Przejdź do głównej zawartości

Zentangle w rozsypce

O Zentangle można pisać dużo, a tym bardziej rysować je na różne sposoby. Jest to również stosunkowo prosta metoda ozdabiania... no właśnie czego? Jak już pokazywałam na blogu, prawie wszystkiego, począwszy od zakładek do książek, skończywszy na weselnym torcie. Podejrzewam jednak, że w skrajnym przypadku tortu, sprawa prosta nie jest. My jednak zostajemy przy papierze, czyli nie powinno być ciężko.

Dzisiaj mam dla Was kolejną propozycję tworzenia prostych tangli. Prostych, bo z wykorzystaniem wzorów opartych na siatce. Nie musicie posiadać umiejętności rysowania fikuśnych esów floresów, ani też kwiatów czy innych motywów roślinnych. Wystarczy umiejętność rysowania krótkich, prostych kresek, ewentualnie małych łuków. I to chyba wszystko. 

Proste wzory Zentangle - w rozsypce

Wzory oparte na siatce to powtarzalne elementy łączące się ze sobą. A gdyby tak siatkę pociąć na kawałki? Czy inaczej, rozsypać jak puzzle? Otrzymamy wówczas wiele małych kwadratów (lub prawie kwadratów), z pojedynczym elementem wzoru. Wielkość poszczególnych elementów nie musi być jednakowa, a ich ułożenie względem siebie całkiem dowolne, czyli zwyczajnie rozsypane. 

Pozwólcie, że przejdę do przykładów. Pierwszy z nich to jeden i ten sam wzór, przy czym na spodzie znalazł się jeden większy element. Pozostałe są rozrzucone po bokach. 


Kolejny przykład jest już z wykorzystaniem dwóch prostych wzorów, przy czym jeden z nich nadaje nieco trzeciego wymiaru. Bardzo chaotycznego, trudno tu mówić o prawidłowej perspektywie całego rysunku. Ale skoro totalna rozsypka? 


Na koniec trzeci przykład z odrobiną 3d, w nieco bardziej poprawnej wersji. Tu wykorzystany został jeden prosty wzór w dwóch wersjach i oczywiście czarna dziura. 


Jak widzicie na pokazanych przykładach, z Zentangle można robić wiele i wcale nie musi być to takie trudne do narysowania. Tu wystarczą jedynie chęci. Na prawdę przyjemny relaks zapewniony, nie mówiąc już o efektach twórczych! Czasem rysownie właśnie takich prostych wzorków może prowadzić do odkrycia ukrytego talentu. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ