Rysowanie ekslibrisów z kodem QR

Zgodnie z zapowiedzią, pozostaję w temacie ekslibrisów z kodem QR, ale tym razem ozdobionych odręcznym rysunkiem w stylu Zentangle.

Prawdę mówiąc zastanawiałam się czy stosowanie kodów QR ma w ogóle sens? Czy nie prościej podpisać książkę imieniem i nazwiskiem? Czy każdy w telefonie ma skaner kodów? I wreszcie, czy faktycznie trzeba oznaczać właściciela książki?

jak zrobić exlibris w stylu Zentangle

Na te wszystkie pytania musisz odpowiedzieć sobie sama. Wszystko zależy od tego czy chcesz zrobić coś ponad to, co jest niezbędne w codziennym życiu. Coś, co nie poprawi stanu twojego konta bankowego, nie przyniesie Ci sławy, nie będzie skutkowało zalewem polubień w mediach społecznościowych. Chociaż kto wie?

A może po postu zrobisz coś dla siebie, spędzisz miło i twórczo wolny czas?

Jak zrobić ekslibrisy w stylu Zentnagle, z kodem QR?

W zasadzie ekslibrisy rysowane w stylu Zentangle nie muszą mieć żadnego kodu, ani nawet nazwiska właściciela książki. Dlaczego? Czy masz wśród swoich znajomych wiele osób zafascynowanych takimi rysunkami? Czy widząc książkę z wklejonym rysunkiem nie skojarzysz od razu - A Zentangle! To na pewno rysowała Kasia, czyli to od niej musiałam pożyczyć książkę. 

W ekslibrisach, między innymi, właśnie o to chodzi, mają charakteryzować właściciela, przedstawiać jego pasje i zainteresowania, wykonywany zawód, bądź jeszcze coś innego.

Przygotowując własne ekslibrisy możesz stosować dwie metody: 
  • najpierw drukujesz kod QR a następnie rysujesz wzory
  • rysujesz, skanujesz i komputerowo wklejasz wygenerowany wcześniej kod QR
Z własnego doświadczenia wiem, że zdecydowanie lepsza jest druga metoda. Drukowanie, skanowanie i ponowne drukowanie znacznie obniża jakość grafiki.

Rysunki dobrze jest wykonywać na większym formacie niż docelowy ekslibris. Wszelkie drobne niedociągnięcia gubią się po zmniejszeniu grafiki.

ekslibris w stylu Zentangle

Jakie formy rysunku Zentangle nadają się do ozdabiania kodów QR?

Wszystkie! Tu jedynym ogranicznikiem jest twoja wyobraźnia i zdolności manualne. Najprostsza jest oczywiście ozdobna ramka, każdy jest w stanie to narysować. Ramka może być delikatna, bądź rozbudowana, przypominająca klasyczna płytkę Zentangle.

ekslibris w stylu Zentangle z kodem QR

Możesz również zapełnić wzorami cały prostokąt z pozostawionym pustym kwadratem na kod.

ekslibris w stylu Zentangle z kodem QR

A jeśli wolisz bardziej obłe kształty...

ekslibris w stylu Zentangle z kodem QR
I nieco więcej roślinnych elementów...

ekslibris w stylu Zentangle z kodem QR
Tak przygotowany ekslibris powielasz na formacie A4 i drukujesz, najlepiej na samoprzylepnym papierze do drukarek. Możesz już oznaczyć własny księgozbiór.

ekslibris w stylu Zentangle z kodem QR

Istnieje jeszcze inne, chyba wygodniejsze rozwiązanie, czyli ekslibris w postaci pieczątki. Przyznam, że nie rozeznałam dokładnie tematu, ale podejrzewam, że są firmy, które przygotowują pieczęcie według indywidualnego wzoru. Oczywiście nie powinien on być bardzo skomplikowany i rozbudowany, ale myślę, że bez problemu będzie dało się w nim umieścić elementy Zentangle. A o to przecież nam chodzi!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania