Przejdź do głównej zawartości

Struny Zentangle - przykłady do pobrania

Strings, sznurki, a może struny? Znaczenie jest to samo, czyli pomocnicze linie w technice Zentangle, dzielące powierzchnię rysunku na fragmenty. Już nie raz zastanawiałam się nad polskim odpowiednikiem określenia "strings" i były różne wersje. Na blogu, do tej pory, najczęściej pisałam o sznurkach, choć często w zestawieniu z anglojęzycznym określeniem. Czas najwyższy na coś się zdecydować. 

Stringi zdecydowanie kojarzą się z bielizną, sznurki... może z praniem? Jedno i drugie określenie nie brzmi dobrze, czyli potrzebny zamiennik. W takim razie pozostają jeszcze struny i to wydaje się być najlepszym wyborem. Struny kojarzą się, przynajmniej mi, z muzyką. Te cienkie linki (uszlachetnione "sznurki") wykonane z metalu, tworzywa sztucznego czy naturalnych włókien, są źródłem pięknych dźwięków. Dźwięków tworzących razem muzyczny utwór. 


Podobnie jest w Zentangle. Narysowane pomocnicze linie, czyli struny (strings), początkowo dzielą całą kompozycję na fragmenty, aby ułatwić nam rysowanie. W efekcie końcowym stanowią już swego rodzaju łącznik, a często zasadniczy element całości. To właśnie te struny decydują o wyglądzie dzieła, podobnie jak poszczególne dźwięki tworzą melodię. I tak, to co w duszy gra... przelewamy na papier.

Jak rysować struny w Zentangle

Wiele osób ma problemy nie tyle z samym rysowaniem wzorów, ile z ich rozmieszczeniem i kompozycją całej płytki. Pamiętam jak to na początku wyglądało u mnie. Było wręcz stresujące! Przymierzałam się, zastanawiałam, rysowałam i zmazywałam. Zajmowało mi to zbyt wiele czasu i efektów nie było. W końcu przestałam zupełnie o tym myśleć i była to najlepsza decyzja. Ołówek do ręki i bezmyślne rysowanie. Można nawet z zamkniętymi oczami. Niech struny będą efektem przypadkowych pociągnięć ołówka, bez jakiegokolwiek planu.

Oczywiście są też inne sposoby pomagające wyobraźni w tworzeniu nowych podziałów kartonika. Na przykład plamy akwareli, a przede wszystkim brzegi barwnych plam, które mogą pełnić funkcje strun. Plama po kubku z herbatą też jest dobrym pomysłem! Jeśli macie w domu dowolne szablony do rysowania, możecie je wykorzystać. Kolejny pomysł to obserwacja otoczenia - na biurku stoi lampa, w takim razie niech jej bardzo uproszczony kontur będzie Twoimi strunami. Wystarczy się wokoło rozejrzeć, a pomysły znajdą się. 

Co jeszcze? Na dzisiaj chyba wystarczy pomysłów, ale obiecuję, że będą kolejne. 

24 przykłady strun Zentangle do pobrania

Na blogu poruszałam już ten temat, udostępniałam też proste przykłady. Dzisiaj mam dla Was kolejną porcję gotowych strun (a jednak ładne określenie), będących inspiracją w rysowaniu nowych płytek Zentangle. 

Przygotowałam cztery zestawy strun, które możecie pobrać i wydrukować. W sumie to aż dwadzieścia cztery przykłady. Powinno na jakiś czas wystarczyć? Zachęcam Was do skorzystania, ale namawiam też do samodzielnego rysowania. Umieszczone tu propozycje niech stanowią jedynie wstępną inspirację. 

Zobacz i pobierz: zestaw1; zestaw2; zestaw3; zestaw4;

Żeby ułatwić Wam poszukiwania, przygotowałam szybkie odnośniki do wpisów związanych ze strunami/sznurkami/stringami. 

Zdaję sobie sprawę, że cała zabawa z Zentangle zaczyna się właśnie od strun, linii określających całość dzieła. Właśnie dlatego chcę bardziej przybliżać Wam ten temat, abyście mogli łatwiej złapać bakcyla rysowania. Czasem te pierwsze kroki, zwłaszcza nieudane, potrafią skutecznie zniechęcić do podejmowania kolejnych prób. A szkoda, bo to na prawdę fajna sprawa.

Miłego rysowania! A i koniecznie chwalcie się swoimi dziełami, najlepiej oznaczając je hashtagiem #zentanglepoland

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ