Przejdź do głównej zawartości

Ptaki dziwaki

Swego czasu rysowałam całą serię prac, która nosiła nazwę "Ptakom podobni". Niektóre z tych rysunków są jeszcze widoczne w galerii, więc jeśli ktoś nie widział, serdecznie zapraszam. Bo ptaki to piękny temat, odpowiedni do każdej techniki plastycznej. Oj tam plastycznej, do każdej dziedziny sztuki, w szerokim tego słowa znaczeniu. Mało tego, to temat dla każdego, począwszy od małego dziecka, które zawsze jest wielkim artystą, skończywszy na już bardzo wiekowym i niezwykle utalentowanym twórcy. A gdzieś po środku znaleźć można siebie. Wiek i umiejętności są bez znaczenia. Liczą się chęci.

Poprzednia seria z ptakami była bardziej realistyczna niż ta, którą właśnie zaczęłam. Stąd też nazwa cyklu "Ptaki dziwaki". Czy te pierwsze cztery ptaki są faktycznie takie dziwaczne? I tak, i nie, zresztą najlepiej sami osądźcie. Planuję w niedalekiej przyszłości, póki zapał do  rysowania jest wielki, zacząć te moje ptaszyska bardziej zmieniać, żeby były faktycznie dziwaczne. Tak na prawdę, sama tu przyznaję, pierwsze cztery aż takie dziwaczne chyba nie są. Pozostaje mieć nadzieję, że po tych rysunkach sama nie zdziwaczeję. ;)

Wystarczy tego opisywania i chyba nawet tłumaczenia się, dlaczego tak a nie inaczej. Tu nie ma czego tłumaczyć, to się po prostu ogląda.
Każda praca jest rysowana cienkopisami Pigma Micron, ale nieco inaczej wykończona. I tak kolejno - pierwszy rysunek jest cieniowany ołówkiem, drugi cieniowany kredką akwarelową, trzeci kolorowany kredkami akwarelowymi, czwarty to już delikatne, ale klasyczne akwarelki. 

Zobacz "ptasią rodzinę" oraz kolejne dziwaki 

Początkowo planowałam w tych rysunkach ograniczyć typowe wzory Zentangle do absolutnego minimum. Widać jednak jak bardzo nimi przesiąkłam. Żeby faktycznie od nich odejść na jakiś czas, prawdopodobnie musiałabym wrócić do farb olejnych, a na to raczej się nie zanosi. A przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo. Wiem natomiast, aż za dobrze, że "zentanlgowe" rysunki tworzy się bardzo przyjemnie, a poza tym, jak sami widzicie, można je dowolnie modyfikować, zarówno pod względem kompozycji i użytych wzorów, jak i niektórych technik plastycznych. 

Polecam zabawę z prostymi wzorami na małych kartonikach, zarówno dla małych i dużych, uzdolnionych rysunkowo i tych, którzy podobno rysować nie potrafią. Zwłaszcza teraz, kiedy ponowne ograniczenia związane koronawirusem zmuszają nas do rezygnowania z wielu rozrywek, warto spróbować. Z całą pewnością będzie to przyjemny "odstresowywacz", szczególnie po obejrzeniu ostatnich wiadomości z kraju. Trzymajcie się zdrowo i noście maseczki (na nosie i ustach)! Jeśli nie możecie pomóc, przynajmniej nie utrudniajcie. 

Komentarze

 1. Fantazja Cię poniosła, Danusiu, w ciekawe rejony :))). Bardzo mi się podobają takie fantastyczne ptaszorki :). Mój faworyt to ten czwarty, a najbardziej "odjechany" wydaje mi się numer dwa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Małgosiu :) wiesz, może to są efekty tej przymusowej izolacji? ;)

   Usuń
 2. Widziałam na instagramie :) Fajnie wyglądają razem.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ