Przejdź do głównej zawartości

Czy rysując Zentangle potrzebujesz specjalnych narzędzi?

W Polsce technika Zentangle®, raczkuje. Trudno szukać tu wyszkolonych instruktorów, sprawdzałam. Natomiast na całym świecie (w Europie również) rozwija się dość szybko, zyskuje popularność, a co za tym idzie, nowatorskie rozwiązania, mające ułatwić sam proces rysowania. 

Narzędzia do rysowania Zentangle

rysowanie Zentangle

Przeglądając zasoby internetowe, coraz częściej spotykam pomysły, a w zasadzie konkretne oferty kupna narzędzi do Zentangle®. Jak nie dziwią mnie oryginalne kartoniki, cienkopisy czy nawet ołówki z logo, tak mocno zastanawiam się na sensem innych pomocy.

Żeby nie być gołosłowną podam przykłady. Często widuję różnego rodzaju wzorniki z tworzywa. Do rysowania wzorów opartych na siatce, wzornik z otworkami (cena na etsy 62 zł):

źródło etsy
Wzornik pomocny przy rysowaniu mandali (3-częściowy zestaw, instrukcja plus kartoniki w etsy kosztuje 195 zł):

źródło etsy
Wzornik do Zentangle® w kształcie trójkąta (3-częściowy zestaw, cena w etsy 76 zł):

źródło etsy

Czy do prostych rysunków Zentangle  potrzebujesz wielu narzędzi?

Z jednej strony, skoro ktoś chce, przynajmniej jest możliwość zakupu. Nikt nikogo do korzystania z pomocy nie zmusza. Na pewno wygodne, ułatwiające utrzymanie prostych linii, kątów, równych oczek siatki. Tylko, że w klasycznym Zentangle® nic nie musi być równe i proste, o czym zdarza się nam zapominać. Pewnie, każdy chce aby jego rysunek był taki staranny! Ja też, ale z wyjątkami.

Najważniejsze aby nie mylić ze sobą dwóch określeń: "Zentangle" i "sztuka inspirowana Zentangle". Druga technika/sztuka (inspirowana), określana w skrócie jako "ZIA", poza sposobem rysowania i wykorzystywaniem wzorów, ma niewiele wspólnego z twórczą medytacją, jaką jest klasyczne Zentangle®. Warto o tym pamiętać podejmując się tego wyzwania. Już na początku trzeba sobie jasno powiedzieć, czy chcę tworzyć dzieła, czy może tylko zrelaksować się, poćwiczyć uważność itp.

Jeśli decydujesz się na to drugie, co bardzo polecam, zrezygnuj ze zbędnych pomocy. Im mniej rozpraszaczy, tym lepiej.

Wracając do "specjalnych" narzędzi... W sumie to dobrze, że są dostępne. Być może niedługo pojawią się w naszych sklepach. A może już są? Nie sprawdzałam, ale takie wzorniki z dziurkami? Bardzo prawdopodobne, że są, mogą być przydatne do różnych form rękodzieła. W takim przepadku ma to jak najbardziej uzasadnienie.

Tak to już z nami jest, że robiąc cokolwiek, chcemy aby podobało się innym. Lubimy kiedy się nas pochwali, to normalne. Jednak w Zentangle® to my mamy sami siebie lubić, robić coś w pierwszej kolejności dla siebie, dla swojego dobrego samopoczucia. Chwalić samego siebie też!

Zaczynając swoją przygodę z Zentangle® warto pamiętać o wspomnianych tu różnicach. Zacząć od klasycznej techniki i być może przy niej pozostać. Obiecuję Ci, że będziesz zdumiona i zadowolona, po wypełnieniu swojego pierwszego kartonika z wzorami.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować?
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.


A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy. 

Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powt…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Eko drukowanie, czyli barwienie papieru i tkanin
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarz…

Jak zrobić zakładkę do książki krok po kroku

Poza rysowaniem Zentangle, nałogowo czytam książki. Można powiedzieć, że zdecydowanie poprawiam statystyki czytelnicze w Polsce. A skoro książki i rysowanie, muszą być też zakładki.
Oryginalne zakładki do książek każdy może zrobić sam ... tylko najpierw niech zacznie te książki czytać.


Uwielbiam słowo pisane. Lubię książki w klasycznej, papierowej wersji, one na prawdę pięknie pachną! Prawda jest jednak taka, że czytam w większości ebooki. Dzieje się tak z dwóch... a może trzech powodów. Po pierwsze wielkość czcionki, którą mogę sobie dopasowywać do własnych potrzeb. Po drugie waga książek, 800 stron papieru na prawdę ciężko jest trzymać. Po trzecie i chyba najważniejsze - dostęp do książek.

Pozwól, że rozwinę ten "dostęp". Gdybym chciała kupować wszystkie książki, które czytam, nie wystarczyłoby mi kasy na nic innego. Korzystanie z biblioteki jest ok, tylko trzeba do niej regularnie chodzić. A ja leniwa jestem. Tak na poważnie, problem z chodzeniem jest nieco inny.
Najlepsz…

Notes w kropki, przydatny w Zentangle®

Notesy w kropki najczęściej są używane do prowadzenia dziennika bullet journal, czyli przeszłość, planowana przyszłość, organizacja czasu... i wiele innych. To jednak nie wszystko, bo ze względu na delikatne kropki są wręcz idealne do rysowania wzorów Zentangle®, o katalogowaniu ich nie wspominając.
Notes w kropki przydatny dla rysującychO tym, czym jest bullet journal, wspominałam już wcześniej. Przyznam się Wam, że  podejmowałam  już próby pisanina i tworzenia takiego dziennika, ale... wyszło na to, że mam w tym temacie słomiany zapał. Po iluś tam stronach pisania, wklejania, rysowania i kolorowania, kartki i tak lądowały w koszu, a reszta dziennika została wykorzystana do czegoś innego. Jedynym notesem, który na prawdę wytrwale wypełniam, jest notes z sową, przeznaczony na cytaty z przeczytanych książek. Uwielbiam do niego zaglądać, szczególnie w te gorsze dni, które każdy chyba miewa.Tyle o moim prowadzeniu notesów. W dzisiejszym wpisie chcę zachęcić Was do wykorzystania notesu w k…

13 inspirujących cytatów dla kreatywnych

Kiedy czuję się kiepsko, brakuje mi energii, jestem na nie, lubię zajrzeć do swojego notesu z cytatami. Często ładuje tak swoje akumulatorki, motywuję się do działania. Jak do tego dodać 15 minut z Zentangle®, samopoczucie ulega poprawie. 
13 inspirujących cytatów dla kreatywnych Dzisiaj mam dla Was 13 cytatów, które przynoszą więcej energii, motywują do działania i parcia do przodu. Nie wszystkie cytaty mówią o kreatywności (twórczej), ale na pewno są impulsami, które ją pobudzają. Nie wiem jak to wygląda u Was, ale u mnie kreatywne pomysły związane są ze stanem umysłu. Czasem wystarczy jedno zdanie, aby zmienić nastawienie, a co za tym idzie chęć do zrobienia czegokolwiek. Ruszenia z miejsca, tworzenia.


Jeśli lubisz cytaty, proszę weź sobie ile tylko chcesz, zapisz na komputerze, wydrukuj, zapisz w kalendarzu, ustaw jako tapetę w telefonie, napisz markerem na lodówce. A może wyślesz przyjacielowi w potrzebie?


"Cokolwiek możesz zrobić, o czymkolwiek możesz marzyć, po prostu zaczni…