Przejdź do głównej zawartości

Rysowanie ekslibrisów z kodem QR

Zgodnie z zapowiedzią, pozostaję w temacie ekslibrisów z kodem QR, ale tym razem ozdobionych odręcznym rysunkiem w stylu Zentangle.

Prawdę mówiąc zastanawiałam się czy stosowanie kodów QR ma w ogóle sens? Czy nie prościej podpisać książkę imieniem i nazwiskiem? Czy każdy w telefonie ma skaner kodów? I wreszcie, czy faktycznie trzeba oznaczać właściciela książki?

jak zrobić exlibris w stylu Zentangle

Na te wszystkie pytania musisz odpowiedzieć sobie sama. Wszystko zależy od tego czy chcesz zrobić coś ponad to, co jest niezbędne w codziennym życiu. Coś, co nie poprawi stanu twojego konta bankowego, nie przyniesie Ci sławy, nie będzie skutkowało zalewem polubień w mediach społecznościowych. Chociaż kto wie?

A może po postu zrobisz coś dla siebie, spędzisz miło i twórczo wolny czas?

ekslibris w stylu Zentangle z kodem QR

Jak zrobić ekslibrisy w stylu Zentnagle, z kodem QR?

W zasadzie ekslibrisy rysowane w stylu Zentangle nie muszą mieć żadnego kodu, ani nawet nazwiska właściciela książki. Dlaczego? Czy masz wśród swoich znajomych wiele osób zafascynowanych takimi rysunkami? Czy widząc książkę z wklejonym rysunkiem nie skojarzysz od razu - A Zentangle! To na pewno rysowała Kasia, czyli to od niej musiałam pożyczyć książkę. 

W ekslibrisach, między innymi, właśnie o to chodzi, mają charakteryzować właściciela, przedstawiać jego pasje i zainteresowania, wykonywany zawód, bądź jeszcze coś innego.

Przygotowując własne ekslibrisy możesz stosować dwie metody: 
  • najpierw drukujesz kod QR a następnie rysujesz wzory
  • rysujesz, skanujesz i komputerowo wklejasz wygenerowany wcześniej kod QR
Z własnego doświadczenia wiem, że zdecydowanie lepsza jest druga metoda. Drukowanie, skanowanie i ponowne drukowanie znacznie obniża jakość grafiki.

Rysunki dobrze jest wykonywać na większym formacie niż docelowy ekslibris. Wszelkie drobne niedociągnięcia gubią się po zmniejszeniu grafiki.

ekslibris w stylu Zentangle

Jakie formy rysunku Zentangle nadają się do ozdabiania kodów QR?

Wszystkie! Tu jedynym ogranicznikiem jest twoja wyobraźnia i zdolności manualne. Najprostsza jest oczywiście ozdobna ramka, każdy jest w stanie to narysować. Ramka może być delikatna, bądź rozbudowana, przypominająca klasyczna płytkę Zentangle.

ekslibris w stylu Zentangle z kodem QR

Możesz również zapełnić wzorami cały prostokąt z pozostawionym pustym kwadratem na kod.

ekslibris w stylu Zentangle z kodem QR

A jeśli wolisz bardziej obłe kształty...

ekslibris w stylu Zentangle z kodem QR
I nieco więcej roślinnych elementów...

ekslibris w stylu Zentangle z kodem QR
Tak przygotowany ekslibris powielasz na formacie A4 i drukujesz, najlepiej na samoprzylepnym papierze do drukarek. Możesz już oznaczyć własny księgozbiór.

ekslibris w stylu Zentangle z kodem QR

Istnieje jeszcze inne, chyba wygodniejsze rozwiązanie, czyli ekslibris w postaci pieczątki. Przyznam, że nie rozeznałam dokładnie tematu, ale podejrzewam, że są firmy, które przygotowują pieczęcie według indywidualnego wzoru. Oczywiście nie powinien on być bardzo skomplikowany i rozbudowany, ale myślę, że bez problemu będzie dało się w nim umieścić elementy Zentangle. A o to przecież nam chodzi!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ