Mała sztuka - przerwa na twórczy relaks

 Dzisiaj przychodzę do Ciebie z propozycją twórczego relaksu, na który zawsze można znaleźć odrobinę czasu w tym zagonionym świecie. Nie potrzebujesz kilku wolnych godzin, ani też  specjalistycznych materiałów. Jedyne co jest potrzebne to dobre chęci i może odrobina podpowiedzi ze strony tych, co takie prace lubią i robią. Zatem... do usług, jak tylko potrafię. ツ

Mała sztuka - co przez to rozumieć?

Nie wiem czy jest jakaś oficjalna definicja tego pojęcia, nawet nie próbowałam szukać, być może jest, a jak nie, to będzie. Mała to mała i co tu kombinować. Jednak mała to może być dzieło warte miliony, ale wielkości orzeszka. Nie o cenę tu jednak chodzi, to akurat w tym przypadku powinno stać na końcu. W takim razie mała w sensie wielkości, rozmiaru? Tak, to już jest bardzo bliskie pojęcia małej sztuki. 

Przykłady małej sztuki (small art)

Nie ma co stawiać dokładnej definicji, zwłaszcza jeśli chodzi o materiały i rozmiary. Podstawowym warunkiem jest krótki czas wykonania, tak aby nie było gadki - nie mam na to czasu. Możesz nie mieć chęci, to jest zrozumiałe, nie wszyscy przecież muszą malować, czy zwyczajnie bazgrać dla przyjemności. 

Myślę, że dobrym przykładem mogą być karty ATC, o których możesz przeczytać więcej u mnie na blogu. Polecam Ci dwa wpisy, choć jest ich więcej.

Taką małą sztuką jest oczywiście Zentangle, rysowane na klasycznym kartoniku o boku 9 centymetrów. Właściwie to chyba powinnam wymienić na pierwszym miejscu. Linki? Oj, na tym blogu jest prawie czterysta wpisów, w tym spora część dotyczy właśnie Zentangle. Dlatego przepraszam,, ale musisz skorzystać z etykiety "zentangle" i otrzymasz 184 wpisy do wyboru. :) Dla uproszczenia podaję gotowy LINK. 

Mała sztuka w praktyce

Nie chcę Cię zasypywać regułami, zasadami, mała to znaczy nie zabierająca wiele czasu, co bardzo często wiąże się też z rozmiarem. Doszłam do wniosku, że najlepsze co mogę zrobić, to pokazać kilka przykładów. Na zdjęciu u góry wpisu widać małe rysunki, mieszczących się na kartkach wielkości tradycyjnej pocztówki. 

Tworząc te malutkie grafiki korzystam z farb akwarelowych i cienkopisów, bo to bardzo dobre zestawienie. Warto sięgnąć po markery akwarelowe, które w połączeniu z papierem akwarelowym dają piękne efekty. Tobie również polecam te materiały.

Przykład z wykorzystaniem markera akwarelowego widać na filmiku poniżej. Planuję jeszcze kilka takich filmowych skrótów, dlatego zapraszam Cię na Instagtram lub YT.


Wszystkiego dobrego, Deni

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania