Wiosenna ważka

Rysuję, rysuję... na małych kartonikach, czasami na dużych. A że mamy wiosnę, przyleciała mi do głowy ważka. 

W kolejnym rysunku, na większym formacie, ponownie pojawił się motyw mandali. Piszę motyw, bo chyba trudno ją tak określić w pełni tego słowa znaczeniu. I choć ta prawie mandala nie jest tu głównym elementem kompozycji, to jednak wspominam o niej w pierwszej kolejności, gdyż kojarzy mi się ze słońcem, którego chyba większości z nas brakuje.

rysunek Wiosenna ważka

Teoretycznie można już wychodzić do lasu czy parku, ale rozsądek mówi coś innego. Zresztą... kiedy ilość zachorowań była mniejsza, mieliśmy bardziej obostrzone zakazy. Kiedy ilość zakażonych gwałtownie wzrosła, zakazy zmalały. Ot dziwna ta rządowa polityka. No cóż, nigdy nie rozumiałam "pisopolityki" i chyba nie zrozumiem. Hmm, chociaż... co tu rozumieć? Naczelny lalkarz (z całym szacunkiem do prawdziwych lalkarzy) bawi się swoimi marionetkami, pociągając za sznurki zgodnie ze swoim chorym umysłem. A widownia? No cóż, dużo by pisać. I chyba bardziej nie rozumiem części tej widowni, niż pociągnięć samego lalkarza.

Wracam jednak do przyjemniejszego tematu, czyli niezwykle relaksującego rysowania. Zwłaszcza teraz ma to bardzo pozytywny wpływ na psyche. Jak zawsze serdecznie polecam zentanglową przygodę.

Dzisiejsza ważka jest dobrym przykładem wypełniania konturów wzorami Zentangle. Prosty zarys można narysować samodzielnie lub skorzystać z zasobów internetu. Polecam tu szczególnie darmowe wzory witraży. Przyznam, że sama wzorowałam się na witrażu przedstawiającym ważkę. I tak powstał ogólny kształt owada.

rysunek ważka


W zasadzie rysowanie można zakończyć na samym wypełnianiu konturów wzorami Zentangle. I to jest ta wersja podstawowa, dla początkujących. Nawiasem mówiąc jest to też dobra forma zabawy z dziećmi, o czym wspominałam już we wpisie "Czy kiedykolwiek próbowałaś sztuki Zentangle ze swoimi dzieckiem?". Jakiś czas temu przysłano mi zdjęcie z pewnego przedszkola, na którym dzieci prezentowały rysunki pokryte wzorami w stylu Zentangle. Było to  małe podziękowaniu za moje blogowe inspiracje. Bardzo to miłe! 
Proszę spojrzeć jak pięknie rysowały dzieci. Zdjęcie publikuje bez twarzy młodych  artystów ponieważ nie jestem zwolenniczką naruszania prywatności, zwłaszcza dzieci.


Wracam jednak do tematu. Jeśli już pojawił się dowolny kontur wypełniony wzorami warto pokusić się o coś więcej. To już będzie wersja dla nieco bardziej zaawansowanych, czyli sztuka inspirowana Zentangle. Moja ważka dostała, jako tło, coś w rodzaju mandali.

rysunek inspirowany techniką Zentangle

I tak powstał kolejny rysunek większego formatu. Zapewne jeszcze nie raz wykorzystam motyw mandali, czasem jako tło, czasem jako główny motyw. Mandale rysuje się całkiem przyjemnie, z wyraźnym odczuciem twórczej medytacji.

Komentarze

  1. Fantastyczny rysunek! Uwielbiam mandale, a z nastaniem wiosny motywy ważkowo-motylkowe również bardzo mnie pociągają :))). Super połączenie!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy.
Zapraszam Cię na mój drugi blog Silver60plus też o sztuce.

Sztuce przetrwania...

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania