Przejdź do głównej zawartości

Po nitce do... Zentangle

Pomocnicze linie w rysowaniu Zentangle®, zazwyczaj rysowane ołówkiem, nazywane są sznurkami (strings). A skoro sznurek to dlaczego nie nitka?

Jak korzystając z nitki skomponować rysunek Zentangle?

Najprostsze rozwiązania często są najlepsze. Zgadzacie się z tym twierdzeniem? A skoro tak jest, dzisiaj proponuję Wam, a szczególnie początkującym, sposób na prosty i dość spontaniczny podział kartonika do Zentangle® na pola.


Dylemat - jak podzielić płytkę - zdarza się zarówno zaczynającym swoją przygodę z Zentangle®, jak i tym bardziej doświadczonym. Jakiś czas temu na blogu udostępniłam gotowe kartoniki z narysowanymi liniami/sznurkami. Na arkuszach, przygotowanych do druku, jest ich w sumie dwanaście. Czy to dużo, czy mało? Biorąc pod uwagę fakt codziennego rysowania, zdecydowanie za mało. Chyba, że ma to być tylko na próbę, czy się spodoba. A jeśli tak, nie można przecież stale rysować, korzystając z tych samych podziałów. Zentangle® ma pobudzać Waszą kreatywność, ma być spontaniczne. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest własnoręczne, intuicyjne rysowanie "sznurków". Skoro jednak macie z tym problem i nie chcecie w kółko powtarzać tych samych kompozycji...

Nitka, sznurek, włóczka... pokaże Ci twórczą drogę z Zentangle

Na pewno macie w domu nici, a może kordonek, czy włóczkę. Wystarczy niewielki kawałek. Jeśli mam cokolwiek doradzać, to sugeruję jednak zwykłą nitkę. Według mnie sprawdza się najlepiej.

Zaczynamy! Przygotuj płytkę do rysowania. Utnij, nożyczkami, a nie zębami, kawałek kolorowej nitki, jakieś 30 - 40 cm. A teraz delikatnie spuszczaj ją na przygotowany kartonik. Nie staraj się uzyskać jakiegoś konkretnego kształtu, pozwól jej się układać jak chce.


Wiadomo, że to Wy dowodzicie i jakiś tam ruch ręką wykonujecie, ale niech to będzie spontaniczne, nieprzemyślane. Każdy układ będzie dobry i wart wypełnienia wzorami.

Skoro nitka leży już na kartoniku, wystarczy teraz ołówkiem narysować, a właściwie odrysować, jej położenie. A jeśli jesteście dobrymi wzrokowcami, zapamiętajcie układ i narysujcie już bez nitki. I voilà kartonik już został podzielony "sznurkami". Czas brać się za rysowanie wzorów Zentangle®.


To, czy wypełnicie płytkę od deski do deski, czy wszystkie pola zapełnicie wzorami, zależy już od Was. Możecie zostawić dookoła pustą ramkę lub zrobić to tylko w wybranych fragmentach. A najlepiej nie planujcie niczego z góry, po prostu zacznijcie w jednym miejscu, reszta przyjdzie sama.

I tak, krok po kroku, wzorek po wzorku, Wasza płytka zaczyna się wypełniać.

Rysowanie kolorowych sznurków w Zentangle®

Korzystając z pomocy zwykłej nitki możecie stosować dwie metody, choć pewnie znajdzie się ich więcej. Pierwszym sposobem jest nakreślenie "sznurków" ołówkiem i rysowanie wzorów. Druga metoda to rysowanie sznurków przy pomocy kolorowego pisaka. Będzie trochę koloru i pewien akcent dominujący.

Jako przykład nich posłuży mała płytka z mojej serii "bijou", na której czerwony "sznurek" narysowałam pisakiem Stabilo Pen68. Nawiasem mówiąc, te małe płytki bardzo mi odpowiadają. Rysowanie ich nie zajmuje wiele czasu, jest idealne na kwadrans relaksu każdego dnia.


Kolejne dwa przykłady, podobnie jak wcześniej, jeden z liniami rysowanymi przy pomocy ołówka, drugi z czerwoną nitką.Zentangle® to nieskończona ilość wzorów i możliwości. Wspominałam o tym wielokrotnie i zapewne dalej będę to robić, a nawet starać się udowodnić. Różne kształty płytek, wszelkie możliwe pisaki, począwszy od ołówka, na pędzlu kończąc, wersje czarno białe, bądź kolorowe, możliwość zastosowania ulubionej techniki plastycznej... och, długo by jeszcze wyliczać.

Kiedyś zastanawiałam się czy wystarczy mi koncepcji na tak monotematyczny blog? Nie wiem, ale podejrzewam, że prędzej zabraknie czegoś innego niż samych pomysłów. Póki co o tym nie myślę, za oknem wiosna, cieszmy się dniem dzisiejszym. I nie zapominajcie o szukaniu swojej pasji, nawet kiedy wydaje się wam bezcelowa, nie dająca pozornie nic poza... straconym czasem.

"Wiele z naszych czynności nie posiada własnej wartości, wykonujemy je dlatego, że musimy bądź też oczekujemy przyszłych korzyści. Wiele osób uważa, że czas spędzony w pracy jest czasem straconym - czują się wyobcowani, a energia psychiczna, jaką inwestują w pracę, w żaden sposób nie wpływa na wzmocnienie ich jaźni. Sporo ludzi marnuje także swój czas wolny. Ma on być odpoczynkiem od pracy, ale na ogół przeznaczamy go na bierne wchłanianie informacji, bez korzystania z umiejętności czy szukania nowych możliwości działania. Wskutek tego życie mija nam jako ciąg nudnych i denerwujących doświadczeń, nad którymi mamy bardzo niewielką kontrolę."

- "Przepływ" Mihály Csíkszentmihályi

Komentarze

 1. Świetny patent! Kiedy próbowałam rysować swoje tangle, brakowało mi czasem pomysłu na podział kartki i nawet kiedyś przemknęło mi przez myśl, że można by rzucić nitkę i odrysować... no ale jakoś wtedy nie spróbowałam, a to widzę faktycznie działa :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proste i skuteczne. :) zapraszam do działu "do pobrania", jest tam zastaw z już narysowanymi liniami podziału - Sznurki (strings) Zentangle®

   Usuń
 2. To kolejny ciekawy pomysł! 😁 Może przy akwarelach zastosuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziekuje za dzielenie się swoją pasją, ma Pani świetny styl- podziwiam szczerze:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) cieszy mnie bardzo, że to co tu robię komuś się przydaje.

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ