Przejdź do głównej zawartości

Kolorowe Zentangle w miniaturze, czyli karty ATC

Wielokrotnie już pokazywałam (zwłaszcza w wybranych serwisach społecznościowych) możliwość wykorzystania wzorów Zentangle, podczas tworzenia artystycznych kart ATC. W moim odczucie daje to całkiem ciekawy efekt wizualny. Poza tym cenny jest, jak ja to nazywam, wkład własny, kiedy nie bazujemy jedynie na gotowych elementach, tworzymy coś rzeczywiście własnoręcznie. Tak, tak, wiem, przyklejanie wyciętych elementów też robi się własnoręcznie.

Już kiedyś pisałam, że szczerze  podziwiam prace w stylu scrapbookingu, bo bywają na prawdę piękne. A do tego widać w nich niezwykłą staranność, ładne zestawienia kolorów i dobrą kompozycję całości. Jest się czym zachwycać. Ja jednak gorąco zachęcam do spróbowania czegoś więcej, niekoniecznie musi to być Zentangle, można po prostu wziąć pędzel w dłoń i... malować. Malować cokolwiek, czymkolwiek. Nie myśleć o końcowym efekcie, nie silić się na dokładność, kompozycję czy dobór kolorów. Jak to się mówi - iść na całość! 

Sama stosuję tę metodę w artystycznym dzienniku, co czasem gdzieś tam udostępniam. W tych malunkach nie ma nic pięknego, jestem ja ze swoimi bazgrołami. Takimi jak te poniżej...


Z własnego doświadczenia wiem, że istnieje coś takiego jak syndrom pustej kartki. Dotyczy to zarówno malowania, rysowania, jak i pisania. Jest wiele sposobów przełamania tej blokady, jednym z nich może być właśnie Zentangle. Prosty podział kartki i wypełnianie wzorami. O tym jak radzić sobie z dzieleniem kartki pomocniczymi liniami, tak zwanymi strunami, pisałam już wcześniej. 

Karta wykonana w ramach wyzwania Zentangle ATC 2021/marzec

Blokada zdjęta, można zacząć tworzyć. Warto pierwsze kroki stawiać na klasycznych płytkach do tangli lub właśnie na kartach ATC. Na małym formacie jest po prostu łatwiej. A jeśli wewnętrzny krytyk zdecydowanie coś odrzuci, mniejsza będzie szkoda, kiedy nasza praca trafi do kosza na śmieci. Bywa i tak.

W marcu tematem wyzwania Zentangle ATC są kolory, to idealna okazja na rozpoczęcie rysunkowej przygody. Nie które z prezentowanych tu kart powstały właśnie z tej okazji. A tak na prawdę chyba wszystkie dzisiejsze pasują do tematu. 


W dzisiejszym wpisie zachęcam i cały tekst staram się przeplatać przykładami kart ATC, na których dominują wzory Zentangle. Jak widzicie różnie do tego można podejść. Wypełniać cały kartonik wzorami, od deski do deski lub zostawiać boki puste. Ramka też jest ciekawym rozwiązaniem.


Karta wykonana w ramach wyzwania Zentangle ATC 2021/marzec

Rysunki mogą być czysto abstrakcyjne, tak jak zaleca się w klasyce Zentangle, lub coś tam, w pewnym stopniu, przedstawiać. Wszystko zależy od tego co Wam bardziej odpowiada, a najlepiej próbować wszystkiego. 

Karta wykonana w ramach wyzwania Zentangle ATC 2021/marzec

Jeśli już podejmiecie decyzję, zechcecie sprawdzić się, zachęcam do tegorocznego wyzwania Zentangle ATC, do którego można przyłączyć się w każdej chwili. Nie zajmuje wiele czasu, a podawane tematy ułatwiają decyzję czym zapełnić niewielki kawałek papieru. 

Gościnnie z Instagrama :)Komentarze

 1. Oj, doskonale wiem o czym piszesz. Czasem wpatruję się w pusty edytor tekstu i słowa nie chcą przyjść. A już przynajmniej nie te właściwe;)
  Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) wszystkich nas to dopada, chyba nawet w kuchni, na przykład przy lodówce. ;)

   Usuń
 2. To nie moja zajawka, ale bardzo podobają mi się te prace.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się :) i zapewniam, że klasyczne Zentangle jest dla każdego.

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ