Rodzinne przepisy kulinarne - przepiśnik do wydruku

 Kiedy opisywałam pierwszy notes na przepisy kulinarne i udostępniałam pliki graficzne do wydruku, wspomniałam o pewnym pomyśle, który planuję zrealizować. Trochę czasu mi to zabrało, ale udało się i dzisiaj, usatysfakcjonowana zrealizowaniem planu, prezentuję efekt końcowy. 

Specjalny notes na rodzinne przepisy

Większość z nas w jakiś tam sposób zbiera i przechowuje przepisy kulinarne. Wiele z nich pochodzi od naszych mam czy babć. To przepisy sprawdzone, które przetrwały nie jedno pokolenie. To skarby, o które powinniśmy szczególnie zadbać, aby przetrwały i mogły służyć naszym dzieciom, wnukom a może i prawnukom. 

Często zdarza się tak, że sprawdzony przepis od babci, zapisujemy nazywając go tak, aby wiedzieć od kogo pochodzi. Przykładowo może to być "Sernik babci Adeli" albo "Makowiec cioci Agnieszki". Macie takie przepisy w swoich kolekcjach? Ja mam i może właśnie dlatego, postanowiłam przygotować strony, które pomogą połączyć te stare tradycyjne przepisy w jedną piękną całość. 

Jak zrobić rodzinny Przepiśnik? 

Przygotowałam dla Was trzynaście grafik, które posłużą za strony nowego notesu. Wszystkie grafiki są formatu A5 i utrzymane w jednym stylu. W tych trzynastu grafikach znajdziesz:

- stronę tytułową oraz 5 stron z kategoriami przepisów (poniżej widać przykłady) 

- 1 strona "Przepisy .................." - to gdybyście chcieli stworzyć cały rozdział z przepisami jednej osoby, wówczas wpisujecie na tej stronie imię lub nazwisko autora spisanych potraw

- 1 strona bez żadnego napisu, do dowolnego  wykorzystania

- 5 różnych stron na same przepisy oraz inne notatki.

Na zdjęciach pokazałam tylko przykłady, ale z całą pewnością wystarczające do rozeznania się w stylu, w jakim zostały przygotowane wszystkie. Całość jest do pobrania jako "pdf" w Cafe Boxie.

Wszystkie strony możesz zobaczyć na filmie. 


Jeszcze kilka moich uwag i podpowiedzi dotyczących wykorzystania stron rodzinnej księgi przepisów.

 Trzynaście stron pozwoli Wam na pewno stworzyć całość według własnego uznania i potrzeb. Drukujecie te strony, które są potrzebne i w odpowiedniej ilości. Dobrze jest zostawić kilka, kilkanaście stron pustych, bo przecież jest następne pokolenie i też może tam dodać swój przepis numer jeden. A później przekazać kolejnemu pokoleniu. 

Jeśli chodzi o druk, zdecydowanie polecam wydruk bardziej profesjonalny w punkcie usługowym a nie domową atramentówkę. Usługi tego typu nie są takie drogie. Mają tam też odpowiednie i bardzo ładne papiery. Wiem, bo sama korzystałam przy okazji drukowania Skrawków Serdeczności

Strony koniecznie wypełniajcie pismem odręcznym, najlepiej klasycznym piórem. :) Macie takie? 

Co zrobić z przygotowanymi kartkami? Jeśli macie takie zacięcie i robicie różne piękne rzeczy, najlepiej będzie samemu zmontować strony w jedną całość. Równie dobrym pomysłem jest ponowne skorzystanie z punktu usługowego, gdzie szybko połączą wszystkie strony notesu w jedną całość. 

Oczywiście są też proste opcje jak segregator i koszulki, przy czym sam segregator warto ładnie ozdobić. Można skorzystać z metalowych kółek do albumów, ale wtedy konieczne jest drukowanie stron na grubszym papierze. 

Daleka jestem od pokazywania tu instrukcji krok po kroku, narzucania Wam ze szczegółami co i jak zrobić, co i gdzie przykleić a gdzie zrobić dziurkę. Zastanawiając się jak coś robić ćwiczycie swoją kreatywność, a to warto robić. Zróbcie to po swojemu! 

"Cokolwiek możesz zrobić, o czymkolwiek możesz marzyć, po prostu zacznij to robić. Odwaga to inteligentna moc sprawcza" 

- Johann Wolfgang Goethe

Wszystkiego dobrego, Deni

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania