Przejdź do głównej zawartości

Czerwone akcenty w Zentangle

Pamiętam jak cale wieki temu, na zajęciach podczas studiów, robiliśmy pracę z tak zwaną dominantą. Prawdę mówiąc do dzisiaj mam ją, w miarę dokładnie, przed oczami. Sama nie wiem dlaczego? Być może utrwaliła się gdyż była jedną z pierwszych na wymarzonym kierunku studiów? Szkoda, że w tamtych czasach nie było telefonów komórkowych, mogłabym Wam pokazać i sama sobie przypomnieć szczegóły, które mimo wszystko trochę uciekają. Uciekają i rozmywają się jak całe nasze życie.  

Wystarczy tych wspomnień, czas na teraźniejszość, na tu i teraz, bo przyszłością też nie ma co żyć, a tym bardziej martwić się nią na zapas. Wspomniana praca natchnęła mnie do kolejnej serii małych płytek Zentangle, właśnie z dominantą. 

Dominanta w sztuce - co to takiego?

Żeby zbytnio się nie rozpisywać - dominanta to główny akcent w kompozycji plastycznej, któremu są podporządkowane inne elementy. Dominantą może być odrębny kształt, faktura, ale i kolor. W przypadku koloru jest to dominanta kolorystyczna, przedstawiona jako barwna plama, wyróżniająca się w całej kompozycji. To takie minimum wyjaśnień.

Pamiętając o tym, że w sztuce trudno trzymać się sztywno reguł i zasad, w swoich tanglach pojęcie dominanty rozszerzyłam o akcenty, które mogą być uznane za dominantę, bądź nie. Akcenty kolorystyczne, które tu zastosowałam, jak sami widźcie, mają wyraźny, czerwony kolor. Ciepła barwa plamy lub plam kontrastuje z gamą kolorystyczną całości, czyli czernią, czasem szarością. 

Przykłady Zentangle z czerwonym akcentem/dominantą

Pierwsze dwa przykłady to minimalne zastosowanie koloru czerwonego, czyli drobnych kwiatów na gałązkach i niewielkiego obramowania.

Pomimo tego, że jest tych akcentów mało, to jednak zdecydowanie przyciągają wzrok. A może właśnie dlatego, że jest ich mało? Oceńcie sami, zwłaszcza w porównaniu z tanglami, gdzie czerwieni jest zdecydowanie więcej.Jak widzicie pojawiły się również "zentanglowe" domki, których w moich zbiorach jest już całkiem sporo. 

Na koniec odejdę trochę od typowego formatu w Zentangle, ale tak mi tu pasuje jeden z ostatnich rysunków, że postanowiłam go pokazać. Zentanglowe miasteczko z czerwonym akcentem.

A w głowie powstają kolejne pomysły, którymi chętnie się z Wami podzielę, jeśli tylko nic nie stanie na przeszkodzie.  Czasy niestety mamy takie, że trudno coś przewidzieć. Moje ostatnie doświadczenia i spostrzeżenia mówią mi, że mamy może nie oficjalnie, ale jednak, taką ukrytą zgodę na eutanazję. Bo jak to inaczej nazwać? Bardzo to smutne, obyśmy przetrzymali i doczekali lepszych czasów. A póki co jakoś trzeba sobie radzić, ja stosuję zioła i oczywiście olejki eteryczne. O izolacji już nawet nie piszę. Siedzę w domu i wymyślam co by tu jeszcze... 

Trzymajcie się zdrowo! Komentarze

 1. Ciekawe są te tangle z czerwonymi akcentami - fajny pomysł do wykorzystania na prezenty gwiazdkowe. Miasteczkiem jestem oczarowana! Wspominałam Ci kiedyś, że marzy mi się narysowanie całego miasteczka w tym stylu i to jest właśnie coś takiego :))). Jaki jest rozmiar tego obrazka, Danusiu? Ja za swój projekt miasteczkowy chyba nieprędko się zabiorę, bo wpadłam w wir malowania olejnego :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miasteczko ma format A4, tylko. :) A zauważyłam, że wpadłaś nie tylko w wir malowania, szkice też super!

   Usuń
 2. Wspaniałe miasteczko Danusiu, a najbardziej podobają mi drobne kwiatuszki. Pozdrawiam cieplutko.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. fajne te czerwone "dodatki" :) Miasteczko robi wrażenie o wiele większego niż format A4

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ