7 ćwiczeń z autoterapii sztuką do wypróbowania w domu

Sztuka to język, który każdy rozumie, dlatego warto go sobie przyswoić. Nie musisz być artystą ani mieć talentu, aby skorzystać z jego możliwości. Wystarczy chęć spróbowania czegoś nowego i otwartość na własne przeżycia.  Poza tym terapia sztuką może skutecznie wspomagać podstawowe leczenie, co tym bardziej warte jest zainteresowania. 

Temat ostatnio dość często poruszam na blogu, zwracając uwagę na różne elementy. Dzisiaj przedstawię ci 7 pomysłów na autoterapię sztuką, które możesz wykonać w domu, bez potrzeby specjalistycznego sprzętu czy umiejętności. Te ćwiczenia mają na celu głównie redukcję stresu, ale to nie wszystkie ich zalety. Tym razem starałam się przygotować małe zestawienie metod, które raczej nie występują na moim blogu, a jeśli już to sporadycznie. 

Autoterapia sztuką - jak wyrazić siebie i swoje emocje 

1. Rysuj swoje emocje. Wybierz kolor, który odpowiada temu, co czujesz w danej chwili, i narysuj dowolny kształt lub wzór na kartce papieru. Nie zastanawiaj się nad tym, co rysujesz, po prostu daj się ponieść emocjom. Możesz użyć jednego lub kilku kolorów, w zależności od tego, co chcesz wyrazić. Jednak nie rób tego, kierując się wytycznymi dotyczącymi znaczenia kolorów, zrób to intuicyjnie. 

2. Stwórz kolaż z czasopism. Przejrzyj kilka czasopism i wyciągnij z nich obrazy, słowa lub frazy, które przyciągają twoją uwagę lub mają dla ciebie jakieś znaczenie. Nie muszą być ze sobą logicznie powiązane, ważne jest to, co ci się podoba lub co cię intryguje. Następnie przyklej je na większej kartce papieru w dowolny sposób, tworząc swój własny kolaż. 

3. Zrób zdjęcie swojego otoczenia. Weź aparat fotograficzny lub telefon komórkowy i zrób zdjęcie swojego otoczenia. Może to być pokój, w którym jesteś, widok za oknem, ulica, na której mieszkasz lub cokolwiek innego, co ci się spodoba. Nie staraj się robić idealnego zdjęcia, po prostu uchwycić to, co widzisz i co cię otacza. 

4. Narysuj swoją mapę życia. Weź kartkę papieru i kredki lub pisaki i narysuj swoją mapę życia. Mapa życia to graficzne przedstawienie twojej historii osobistej i ważnych wydarzeń lub ludzi w twoim życiu. Możesz użyć symboli, obrazków czy słów do pokazania tego, co było dla ciebie istotne lub wpływowe w różnych okresach twojego życia. Nie musisz trzymać się chronologii czy proporcji, ważne jest to, co chcesz zapamiętać lub podzielić się z innymi.

5. Stwórz swoją mandalę. Mandala to okrągły wzór, który symbolizuje harmonię, równowagę i centrum wszechrzeczy. Mandale są często używane jako narzędzie medytacji, relaksacji i koncentracji. Weź kartkę papieru, kredki lub pisaki i stwórz swoją mandalę. Możesz użyć linijki, cyrkla lub talerza do narysowania okręgu, a następnie wypełnić go dowolnymi kształtami, kolorami czy wzorami, które ci się podobają. Nie musisz planować ani analizować tego, co rysujesz, po prostu daj się ponieść intuicji i twórczości. 

6. Narysuj komiks. Rysowanie komiksów to kolejna zabawna i twórcza forma wyrażania siebie oraz radzenia sobie ze stresem. Zdecyduj, o czym chcesz opowiedzieć w swoim komiksie. Może to być coś z twojego życia, marzenie, fantazja lub problem, z którym się borykasz. Podziel kartkę papieru na kilka prostokątnych kadrów. Narysuj postacie, tło i przedmioty w każdym kadrze. Nie przejmuj się proporcjami, perspektywą czy szczegółami. Dodaj dymki z tekstem lub myślami postaci. Możesz też użyć znaków interpunkcyjnych lub symboli, aby pokazać emocje lub dźwięki. Pokoloruj swój komiks według własnego uznania. Używaj kolorów, które pasują do nastroju lub znaczenia twojej historii.

7. Zrób rzeźbę z gliny lub plasteliny. Weź glinę lub plastelinę i uformuj z niej dowolną rzeźbę, która ci się spodoba lub która ma dla ciebie jakieś znaczenie. Może to być abstrakcyjna forma, realistyczna postać, symboliczny przedmiot lub cokolwiek innego, co przyjdzie ci do głowy. Nie staraj się robić idealnej rzeźby, po prostu baw się materiałem i eksperymentuj z różnymi kształtami i teksturami.

Po skończeniu każdego z ćwiczeń spójrz na swoją pracę i zastanów się, co ona mówi o tobie i twoim stanie ducha. Możesz też nadać jej tytuł lub napisać kilka słów o tym, co ci się podobało lub nie podobało w tym ćwiczeniu.

To są tylko niektóre z wielu możliwych ćwiczeń terapii sztuką, które możesz wykonać w domu. Nie musisz robić ich wszystkich ani trzymać się ściśle instrukcji. Ważne jest to, abyś znalazł coś, co ci sprawia przyjemność i co pomaga ci lepiej się poczuć. Terapia sztuką to nie tylko sposób na leczenie problemów, ale także na rozwijanie swojego potencjału i odkrywanie swojej tożsamości. Zachęcam cię do eksperymentowania z różnymi formami sztuki i do dzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi. Pamiętaj, że każdy jest artystą w swoim własnym stylu i że sztuka jest dla wszystkich!

Mam nadzieję, że ten wpis był dla ciebie ciekawy i pomocny. Terapia sztuką to wspaniała metoda na poprawę swojego samopoczucia i jakości życia. Nie bój się spróbować czegoś nowego i odkryć swoją wewnętrzną siłę i piękno. Dziękuję za uwagę i do zobaczenia w następnym wpisie!

Deni

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania