotanglach i prezentowałam kilka przykładów. Tym razem skupię się tylko na jednym wzorze, który sama  często wykorzystuje podczas rysowania Zentangle. Ten wybraniec to Cadent i może na początek warto pokazać, krok po kroku, jak go rysować w wersji absolutnie podstawowej. 

żródło: pattern-collections.com

Prawda, że bardzo prosty? Wystarczy umiejętność pisania małego "o" oraz dużego "S", nieco rozciągniętego. Później przychodzi czas na mniejsze lub większe modyfikacje, których przykłady znajdziecie w internecie (polecam Pinterest). Znajdziecie również kilka przykładów na poniżej umieszczonych tanglach, wykonanych specjalnie na potrzeby tego wpisu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie abyście sami tworzyli własne wersje, do czego gorąco zachęcam. Nie jest to trudne, kiedy mamy już podstawowy wzór. 

Rysując wzór Cadent możecie nie tylko go modyfikować, ale i zmieniać ułożenie, czy też wielkość poszczególnych elementów. Cadent jako jeden z podstawowych wzorów Zentangle daje ogromne możliwości! Można go narysować za pomocą prostych linii, a nie krzywych. Możecie go wypełniać różnymi dekoracyjnymi elementami, jak chociażby koła, małe kwadraty, czy nawet kwiatki. Kropki łączące rozciągnięte eski mogą być małe i bardzo duże. Je też możecie narysować na różne sposoby, zaczerniając w całości lub na przykład wpisując w nie dowolny, powtarzalny element. 

Przy większej modyfikacji wystarczy, że wspomniane kółka zamienicie na małe kwadraty. Będzie wyglądać mniej więcej tak, jak na poniższym zdjęciu, gdzie dodatkowo we wnętrzu każdego z "kwadratów" umieściłam proste kwiatki. 

Powyższy przykład, nieco pokolorowany złotą kredką, nie powinien sprawiać kłopotu. To może tylko tak "groźnie" wyglądać.

Innym ze sposobów jest narysowanie podstawowej wersji wzoru i dokonywanie różnych modyfikacji tylko w wybranych elementach. Przykład widać poniżej. Zdecydowanie lepiej jest to pokazać, niż opisać. 

Zamiast "kwadratów" mogą też być "trójkąty", w tym momencie zostaje zmodyfikowana sama siatka łączącą elementy. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na jednym tanglu znalazły się obie wersje siatki. 

I na koniec, pomimo zapowiedzi tylko jednego wzoru, Cadent z małymi dodatkami.


Jednym z głównych celów metody Zentangle jest pomoc w uczeniu się uważności, skupieniu się na samym rysowaniu. Dlatego nie spieszcie się z tworzeniem swojej plątaniny. Zarezerwujcie trochę czasu w swoim pracowitym dniu tylko dla Zentangle i niczego więcej.

Odwagi w podejmowaniu pierwszych kroków! Bądźcie odważni i bawcie się sprawdzając swoje możliwości. Kiedy skończycie swoją płytkę  prawdopodobnie będziecie zdumieni i zadowoleni. 

Komentarze

  1. Jako początkująca w Zentangle mogę potwierdzić, że to jeden z najłatwiejszych wzorów! Bardzo szybko załapuje się sposób rysowania, a potem kombinacje same przychodzą do głowy, no i są bardzo fajne efekty :).

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ