Przejdź do głównej zawartości

Wiosenna ważka

Rysuję, rysuję... na małych kartonikach, czasami na dużych. A że mamy wiosnę, przyleciała mi do głowy ważka. 

W kolejnym rysunku, na większym formacie, ponownie pojawił się motyw mandali. Piszę motyw, bo chyba trudno ją tak określić w pełni tego słowa znaczeniu. I choć ta prawie mandala nie jest tu głównym elementem kompozycji, to jednak wspominam o niej w pierwszej kolejności, gdyż kojarzy mi się ze słońcem, którego chyba większości z nas brakuje.

rysunek Wiosenna ważka

Teoretycznie można już wychodzić do lasu czy parku, ale rozsądek mówi coś innego. Zresztą... kiedy ilość zachorowań była mniejsza, mieliśmy bardziej obostrzone zakazy. Kiedy ilość zakażonych gwałtownie wzrosła, zakazy zmalały. Ot dziwna ta rządowa polityka. No cóż, nigdy nie rozumiałam "pisopolityki" i chyba nie zrozumiem. Hmm, chociaż... co tu rozumieć? Naczelny lalkarz (z całym szacunkiem do prawdziwych lalkarzy) bawi się swoimi marionetkami, pociągając za sznurki zgodnie ze swoim chorym umysłem. A widownia? No cóż, dużo by pisać. I chyba bardziej nie rozumiem części tej widowni, niż pociągnięć samego lalkarza.

Wracam jednak do przyjemniejszego tematu, czyli niezwykle relaksującego rysowania. Zwłaszcza teraz ma to bardzo pozytywny wpływ na psyche. Jak zawsze serdecznie polecam zentanglową przygodę.

Dzisiejsza ważka jest dobrym przykładem wypełniania konturów wzorami Zentangle. Prosty zarys można narysować samodzielnie lub skorzystać z zasobów internetu. Polecam tu szczególnie darmowe wzory witraży. Przyznam, że sama wzorowałam się na witrażu przedstawiającym ważkę. I tak powstał ogólny kształt owada.

rysunek ważka


W zasadzie rysowanie można zakończyć na samym wypełnianiu konturów wzorami Zentangle. I to jest ta wersja podstawowa, dla początkujących. Nawiasem mówiąc jest to też dobra forma zabawy z dziećmi, o czym wspominałam już we wpisie "Czy kiedykolwiek próbowałaś sztuki Zentangle ze swoimi dzieckiem?". Jakiś czas temu przysłano mi zdjęcie z pewnego przedszkola, na którym dzieci prezentowały rysunki pokryte wzorami w stylu Zentangle. Było to  małe podziękowaniu za moje blogowe inspiracje. Bardzo to miłe! 
Proszę spojrzeć jak pięknie rysowały dzieci. Zdjęcie publikuje bez twarzy młodych  artystów ponieważ nie jestem zwolenniczką naruszania prywatności, zwłaszcza dzieci.


Wracam jednak do tematu. Jeśli już pojawił się dowolny kontur wypełniony wzorami warto pokusić się o coś więcej. To już będzie wersja dla nieco bardziej zaawansowanych, czyli sztuka inspirowana Zentangle. Moja ważka dostała, jako tło, coś w rodzaju mandali.

rysunek inspirowany techniką Zentangle

I tak powstał kolejny rysunek większego formatu. Zapewne jeszcze nie raz wykorzystam motyw mandali, czasem jako tło, czasem jako główny motyw. Mandale rysuje się całkiem przyjemnie, z wyraźnym odczuciem twórczej medytacji.

Komentarze

  1. Fantastyczny rysunek! Uwielbiam mandale, a z nastaniem wiosny motywy ważkowo-motylkowe również bardzo mnie pociągają :))). Super połączenie!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ