Przejdź do głównej zawartości

Czym jest Zendala i jak ją rysować

Jeśli jeszcze nie rysowałaś mandali/zendali, zachęcam do podjęcia próby. Ta okrągła forma rysunku, wykonana cienkopisami, lub inną techniką, wprowadzi Cię w miły nastrój i zrelaksuje.

Niedawno czytałam interesującą książkę Emerana Mayera "Twój drugi mózg", w której autor opisuje zależności łączące mózg i jelita. Powiesz - dobrze, jeśli chodzi o mózg to zrozumiałe, ale co mają do tego jelita?

Czterdzieści lat badań Emerana Mayera potwierdza, że rolą układu pokarmowego nie jest jedynie trawienie pokarmu. Okazuje się, że wszystko to, co dzieje się w naszych jelitach ma duży wpływ na nasze zdrowie, nastrój, stan psychiczny, a nawet zachowanie.

Autor książki, w swojej praktyce lekarskiej, wielu pacjentom zalecał między innymi techniki relaksacyjne, takie jak medytacja czy trenowanie uważnosci. A mandala, do której chcę Cię dzisiaj zachęcić, to przecież twórcza medytacja, mająca wiele wspólnego z uważnością. Zachęcam do sięgnięcia po książkę, szczególnie tym, którzy cierpią na zespół jelita drażliwego, ale i lęki, stany depresyjne, czy różne zaburzenia emocjonalne. A tak na prawdę warto, aby każdy zajrzał do książki, wyjaśnia bowiem jak niezwykłym "komputerem" jest nasz organizm.

jak rysować zendale

Zendala - nieco inna forma mandali

Czy zendala to nie jest to samo co mandala? Niezupełnie, bo jak w przypadku mandali, korzystamy z narzędzi typu kątomierz czy cyrkiel, tak w przypadku Zendali nie musimy.

Zendalę można nazwać hybrydą mandali i sztuki Zentangle. Zendale rysuje się bardziej swobodnie, bez konieczności zachowania kątów, podziału koła na równe części. Rysuje się je bardziej spontanicznie i intuicyjnie, tak, jak zalecają to podstawy techniki Zentangle. Prawdę mówiąc chyba nie ma dobrego ani złego sposobu ich wykonania. Tak jak w Zentanagle - są pewne zasady, ale i wiele możliwości.

Zendala to forma sztuki, rodzaj arteterapii. Stosunkowo prosty sposób na stworzenie zarówno czegoś pięknego, jak i doświadczenia chwili twórczej medytacji, relaksacji.

Jak rysować Zendale?

Zendale można rysować na dowolnym papierze, dostępne są również oryginalne płytki Zendala. Jeśli przygotowujesz samodzielnie płytki polecam papier akwarelowy o wysokiej gramaturze (250 - 300). Papier nie powinien być idealnie gładki. Średnica nie ma większego znaczenia, oryginalne płytki mają około 11,5 centymetra. Jeśli jednak wolisz większy format, zrób tak.

Możesz tworzyć Zendale używając cyrkla, kątomierza i linijki, tak jak to widać na poniższej Zendali, gdzie odrobinę pomagałam sobie tym sprzętem.

rysowanie mandali

Zachęcam jednak do rysowania bez wspomnianych narzędzi, czyli korzystając jedynie z ołówka i cienkopisów. Pamiętaj, że Zendale nie muszą być nawet symetryczne. Możesz zacząć od środka i rysować wzory ku brzegom, albo zacząć od jednego miejsca na brzegu i rozwijać plątaninę w pozostałych kierunkach. Zasady rysowania Zendali są bardzo elastyczne.

zendala

Narysowaną Zendalę możesz pocieniować ołówkiem, najlepiej bardzo miękkim (4B, 6B) i delikatnie rozmazać pociągnięcia wiszerem. Jeśli lubisz kolory, wykorzystaj kredki akwarelowe lub dowolne pisaki (najlepiej pędzelkowe). Rób to, co sprawi Ci przyjemność, co podoba się Tobie.

I jeszcze jeden przykład Zendali, narysowanej bez cyrkla czy kątomierza. Podział koła był robiony "na oko". W tym przypadku postanowiłam dodać nieco koloru.

mandala zentangle

Szablony Zendali

Wiem, że sporo osób ma problemy z podziałem papieru na obszary. Jeśli do nich należysz to podpowiem Ci, że w internecie znajdziesz wiele inspiracji. Poszukaj, najlepiej na Pinterescie, frazy "zendala strings" i problem rozwiązany. Jak chwycisz bakcyla, ten problem na pewno zniknie, będziesz rysować wszystko kierując się tylko własną intuicją. I o to właśnie chodzi!

Zendale można rysować dla samego aktu tworzenia i przy okazji relaksu, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać je w celu ozdobienia dzienników, notesów itp. Majsterkowicze mogą wykorzystać Zendale jako ozdobę samodzielnie wykonanej tacy. A może podkładki pod kubki?

Możliwości jest zapewne więcej, ale najważniejsze jest nie tylko ozdabianie domu i jego wnętrza. Najważniejsza jesteś Ty! Zrób coś dla siebie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ