Metoda 8 kroków w Zentangle

O zaletach Zentangle pisałam już wiele razy, starałam się również podpowiadać jak zacząć, jak kontynuować ćwiczenia, co zrobić, aby uatrakcyjnić rysowanie. Przeglądając blog znajdziecie na prawdę masę porad i wskazówek. A wszystko to poparte jest moim własnym doświadczeniem. 

Dzisiaj, w ramach pierwszej lekcji (już nie pierwszej na blogu), czyli - jak zacząć rysować Zentangle - pozwolę sobie wykorzystać doświadczenie twórców metody, którzy opracowali również metodę "8 kroków". 

Rick Roberts i Maria Thomas ustalili osiem etapów metody Zentangle. Te podstawowe etapy bardzo ułatwiają rysowanie, szczególnie tym niezdecydowanym, obawiającym się postawienia pierwszej kropki na papierze. Postępując zgodnie z tymi punktami, łatwiej będzie Ci przełamać pierwsze opory i obawy. Dzięki 8 krokom zaczniesz ćwiczyć swoją kreatywność, a także zaczniesz odczuwać pierwsze efekty twórczego relaksu. Z tym ostatnim być może musisz trochę poczekać, bo pierwszy rysunek zazwyczaj odrobinę stresuje, ale uwierz mi, to szybko przechodzi. Dużo zależy od Twojego nastawienia, a 8 kroków może Ci w tym pomóc.

Polecane osiem kroków Zentangle to:

Krok 1 - Wdzięczność i uznanie. Bądź w tej chwili wdzięczny za swoje narzędzia i czas, który masz na stworzenie czegoś nowego.


Krok 2 - Kropki narożne. Boisz się pustej strony? Kropki pomogą Ci w rozpoczęciu rysowania. Umieść ołówkiem cztery kropki, w każdym rogu papieru (o powierzchni ok. 9x9 cm), w odległości kilku milimetrów od krawędzi.


Krok 3 - Obramowanie. Połącz kropki, które właśnie narysowałeś, linią, aby utworzyć kwadrat.


Krok 4 - Struny. Oddziel fragmenty swojego kwadratu liniami, które nazywają się „strunami”. Te linie mogą być zakrzywione, proste - jakie tylko chcesz.


Krok 5 - Wzory. Wzór jest definiowany jako „sekwencja prostych elementów, które tworzą wzór”. Narysuj dowolne wzory wewnątrz obramowań (strun). Skup się na nich. Nie myśl o kolejnym wzorze kiedy rysujesz jeszcze pierwszy. Na wszystko przyjdzie czas. Po prostu pozwól sobie rysować.


Krok 6 - Cień. Dodaj cieniowanie ołówkiem, aby nadać rysunkowi nieco wypukłości.


Krok 7 - Podpisz swoją pracę. Umieść swoje inicjały z przodu grafiki i podpisz z tyłu. Podczas rysowania możesz dodać datę i inne komentarze (na przykład, jak się czułeś).


Krok 8 - Doceń. Ciesz się faktem, że coś stworzyłeś!

Tekst w wersji oryginalnej możesz przeczytać na stronie: zentangle.com

Technika Zentangle w tej klasycznej wersji, bez zdecydowanego łamania zasad, zachęca do ćwiczenia uważności, intuicyjnego myślenia oraz pobudza kreatywności, udowadniając, że Ty też jesteś artystą.

A tak przy okazji... warto zwrócić uwagę na określenie "intuicyjne myślenie". To nasza wielka tajemnica, co prawda definiowana, ale nie jednoznacznie. Nie będę się tu rozpisywać na ten temat, polecam każdemu twórcy poszerzenie wiedzy o tym mniej racjonalnym myśleniu. Na początek polecam artykuł "Intuicyjne myślenie - odkryj jego 4 formy". A ja pożyczam z artykułu krótki cytat. 
“Intuicja to widzenie za pomocą duszy.”
- Dean Koontz

Pamiętaj, że Zentangle jest czymś zupełnie innym niż tak zwane doodle, czyli rysowaniem na przykład podczas rozmowy telefonicznej. To są zwykłe bazgroły, zupełnie bezmyślnie. Natomiast w przypadku Zentangle skupiasz się na procesie rysowania, czyli rysujesz świadomie, z wielką uwagą. 


Komentarze

  1. Bardzo ciekawa metoda, taka pomoc w stawianiu pierwszych kroków, czyli wtedy, kiedy to jest najbardziej potrzebne. Czasem rzeczy najprostsze są tak oczywiste, jak ta pierwsza kropka na kartce, ale początkującemu w ogóle nie przyjdzie to do głowy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy.
Zapraszam Cię na mój drugi blog Silver60plus też o sztuce.

Sztuce przetrwania...

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania