Przejdź do głównej zawartości

Rysowanie ekslibrisów z kodem QR

Zgodnie z zapowiedzią, pozostaję w temacie ekslibrisów z kodem QR, ale tym razem ozdobionych odręcznym rysunkiem w stylu Zentangle.

Prawdę mówiąc zastanawiałam się czy stosowanie kodów QR ma w ogóle sens? Czy nie prościej podpisać książkę imieniem i nazwiskiem? Czy każdy w telefonie ma skaner kodów? I wreszcie, czy faktycznie trzeba oznaczać właściciela książki?

jak zrobić exlibris w stylu Zentangle

Na te wszystkie pytania musisz odpowiedzieć sobie sama. Wszystko zależy od tego czy chcesz zrobić coś ponad to, co jest niezbędne w codziennym życiu. Coś, co nie poprawi stanu twojego konta bankowego, nie przyniesie Ci sławy, nie będzie skutkowało zalewem polubień w mediach społecznościowych. Chociaż kto wie?

A może po postu zrobisz coś dla siebie, spędzisz miło i twórczo wolny czas?

ekslibris w stylu Zentangle z kodem QR

Jak zrobić ekslibrisy w stylu Zentnagle, z kodem QR?

W zasadzie ekslibrisy rysowane w stylu Zentangle nie muszą mieć żadnego kodu, ani nawet nazwiska właściciela książki. Dlaczego? Czy masz wśród swoich znajomych wiele osób zafascynowanych takimi rysunkami? Czy widząc książkę z wklejonym rysunkiem nie skojarzysz od razu - A Zentangle! To na pewno rysowała Kasia, czyli to od niej musiałam pożyczyć książkę. 

W ekslibrisach, między innymi, właśnie o to chodzi, mają charakteryzować właściciela, przedstawiać jego pasje i zainteresowania, wykonywany zawód, bądź jeszcze coś innego.

Przygotowując własne ekslibrisy możesz stosować dwie metody: 
  • najpierw drukujesz kod QR a następnie rysujesz wzory
  • rysujesz, skanujesz i komputerowo wklejasz wygenerowany wcześniej kod QR
Z własnego doświadczenia wiem, że zdecydowanie lepsza jest druga metoda. Drukowanie, skanowanie i ponowne drukowanie znacznie obniża jakość grafiki.

Rysunki dobrze jest wykonywać na większym formacie niż docelowy ekslibris. Wszelkie drobne niedociągnięcia gubią się po zmniejszeniu grafiki.

ekslibris w stylu Zentangle

Jakie formy rysunku Zentangle nadają się do ozdabiania kodów QR?

Wszystkie! Tu jedynym ogranicznikiem jest twoja wyobraźnia i zdolności manualne. Najprostsza jest oczywiście ozdobna ramka, każdy jest w stanie to narysować. Ramka może być delikatna, bądź rozbudowana, przypominająca klasyczna płytkę Zentangle.

ekslibris w stylu Zentangle z kodem QR

Możesz również zapełnić wzorami cały prostokąt z pozostawionym pustym kwadratem na kod.

ekslibris w stylu Zentangle z kodem QR

A jeśli wolisz bardziej obłe kształty...

ekslibris w stylu Zentangle z kodem QR
I nieco więcej roślinnych elementów...

ekslibris w stylu Zentangle z kodem QR
Tak przygotowany ekslibris powielasz na formacie A4 i drukujesz, najlepiej na samoprzylepnym papierze do drukarek. Możesz już oznaczyć własny księgozbiór.

ekslibris w stylu Zentangle z kodem QR

Istnieje jeszcze inne, chyba wygodniejsze rozwiązanie, czyli ekslibris w postaci pieczątki. Przyznam, że nie rozeznałam dokładnie tematu, ale podejrzewam, że są firmy, które przygotowują pieczęcie według indywidualnego wzoru. Oczywiście nie powinien on być bardzo skomplikowany i rozbudowany, ale myślę, że bez problemu będzie dało się w nim umieścić elementy Zentangle. A o to przecież nam chodzi!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować?
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.


A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy. 

Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powt…

Jak zrobić zakładkę do książki krok po kroku

Poza rysowaniem Zentangle, nałogowo czytam książki. Można powiedzieć, że zdecydowanie poprawiam statystyki czytelnicze w Polsce. A skoro książki i rysowanie, muszą być też zakładki.
Oryginalne zakładki do książek każdy może zrobić sam ... tylko najpierw niech zacznie te książki czytać.


Uwielbiam słowo pisane. Lubię książki w klasycznej, papierowej wersji, one na prawdę pięknie pachną! Prawda jest jednak taka, że czytam w większości ebooki. Dzieje się tak z dwóch... a może trzech powodów. Po pierwsze wielkość czcionki, którą mogę sobie dopasowywać do własnych potrzeb. Po drugie waga książek, 800 stron papieru na prawdę ciężko jest trzymać. Po trzecie i chyba najważniejsze - dostęp do książek.

Pozwól, że rozwinę ten "dostęp". Gdybym chciała kupować wszystkie książki, które czytam, nie wystarczyłoby mi kasy na nic innego. Korzystanie z biblioteki jest ok, tylko trzeba do niej regularnie chodzić. A ja leniwa jestem. Tak na poważnie, problem z chodzeniem jest nieco inny.
Najlepsz…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Eko drukowanie, czyli barwienie papieru i tkanin
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarz…

Notes w kropki, przydatny w Zentangle®

Notesy w kropki najczęściej są używane do prowadzenia dziennika bullet journal, czyli przeszłość, planowana przyszłość, organizacja czasu... i wiele innych. To jednak nie wszystko, bo ze względu na delikatne kropki są wręcz idealne do rysowania wzorów Zentangle®, o katalogowaniu ich nie wspominając.
Notes w kropki przydatny dla rysującychO tym, czym jest bullet journal, wspominałam już wcześniej. Przyznam się Wam, że  podejmowałam  już próby pisanina i tworzenia takiego dziennika, ale... wyszło na to, że mam w tym temacie słomiany zapał. Po iluś tam stronach pisania, wklejania, rysowania i kolorowania, kartki i tak lądowały w koszu, a reszta dziennika została wykorzystana do czegoś innego. Jedynym notesem, który na prawdę wytrwale wypełniam, jest notes z sową, przeznaczony na cytaty z przeczytanych książek. Uwielbiam do niego zaglądać, szczególnie w te gorsze dni, które każdy chyba miewa.Tyle o moim prowadzeniu notesów. W dzisiejszym wpisie chcę zachęcić Was do wykorzystania notesu w k…

13 inspirujących cytatów dla kreatywnych

Kiedy czuję się kiepsko, brakuje mi energii, jestem na nie, lubię zajrzeć do swojego notesu z cytatami. Często ładuje tak swoje akumulatorki, motywuję się do działania. Jak do tego dodać 15 minut z Zentangle®, samopoczucie ulega poprawie. 
13 inspirujących cytatów dla kreatywnych Dzisiaj mam dla Was 13 cytatów, które przynoszą więcej energii, motywują do działania i parcia do przodu. Nie wszystkie cytaty mówią o kreatywności (twórczej), ale na pewno są impulsami, które ją pobudzają. Nie wiem jak to wygląda u Was, ale u mnie kreatywne pomysły związane są ze stanem umysłu. Czasem wystarczy jedno zdanie, aby zmienić nastawienie, a co za tym idzie chęć do zrobienia czegokolwiek. Ruszenia z miejsca, tworzenia.


Jeśli lubisz cytaty, proszę weź sobie ile tylko chcesz, zapisz na komputerze, wydrukuj, zapisz w kalendarzu, ustaw jako tapetę w telefonie, napisz markerem na lodówce. A może wyślesz przyjacielowi w potrzebie?


"Cokolwiek możesz zrobić, o czymkolwiek możesz marzyć, po prostu zaczni…