Przejdź do głównej zawartości

Jak zrobić mozaikę w stylu Zentangle?

Zagłębiając się coraz bardziej w technikę rysowania, nazywaną Zentangle, warto pomyśleć o pewnych zmianach, nowych pomysłach czy też innych materiałach. Ma to spore znaczenie, zwłaszcza wtedy, kiedy rysowanie na płytkach zaczyna nas nieco nudzić. 

Prawda jest taka, że pomimo ogromnej, wręcz nieskończonej ilości wzorów, może przyjść taka chwila, kiedy myślimy... już mi się nie chce rysować. Stale te kwadraty, których mam już cały karton i nic z tego nie mam.

Jak zrobić mozaikę w stylu Zentangle?

Po pierwsze, czas spędzony na rysowaniu nie jest czasem straconym. Wielokrotnie pisałam o zaletach rysowania Zentangle lub czegoś podobnego, dzisiaj nie będę tego powtarzać. Po drugie - jeśli wciągnęła Was ta technika twórczej relaksacji, poczuliście już na własnej skórze jej zalety i stała się Waszą pasją - nie ma mowy o nudzie!

Zentangle nieco inaczej, czyli oryginalne mozaiki

Jeśli macie w domu małą kolekcję płytek Zentangle, spróbujcie kilka z nich ułożyć w mozaikę. Możecie wybrać kilka płytek z jednym, powtarzającym się wzorem. Albo inaczej, wybierzcie te z kolorowym tłem. Ułóżcie kilka wybranych płytek jedna obok drugiej, a może po skosie? Po prostu, bawcie się!

A może macie w swoich zbiorach małe zedndale, rysowane na okrągłych kartonikach? Je też możecie ułożyć w dowolny sposób. A jeśli coś Wam się spodoba, wystarczy wybrany układ  przykleić na większym kartonie, całość oprawić i voilà - ścienna dekoracja gotowa!

Kolejny pomysł to przygotowanie kartoników specjalnie z myślą o mozaice. Żeby Wam pokazać jak to może wyglądać, przygotowałam bardzo prosty przykład. Minimalistyczny, bo składający się zaledwie z czterech części, a i same wzory do trudnych nie należą. Dacie radę!

Cztery kartoniki o boku dziewięciu centymetrów. Na  każdym, po przetkanej, narysowałam linie. Zaznaczyłam również kropką przewidywaną szerokość pierwszego wzoru, tak aby po złożeniu jako tako pasowały do siebie. Widać to na poniższych zdjęciach.

Jak zrobić mozaikę w stylu Zentangle

Jak zrobić mozaikę w stylu Zentangle

Kolejny etap to oczywiście dalsze wypełnianie płytek wzorami, co widźcie na zdjęciach. W pierwszej  kolejności powstały rysunki czarno-białe.

Jak zrobić mozaikę w stylu Zentangle

Następnie dodałam nieco niebieskiego koloru, korzystając z kredek akwarelowych i wodnego pędzelka.

W końcu przyszedł czas na zabawę!

mozaika Zentangle

mozaika Zentangle

mozaika Zentangle

mozaika Zentangle

Jeśli skusicie się na przygotowanie zentanglowej mozaiki, dajcie znać w komentarzach gdzie można je obejrzeć! Jeśli korzystacie z Instagrama, wystarczy dodać hashtag #denimixpl a na pewno je zobaczę, a kto wie, może udostępnię dalej? Miłego relaksu z cienkopisem w dłoni!

Komentarze

 1. Kolejna świetna propozycja zabawy na czas epidemicznego odosobnienia! Twoja wyobraźnia nie przestaje mnie zaskakiwać :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Małgosiu :) wiesz ta wyobraźnia chyba teraz pracuje na zwiększonych obrotach, coś robić trzeba. Dziele się tym co w miarę potrafię robić, bo już z szyciem maseczek byłby problem. Jakoś musimy się trzymać!

   Usuń
 2. Widziałam na FB, ale jakoś przegapiłam, że tam jest wiecej fotek a nie jedna. Dziękuję za instrukcję :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ