Czarny kontra biały, czyli inspiracje japońską ideą notan

Notan, stara japońska tradycja w sztuce, o której pisałam już wcześniej na blogu. Dla przypomnienia bardzo krótko -  czerń i biel, zrównoważenie światła i cienia, podobnie jak ma to miejsce w symbolu Yin Yang. Idea, którą warto wykorzystać przy rysowaniu Zentangle. A ponieważ podczas tworzenia kart ATC bardzo często wykorzystuję tę technikę, dlaczego nie sprawdzonego notanu? 

Jeśli nie bardzo wiecie o co chodzi, polecam lekturę wcześniejszych wpisów na ten temat. Skorzystajcie z wyszukiwarki wpisując hasło "notan". Nie wszystkie prezentowane na blogu prace są zgodne z podstawowymi zasadami idei notan. Podobnie jak sama technika Zentangle, czasami po prostu stanowi inspirację. Dlatego dzisiaj, podobnie jak we wcześniejszych wpisach, pokażę najpierw przykład bardziej klasyczny, by za chwilę przejść do bardzo dowolnej interpretacji. 

Pierwszy przykład, zdecydowanie oparty na idei notan, przygotowany na potrzeby bloga, w bardzo prostej formie. Tak przy okazji nadmienię, że wycinanie elementów z bardzo małego kawałka papieru nie jest łatwe, szczególnie kiedy ręce już nie takie sprawne.  Traktujcie więc to jako prosty przykład, nie jako dzieło sztuki. Ha, ha...

Czas na bardzo swobodną interpretację i nowe karty ATC

Dwa kawałki papieru o kontrastowych barwach, dwa biurowe klipsy, nożyczki... biorę się do dzieła.
Mam nadzieję, że taka instrukcja jest wystarczająca? A teraz czas na rysowanie. To była wersja ciemnoszara z białym, kolejna to biel i czerwień. Dodatkowo pojawiły się niewielkie wycięcia. Nie jestem tylko pewna czy są dostrzegalne na zdjęciach. Jak "zmontować" karty z wycięciami najlepiej zobrazuje instrukcja dotycząca zakładek, którą znajdziecie tutaj. Nie ma sensu powtarzać czegoś, co już jest na blogu.

A dzisiaj już zapowiadam kolejny wpis na temat metody Zentangle wzbogaconej inną japońską ideą. Będzie na bogato! 


Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy.
Zapraszam Cię na mój drugi blog Silver60plus też o sztuce.

Sztuce przetrwania...

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania