Przejdź do głównej zawartości

Metoda 8 kroków w Zentangle

O zaletach Zentangle pisałam już wiele razy, starałam się również podpowiadać jak zacząć, jak kontynuować ćwiczenia, co zrobić, aby uatrakcyjnić rysowanie. Przeglądając blog znajdziecie na prawdę masę porad i wskazówek. A wszystko to poparte jest moim własnym doświadczeniem. 

Dzisiaj, w ramach pierwszej lekcji (już nie pierwszej na blogu), czyli - jak zacząć rysować Zentangle - pozwolę sobie wykorzystać doświadczenie twórców metody, którzy opracowali również metodę "8 kroków". 

Rick Roberts i Maria Thomas ustalili osiem etapów metody Zentangle. Te podstawowe etapy bardzo ułatwiają rysowanie, szczególnie tym niezdecydowanym, obawiającym się postawienia pierwszej kropki na papierze. Postępując zgodnie z tymi punktami, łatwiej będzie Ci przełamać pierwsze opory i obawy. Dzięki 8 krokom zaczniesz ćwiczyć swoją kreatywność, a także zaczniesz odczuwać pierwsze efekty twórczego relaksu. Z tym ostatnim być może musisz trochę poczekać, bo pierwszy rysunek zazwyczaj odrobinę stresuje, ale uwierz mi, to szybko przechodzi. Dużo zależy od Twojego nastawienia, a 8 kroków może Ci w tym pomóc.

Polecane osiem kroków Zentangle to:

Krok 1 - Wdzięczność i uznanie. Bądź w tej chwili wdzięczny za swoje narzędzia i czas, który masz na stworzenie czegoś nowego.


Krok 2 - Kropki narożne. Boisz się pustej strony? Kropki pomogą Ci w rozpoczęciu rysowania. Umieść ołówkiem cztery kropki, w każdym rogu papieru (o powierzchni ok. 9x9 cm), w odległości kilku milimetrów od krawędzi.


Krok 3 - Obramowanie. Połącz kropki, które właśnie narysowałeś, linią, aby utworzyć kwadrat.


Krok 4 - Struny. Oddziel fragmenty swojego kwadratu liniami, które nazywają się „strunami”. Te linie mogą być zakrzywione, proste - jakie tylko chcesz.


Krok 5 - Wzory. Wzór jest definiowany jako „sekwencja prostych elementów, które tworzą wzór”. Narysuj dowolne wzory wewnątrz obramowań (strun). Skup się na nich. Nie myśl o kolejnym wzorze kiedy rysujesz jeszcze pierwszy. Na wszystko przyjdzie czas. Po prostu pozwól sobie rysować.


Krok 6 - Cień. Dodaj cieniowanie ołówkiem, aby nadać rysunkowi nieco wypukłości.


Krok 7 - Podpisz swoją pracę. Umieść swoje inicjały z przodu grafiki i podpisz z tyłu. Podczas rysowania możesz dodać datę i inne komentarze (na przykład, jak się czułeś).


Krok 8 - Doceń. Ciesz się faktem, że coś stworzyłeś!

Tekst w wersji oryginalnej możesz przeczytać na stronie: zentangle.com

Technika Zentangle w tej klasycznej wersji, bez zdecydowanego łamania zasad, zachęca do ćwiczenia uważności, intuicyjnego myślenia oraz pobudza kreatywności, udowadniając, że Ty też jesteś artystą.

A tak przy okazji... warto zwrócić uwagę na określenie "intuicyjne myślenie". To nasza wielka tajemnica, co prawda definiowana, ale nie jednoznacznie. Nie będę się tu rozpisywać na ten temat, polecam każdemu twórcy poszerzenie wiedzy o tym mniej racjonalnym myśleniu. Na początek polecam artykuł "Intuicyjne myślenie - odkryj jego 4 formy". A ja pożyczam z artykułu krótki cytat. 
“Intuicja to widzenie za pomocą duszy.”
- Dean Koontz

Pamiętaj, że Zentangle jest czymś zupełnie innym niż tak zwane doodle, czyli rysowaniem na przykład podczas rozmowy telefonicznej. To są zwykłe bazgroły, zupełnie bezmyślnie. Natomiast w przypadku Zentangle skupiasz się na procesie rysowania, czyli rysujesz świadomie, z wielką uwagą. 


Komentarze

  1. Bardzo ciekawa metoda, taka pomoc w stawianiu pierwszych kroków, czyli wtedy, kiedy to jest najbardziej potrzebne. Czasem rzeczy najprostsze są tak oczywiste, jak ta pierwsza kropka na kartce, ale początkującemu w ogóle nie przyjdzie to do głowy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ