Przejdź do głównej zawartości

Po nitce do... Zentangle

Pomocnicze linie w rysowaniu Zentangle®, zazwyczaj rysowane ołówkiem, nazywane są sznurkami (strings). A skoro sznurek to dlaczego nie nitka?

Jak korzystając z nitki skomponować rysunek Zentangle?

Najprostsze rozwiązania często są najlepsze. Zgadzacie się z tym twierdzeniem? A skoro tak jest, dzisiaj proponuję Wam, a szczególnie początkującym, sposób na prosty i dość spontaniczny podział kartonika do Zentangle® na pola.


Dylemat - jak podzielić płytkę - zdarza się zarówno zaczynającym swoją przygodę z Zentangle®, jak i tym bardziej doświadczonym. Jakiś czas temu na blogu udostępniłam gotowe kartoniki z narysowanymi liniami/sznurkami. Na arkuszach, przygotowanych do druku, jest ich w sumie dwanaście. Czy to dużo, czy mało? Biorąc pod uwagę fakt codziennego rysowania, zdecydowanie za mało. Chyba, że ma to być tylko na próbę, czy się spodoba. A jeśli tak, nie można przecież stale rysować, korzystając z tych samych podziałów. Zentangle® ma pobudzać Waszą kreatywność, ma być spontaniczne. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest własnoręczne, intuicyjne rysowanie "sznurków". Skoro jednak macie z tym problem i nie chcecie w kółko powtarzać tych samych kompozycji...

Nitka, sznurek, włóczka... pokaże Ci twórczą drogę z Zentangle

Na pewno macie w domu nici, a może kordonek, czy włóczkę. Wystarczy niewielki kawałek. Jeśli mam cokolwiek doradzać, to sugeruję jednak zwykłą nitkę. Według mnie sprawdza się najlepiej.

Zaczynamy! Przygotuj płytkę do rysowania. Utnij, nożyczkami, a nie zębami, kawałek kolorowej nitki, jakieś 30 - 40 cm. A teraz delikatnie spuszczaj ją na przygotowany kartonik. Nie staraj się uzyskać jakiegoś konkretnego kształtu, pozwól jej się układać jak chce.


Wiadomo, że to Wy dowodzicie i jakiś tam ruch ręką wykonujecie, ale niech to będzie spontaniczne, nieprzemyślane. Każdy układ będzie dobry i wart wypełnienia wzorami.

Skoro nitka leży już na kartoniku, wystarczy teraz ołówkiem narysować, a właściwie odrysować, jej położenie. A jeśli jesteście dobrymi wzrokowcami, zapamiętajcie układ i narysujcie już bez nitki. I voilà kartonik już został podzielony "sznurkami". Czas brać się za rysowanie wzorów Zentangle®.


To, czy wypełnicie płytkę od deski do deski, czy wszystkie pola zapełnicie wzorami, zależy już od Was. Możecie zostawić dookoła pustą ramkę lub zrobić to tylko w wybranych fragmentach. A najlepiej nie planujcie niczego z góry, po prostu zacznijcie w jednym miejscu, reszta przyjdzie sama.

I tak, krok po kroku, wzorek po wzorku, Wasza płytka zaczyna się wypełniać.

Rysowanie kolorowych sznurków w Zentangle®

Korzystając z pomocy zwykłej nitki możecie stosować dwie metody, choć pewnie znajdzie się ich więcej. Pierwszym sposobem jest nakreślenie "sznurków" ołówkiem i rysowanie wzorów. Druga metoda to rysowanie sznurków przy pomocy kolorowego pisaka. Będzie trochę koloru i pewien akcent dominujący.

Jako przykład nich posłuży mała płytka z mojej serii "bijou", na której czerwony "sznurek" narysowałam pisakiem Stabilo Pen68. Nawiasem mówiąc, te małe płytki bardzo mi odpowiadają. Rysowanie ich nie zajmuje wiele czasu, jest idealne na kwadrans relaksu każdego dnia.


Kolejne dwa przykłady, podobnie jak wcześniej, jeden z liniami rysowanymi przy pomocy ołówka, drugi z czerwoną nitką.Zentangle® to nieskończona ilość wzorów i możliwości. Wspominałam o tym wielokrotnie i zapewne dalej będę to robić, a nawet starać się udowodnić. Różne kształty płytek, wszelkie możliwe pisaki, począwszy od ołówka, na pędzlu kończąc, wersje czarno białe, bądź kolorowe, możliwość zastosowania ulubionej techniki plastycznej... och, długo by jeszcze wyliczać.

Kiedyś zastanawiałam się czy wystarczy mi koncepcji na tak monotematyczny blog? Nie wiem, ale podejrzewam, że prędzej zabraknie czegoś innego niż samych pomysłów. Póki co o tym nie myślę, za oknem wiosna, cieszmy się dniem dzisiejszym. I nie zapominajcie o szukaniu swojej pasji, nawet kiedy wydaje się wam bezcelowa, nie dająca pozornie nic poza... straconym czasem.

"Wiele z naszych czynności nie posiada własnej wartości, wykonujemy je dlatego, że musimy bądź też oczekujemy przyszłych korzyści. Wiele osób uważa, że czas spędzony w pracy jest czasem straconym - czują się wyobcowani, a energia psychiczna, jaką inwestują w pracę, w żaden sposób nie wpływa na wzmocnienie ich jaźni. Sporo ludzi marnuje także swój czas wolny. Ma on być odpoczynkiem od pracy, ale na ogół przeznaczamy go na bierne wchłanianie informacji, bez korzystania z umiejętności czy szukania nowych możliwości działania. Wskutek tego życie mija nam jako ciąg nudnych i denerwujących doświadczeń, nad którymi mamy bardzo niewielką kontrolę."

- "Przepływ" Mihály Csíkszentmihályi

Komentarze

 1. Świetny patent! Kiedy próbowałam rysować swoje tangle, brakowało mi czasem pomysłu na podział kartki i nawet kiedyś przemknęło mi przez myśl, że można by rzucić nitkę i odrysować... no ale jakoś wtedy nie spróbowałam, a to widzę faktycznie działa :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proste i skuteczne. :) zapraszam do działu "do pobrania", jest tam zastaw z już narysowanymi liniami podziału - Sznurki (strings) Zentangle®

   Usuń
 2. To kolejny ciekawy pomysł! 😁 Może przy akwarelach zastosuje.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować?
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.


A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy. 

Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powt…

Jak zrobić zakładkę do książki krok po kroku

Poza rysowaniem Zentangle, nałogowo czytam książki. Można powiedzieć, że zdecydowanie poprawiam statystyki czytelnicze w Polsce. A skoro książki i rysowanie, muszą być też zakładki.
Oryginalne zakładki do książek każdy może zrobić sam ... tylko najpierw niech zacznie te książki czytać.


Uwielbiam słowo pisane. Lubię książki w klasycznej, papierowej wersji, one na prawdę pięknie pachną! Prawda jest jednak taka, że czytam w większości ebooki. Dzieje się tak z dwóch... a może trzech powodów. Po pierwsze wielkość czcionki, którą mogę sobie dopasowywać do własnych potrzeb. Po drugie waga książek, 800 stron papieru na prawdę ciężko jest trzymać. Po trzecie i chyba najważniejsze - dostęp do książek.

Pozwól, że rozwinę ten "dostęp". Gdybym chciała kupować wszystkie książki, które czytam, nie wystarczyłoby mi kasy na nic innego. Korzystanie z biblioteki jest ok, tylko trzeba do niej regularnie chodzić. A ja leniwa jestem. Tak na poważnie, problem z chodzeniem jest nieco inny.
Najlepsz…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Eko drukowanie, czyli barwienie papieru i tkanin
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarz…

Notes w kropki, przydatny w Zentangle®

Notesy w kropki najczęściej są używane do prowadzenia dziennika bullet journal, czyli przeszłość, planowana przyszłość, organizacja czasu... i wiele innych. To jednak nie wszystko, bo ze względu na delikatne kropki są wręcz idealne do rysowania wzorów Zentangle®, o katalogowaniu ich nie wspominając.
Notes w kropki przydatny dla rysującychO tym, czym jest bullet journal, wspominałam już wcześniej. Przyznam się Wam, że  podejmowałam  już próby pisanina i tworzenia takiego dziennika, ale... wyszło na to, że mam w tym temacie słomiany zapał. Po iluś tam stronach pisania, wklejania, rysowania i kolorowania, kartki i tak lądowały w koszu, a reszta dziennika została wykorzystana do czegoś innego. Jedynym notesem, który na prawdę wytrwale wypełniam, jest notes z sową, przeznaczony na cytaty z przeczytanych książek. Uwielbiam do niego zaglądać, szczególnie w te gorsze dni, które każdy chyba miewa.Tyle o moim prowadzeniu notesów. W dzisiejszym wpisie chcę zachęcić Was do wykorzystania notesu w k…

13 inspirujących cytatów dla kreatywnych

Kiedy czuję się kiepsko, brakuje mi energii, jestem na nie, lubię zajrzeć do swojego notesu z cytatami. Często ładuje tak swoje akumulatorki, motywuję się do działania. Jak do tego dodać 15 minut z Zentangle®, samopoczucie ulega poprawie. 
13 inspirujących cytatów dla kreatywnych Dzisiaj mam dla Was 13 cytatów, które przynoszą więcej energii, motywują do działania i parcia do przodu. Nie wszystkie cytaty mówią o kreatywności (twórczej), ale na pewno są impulsami, które ją pobudzają. Nie wiem jak to wygląda u Was, ale u mnie kreatywne pomysły związane są ze stanem umysłu. Czasem wystarczy jedno zdanie, aby zmienić nastawienie, a co za tym idzie chęć do zrobienia czegokolwiek. Ruszenia z miejsca, tworzenia.


Jeśli lubisz cytaty, proszę weź sobie ile tylko chcesz, zapisz na komputerze, wydrukuj, zapisz w kalendarzu, ustaw jako tapetę w telefonie, napisz markerem na lodówce. A może wyślesz przyjacielowi w potrzebie?


"Cokolwiek możesz zrobić, o czymkolwiek możesz marzyć, po prostu zaczni…