Park Art Journal krok po kroku

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z Park Art Journalem, to ten wpis jest dla Ciebie. Art journal to nic innego jak artystyczny dziennik, w którym możesz wyrażać swoje emocje, myśli i pomysły za pomocą różnych technik plastycznych. Nie musisz być profesjonalnym artystą, żeby tworzyć Park Art Journal. Wystarczy trochę kreatywności, chęci i kilka podstawowych materiałów. W tym wpisie pokażę Ci jak rozpocząć PAJ krok po kroku. Zaczynamy!

Krok 1: Wybierz notes lub skoroszyt do swojego dziennika.

Możesz użyć dowolnego notesu lub skoroszytu, który Ci się podoba. Dobrze jeśli będzie miał odpowiednio grubą i mocną kartkę, która wytrzyma różne media, takie jak farby, kleje czy tusze. Alternatywą są cieńsze kartki i wklejanie na nich rysunków czy tekstów. Możesz też samodzielnie zrobić okładkę i zszyć kartki do środka. Wygodne są kartki w kropki ułatwiające pisanie. W dodatku rozstaw kropek możesz sobie dobierać do swoich potrzeb. 

Krok 2: Zbierz materiały do tworzenia.

Do Park Art Journala możesz używać wszystkiego, co masz pod ręką i co Ci się podoba. Nie musisz kupować drogich i specjalistycznych produktów. Możesz wykorzystać stare gazety, czasopisma, ulotki, naklejki, taśmy dekoracyjne, stemple, szablony, kredki, pisaki, farby, kleje i wiele innych rzeczy. Nie ograniczaj się tylko do tego, co jest typowo plastyczne. Możesz też używać tkanin, koronek, guzików, nici, papieru pakowego czy tektury. Wszystkiego! Dobrze jest przygotować sobie jakieś pudełko do przechowywania "skarbów".

Krok 3: Znajdź inspirację i temat do swojej strony.

Park Art Journal to miejsce, gdzie możesz się wyrazić i pokazać swoją osobowość. Nie musisz się trzymać żadnych reguł ani schematów. Możesz tworzyć o tym, co Cię interesuje, co Cię cieszy lub smuci, co Cię zainspirowało lub zaskoczyło. Możesz tam wyrażać swoje emocje, zarówno te pozytywne lub przeciwnie, smutne. Pamiętaj o tym, że nadmierna i wymuszona pozytywność może być nawet toksyczna. Możesz też szukać inspiracji w internecie lub w innych art journalach. Nie ma złych ani dobrych tematów do tworzenia swojego dziennika. Ważne jest tylko to, co jest dla Ciebie istotne i co chcesz wyrazić.

Krok 4: Przygotuj swoją stronę.

Zanim zaczniesz tworzyć na swojej stronie dziennika, warto ją trochę przygotować, choć nie jest to konieczne. Możesz na przykład pokryć ją warstwą białej farby akrylowej lub gesso, żeby zabezpieczyć kartkę przed przebijaniem się mediów na drugą stronę. Możesz też nadać jej podstawowy kolor lub fakturę za pomocą farb, tuszy czy pasteli. Możesz też nakleić na nią fragmenty papieru pakowego lub gazety, żeby stworzyć tło do swojego kolażu. Te wskazówki dotyczą typowo artystycznych dzienników, gdzie większość to obrazy, a nie teksty. 


Krok 5: Twórz!

To najważniejszy i najfajniejszy krok. Teraz możesz dać upust swojej fantazji i wykorzystać wszystkie materiały i techniki, które masz pod ręką. Możesz rysować, malować, wycinać, kleić, stemplować, szyć czy haftować na swojej stronie. Możesz też dodawać napisy, cytaty lub własne refleksje. Nie ma żadnych reguł ani ograniczeń co do tego, jak masz to robić. Możesz tworzyć codziennie lub raz na jakiś czas. Możesz tworzyć na jednej stronie lub na kilku stronach naraz. Możesz tworzyć według planu lub spontanicznie. Możesz tworzyć realistycznie lub abstrakcyjnie. Możesz tworzyć tylko słowami lub tylko obrazami, lub połączyć je razem

Nie martw się o błędy czy niedoskonałości. To jest Twój Park Art Journal i ma być taki.

Dowiedz się więcej o Park Art Journal

Dobrej zabawy, Deni

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania