Przejdź do głównej zawartości

Czy rysując Zentangle potrzebujesz specjalnych narzędzi?

W Polsce technika Zentangle®, raczkuje. Trudno szukać tu wyszkolonych instruktorów, sprawdzałam. Natomiast na całym świecie (w Europie również) rozwija się dość szybko, zyskuje popularność, a co za tym idzie, nowatorskie rozwiązania, mające ułatwić sam proces rysowania. 

Narzędzia do rysowania Zentangle

rysowanie Zentangle

Przeglądając zasoby internetowe, coraz częściej spotykam pomysły, a w zasadzie konkretne oferty kupna narzędzi do Zentangle®. Jak nie dziwią mnie oryginalne kartoniki, cienkopisy czy nawet ołówki z logo, tak mocno zastanawiam się na sensem innych pomocy.

Żeby nie być gołosłowną podam przykłady. Często widuję różnego rodzaju wzorniki z tworzywa. Do rysowania wzorów opartych na siatce, wzornik z otworkami (cena na etsy 62 zł):

źródło etsy
Wzornik pomocny przy rysowaniu mandali (3-częściowy zestaw, instrukcja plus kartoniki w etsy kosztuje 195 zł):

źródło etsy
Wzornik do Zentangle® w kształcie trójkąta (3-częściowy zestaw, cena w etsy 76 zł):

źródło etsy

Czy do prostych rysunków Zentangle  potrzebujesz wielu narzędzi?

Z jednej strony, skoro ktoś chce, przynajmniej jest możliwość zakupu. Nikt nikogo do korzystania z pomocy nie zmusza. Na pewno wygodne, ułatwiające utrzymanie prostych linii, kątów, równych oczek siatki. Tylko, że w klasycznym Zentangle® nic nie musi być równe i proste, o czym zdarza się nam zapominać. Pewnie, każdy chce aby jego rysunek był taki staranny! Ja też, ale z wyjątkami.

Najważniejsze aby nie mylić ze sobą dwóch określeń: "Zentangle" i "sztuka inspirowana Zentangle". Druga technika/sztuka (inspirowana), określana w skrócie jako "ZIA", poza sposobem rysowania i wykorzystywaniem wzorów, ma niewiele wspólnego z twórczą medytacją, jaką jest klasyczne Zentangle®. Warto o tym pamiętać podejmując się tego wyzwania. Już na początku trzeba sobie jasno powiedzieć, czy chcę tworzyć dzieła, czy może tylko zrelaksować się, poćwiczyć uważność itp.

Jeśli decydujesz się na to drugie, co bardzo polecam, zrezygnuj ze zbędnych pomocy. Im mniej rozpraszaczy, tym lepiej.

Wracając do "specjalnych" narzędzi... W sumie to dobrze, że są dostępne. Być może niedługo pojawią się w naszych sklepach. A może już są? Nie sprawdzałam, ale takie wzorniki z dziurkami? Bardzo prawdopodobne, że są, mogą być przydatne do różnych form rękodzieła. W takim przepadku ma to jak najbardziej uzasadnienie.

Tak to już z nami jest, że robiąc cokolwiek, chcemy aby podobało się innym. Lubimy kiedy się nas pochwali, to normalne. Jednak w Zentangle® to my mamy sami siebie lubić, robić coś w pierwszej kolejności dla siebie, dla swojego dobrego samopoczucia. Chwalić samego siebie też!

Zaczynając swoją przygodę z Zentangle® warto pamiętać o wspomnianych tu różnicach. Zacząć od klasycznej techniki i być może przy niej pozostać. Obiecuję Ci, że będziesz zdumiona i zadowolona, po wypełnieniu swojego pierwszego kartonika z wzorami.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ