Czy rysując Zentangle potrzebujesz specjalnych narzędzi?

W Polsce technika Zentangle®, raczkuje. Trudno szukać tu wyszkolonych instruktorów, sprawdzałam. Natomiast na całym świecie (w Europie również) rozwija się dość szybko, zyskuje popularność, a co za tym idzie, nowatorskie rozwiązania, mające ułatwić sam proces rysowania. 

Narzędzia do rysowania Zentangle

rysowanie Zentangle

Przeglądając zasoby internetowe, coraz częściej spotykam pomysły, a w zasadzie konkretne oferty kupna narzędzi do Zentangle®. Jak nie dziwią mnie oryginalne kartoniki, cienkopisy czy nawet ołówki z logo, tak mocno zastanawiam się na sensem innych pomocy.

Żeby nie być gołosłowną podam przykłady. Często widuję różnego rodzaju wzorniki z tworzywa. Do rysowania wzorów opartych na siatce, wzornik z otworkami (cena na etsy 62 zł):

źródło etsy
Wzornik pomocny przy rysowaniu mandali (3-częściowy zestaw, instrukcja plus kartoniki w etsy kosztuje 195 zł):

źródło etsy
Wzornik do Zentangle® w kształcie trójkąta (3-częściowy zestaw, cena w etsy 76 zł):

źródło etsy

Czy do prostych rysunków Zentangle  potrzebujesz wielu narzędzi?

Z jednej strony, skoro ktoś chce, przynajmniej jest możliwość zakupu. Nikt nikogo do korzystania z pomocy nie zmusza. Na pewno wygodne, ułatwiające utrzymanie prostych linii, kątów, równych oczek siatki. Tylko, że w klasycznym Zentangle® nic nie musi być równe i proste, o czym zdarza się nam zapominać. Pewnie, każdy chce aby jego rysunek był taki staranny! Ja też, ale z wyjątkami.

Najważniejsze aby nie mylić ze sobą dwóch określeń: "Zentangle" i "sztuka inspirowana Zentangle". Druga technika/sztuka (inspirowana), określana w skrócie jako "ZIA", poza sposobem rysowania i wykorzystywaniem wzorów, ma niewiele wspólnego z twórczą medytacją, jaką jest klasyczne Zentangle®. Warto o tym pamiętać podejmując się tego wyzwania. Już na początku trzeba sobie jasno powiedzieć, czy chcę tworzyć dzieła, czy może tylko zrelaksować się, poćwiczyć uważność itp.

Jeśli decydujesz się na to drugie, co bardzo polecam, zrezygnuj ze zbędnych pomocy. Im mniej rozpraszaczy, tym lepiej.

Wracając do "specjalnych" narzędzi... W sumie to dobrze, że są dostępne. Być może niedługo pojawią się w naszych sklepach. A może już są? Nie sprawdzałam, ale takie wzorniki z dziurkami? Bardzo prawdopodobne, że są, mogą być przydatne do różnych form rękodzieła. W takim przepadku ma to jak najbardziej uzasadnienie.

Tak to już z nami jest, że robiąc cokolwiek, chcemy aby podobało się innym. Lubimy kiedy się nas pochwali, to normalne. Jednak w Zentangle® to my mamy sami siebie lubić, robić coś w pierwszej kolejności dla siebie, dla swojego dobrego samopoczucia. Chwalić samego siebie też!

Zaczynając swoją przygodę z Zentangle® warto pamiętać o wspomnianych tu różnicach. Zacząć od klasycznej techniki i być może przy niej pozostać. Obiecuję Ci, że będziesz zdumiona i zadowolona, po wypełnieniu swojego pierwszego kartonika z wzorami.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania