Przejdź do głównej zawartości

Czym jest Zendala i jak ją rysować

Jeśli jeszcze nie rysowałaś mandali/zendali, zachęcam do podjęcia próby. Ta okrągła forma rysunku, wykonana cienkopisami, lub inną techniką, wprowadzi Cię w miły nastrój i zrelaksuje.

Niedawno czytałam interesującą książkę Emerana Mayera "Twój drugi mózg", w której autor opisuje zależności łączące mózg i jelita. Powiesz - dobrze, jeśli chodzi o mózg to zrozumiałe, ale co mają do tego jelita?

Czterdzieści lat badań Emerana Mayera potwierdza, że rolą układu pokarmowego nie jest jedynie trawienie pokarmu. Okazuje się, że wszystko to, co dzieje się w naszych jelitach ma duży wpływ na nasze zdrowie, nastrój, stan psychiczny, a nawet zachowanie.

Autor książki, w swojej praktyce lekarskiej, wielu pacjentom zalecał między innymi techniki relaksacyjne, takie jak medytacja czy trenowanie uważnosci. A mandala, do której chcę Cię dzisiaj zachęcić, to przecież twórcza medytacja, mająca wiele wspólnego z uważnością. Zachęcam do sięgnięcia po książkę, szczególnie tym, którzy cierpią na zespół jelita drażliwego, ale i lęki, stany depresyjne, czy różne zaburzenia emocjonalne. A tak na prawdę warto, aby każdy zajrzał do książki, wyjaśnia bowiem jak niezwykłym "komputerem" jest nasz organizm.

jak rysować zendale

Zendala - nieco inna forma mandali

Czy zendala to nie jest to samo co mandala? Niezupełnie, bo jak w przypadku mandali, korzystamy z narzędzi typu kątomierz czy cyrkiel, tak w przypadku Zendali nie musimy.

Zendalę można nazwać hybrydą mandali i sztuki Zentangle. Zendale rysuje się bardziej swobodnie, bez konieczności zachowania kątów, podziału koła na równe części. Rysuje się je bardziej spontanicznie i intuicyjnie, tak, jak zalecają to podstawy techniki Zentangle. Prawdę mówiąc chyba nie ma dobrego ani złego sposobu ich wykonania. Tak jak w Zentanagle - są pewne zasady, ale i wiele możliwości.

Zendala to forma sztuki, rodzaj arteterapii. Stosunkowo prosty sposób na stworzenie zarówno czegoś pięknego, jak i doświadczenia chwili twórczej medytacji, relaksacji.

Jak rysować Zendale?

Zendale można rysować na dowolnym papierze, dostępne są również oryginalne płytki Zendala. Jeśli przygotowujesz samodzielnie płytki polecam papier akwarelowy o wysokiej gramaturze (250 - 300). Papier nie powinien być idealnie gładki. Średnica nie ma większego znaczenia, oryginalne płytki mają około 11,5 centymetra. Jeśli jednak wolisz większy format, zrób tak.

Możesz tworzyć Zendale używając cyrkla, kątomierza i linijki, tak jak to widać na poniższej Zendali, gdzie odrobinę pomagałam sobie tym sprzętem.

rysowanie mandali

Zachęcam jednak do rysowania bez wspomnianych narzędzi, czyli korzystając jedynie z ołówka i cienkopisów. Pamiętaj, że Zendale nie muszą być nawet symetryczne. Możesz zacząć od środka i rysować wzory ku brzegom, albo zacząć od jednego miejsca na brzegu i rozwijać plątaninę w pozostałych kierunkach. Zasady rysowania Zendali są bardzo elastyczne.

zendala

Narysowaną Zendalę możesz pocieniować ołówkiem, najlepiej bardzo miękkim (4B, 6B) i delikatnie rozmazać pociągnięcia wiszerem. Jeśli lubisz kolory, wykorzystaj kredki akwarelowe lub dowolne pisaki (najlepiej pędzelkowe). Rób to, co sprawi Ci przyjemność, co podoba się Tobie.

I jeszcze jeden przykład Zendali, narysowanej bez cyrkla czy kątomierza. Podział koła był robiony "na oko". W tym przypadku postanowiłam dodać nieco koloru.

mandala zentangle

Szablony Zendali

Wiem, że sporo osób ma problemy z podziałem papieru na obszary. Jeśli do nich należysz to podpowiem Ci, że w internecie znajdziesz wiele inspiracji. Poszukaj, najlepiej na Pinterescie, frazy "zendala strings" i problem rozwiązany. Jak chwycisz bakcyla, ten problem na pewno zniknie, będziesz rysować wszystko kierując się tylko własną intuicją. I o to właśnie chodzi!

Zendale można rysować dla samego aktu tworzenia i przy okazji relaksu, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać je w celu ozdobienia dzienników, notesów itp. Majsterkowicze mogą wykorzystać Zendale jako ozdobę samodzielnie wykonanej tacy. A może podkładki pod kubki?

Możliwości jest zapewne więcej, ale najważniejsze jest nie tylko ozdabianie domu i jego wnętrza. Najważniejsza jesteś Ty! Zrób coś dla siebie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować?
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.


A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy. 

Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powt…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Eko drukowanie, czyli barwienie papieru i tkanin
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarz…

Jak zrobić zakładkę do książki krok po kroku

Poza rysowaniem Zentangle, nałogowo czytam książki. Można powiedzieć, że zdecydowanie poprawiam statystyki czytelnicze w Polsce. A skoro książki i rysowanie, muszą być też zakładki.
Oryginalne zakładki do książek każdy może zrobić sam ... tylko najpierw niech zacznie te książki czytać.


Uwielbiam słowo pisane. Lubię książki w klasycznej, papierowej wersji, one na prawdę pięknie pachną! Prawda jest jednak taka, że czytam w większości ebooki. Dzieje się tak z dwóch... a może trzech powodów. Po pierwsze wielkość czcionki, którą mogę sobie dopasowywać do własnych potrzeb. Po drugie waga książek, 800 stron papieru na prawdę ciężko jest trzymać. Po trzecie i chyba najważniejsze - dostęp do książek.

Pozwól, że rozwinę ten "dostęp". Gdybym chciała kupować wszystkie książki, które czytam, nie wystarczyłoby mi kasy na nic innego. Korzystanie z biblioteki jest ok, tylko trzeba do niej regularnie chodzić. A ja leniwa jestem. Tak na poważnie, problem z chodzeniem jest nieco inny.
Najlepsz…

Notes w kropki, przydatny w Zentangle®

Notesy w kropki najczęściej są używane do prowadzenia dziennika bullet journal, czyli przeszłość, planowana przyszłość, organizacja czasu... i wiele innych. To jednak nie wszystko, bo ze względu na delikatne kropki są wręcz idealne do rysowania wzorów Zentangle®, o katalogowaniu ich nie wspominając.
Notes w kropki przydatny dla rysującychO tym, czym jest bullet journal, wspominałam już wcześniej. Przyznam się Wam, że  podejmowałam  już próby pisanina i tworzenia takiego dziennika, ale... wyszło na to, że mam w tym temacie słomiany zapał. Po iluś tam stronach pisania, wklejania, rysowania i kolorowania, kartki i tak lądowały w koszu, a reszta dziennika została wykorzystana do czegoś innego. Jedynym notesem, który na prawdę wytrwale wypełniam, jest notes z sową, przeznaczony na cytaty z przeczytanych książek. Uwielbiam do niego zaglądać, szczególnie w te gorsze dni, które każdy chyba miewa.Tyle o moim prowadzeniu notesów. W dzisiejszym wpisie chcę zachęcić Was do wykorzystania notesu w k…

13 inspirujących cytatów dla kreatywnych

Kiedy czuję się kiepsko, brakuje mi energii, jestem na nie, lubię zajrzeć do swojego notesu z cytatami. Często ładuje tak swoje akumulatorki, motywuję się do działania. Jak do tego dodać 15 minut z Zentangle®, samopoczucie ulega poprawie. 
13 inspirujących cytatów dla kreatywnych Dzisiaj mam dla Was 13 cytatów, które przynoszą więcej energii, motywują do działania i parcia do przodu. Nie wszystkie cytaty mówią o kreatywności (twórczej), ale na pewno są impulsami, które ją pobudzają. Nie wiem jak to wygląda u Was, ale u mnie kreatywne pomysły związane są ze stanem umysłu. Czasem wystarczy jedno zdanie, aby zmienić nastawienie, a co za tym idzie chęć do zrobienia czegokolwiek. Ruszenia z miejsca, tworzenia.


Jeśli lubisz cytaty, proszę weź sobie ile tylko chcesz, zapisz na komputerze, wydrukuj, zapisz w kalendarzu, ustaw jako tapetę w telefonie, napisz markerem na lodówce. A może wyślesz przyjacielowi w potrzebie?


"Cokolwiek możesz zrobić, o czymkolwiek możesz marzyć, po prostu zaczni…