Przejdź do głównej zawartości

Miniatura w książce

Tak sobie niedawno pomyślałam, że niektóre miniatury opowiadają różne historie. Pewnie każda z nich ma coś do powiedzenia, nawet jeśli nie było to zamierzonym celem artysty. A jeśli było, tym bardziej warto czytać między... nie, nie słowami, a elementami. 

Miniatura jak książka 

Skoro są opowieści, musi być książka. A ponieważ ostatnio bardzo mi ich brakuje, nie pozostało nic innego jak zrobić książkę. Nie wiem dlaczego wcześniej o tym nie pomyślałam? Przecież umieszczenie miniatury między okładkami, a nie w kartonowej kostce, jest bardzo dobrym pomysłem. Bierzesz książkę do ręki, otwierasz ją i czytasz... to takie naturalne.  

Nie wiem czy czytałeś książkę Frances Hodgson Burnett "Tajemniczy ogród", ale nawet jeśli nie, możesz to nadrobić. Co prawda jest ona zaliczana do literatury dziecięcej, ale moim skromnym zdaniem, jest pozycją uniwersalną, czyli dla każdego. Warto ją sobie przypominać i być może inaczej spojrzeć na świat? 

"Jeśli spojrzysz we właściwy sposób, zobaczysz, że cały świat jest ogrodem.” – Frances Hodgson Burnett

Tu znowu kłania się wyobraźnia, zupełnie tak samo jak podczas naszej wspólnej herbatki. To co, dzisiaj poczytamy razem?

Moim celem nie było odzwierciedlanie treści wspomnianej książki, to jedynie zachęta do otworzenia własnej... książki? Niekoniecznie.
Najpierw cytat, następnie sugestia, jak to zrobić. Może nie w znaczeniu dosłownym, ale własnoręcznie, zupełnie tak jak sadzi się i pielęgnuje rośliny w ogrodzie. Nikt tego za nas nie zrobi, zwłaszcza jeśli będziemy uparcie trwać w przekonaniu, że świat jest zły, ludzie obłudni, wszystko w odcieniach szarości. 

Wystarczy moich wyjaśnień, resztę dopowiesz sobie samodzielnie. Jeśli tylko zechcesz. 

Kilka słów o nowej formie miniatur

Podobnie jak ostatnie moje miniatury i ta wykonana jest głównie z papieru. Dosłownie symbolicznie wystąpił tu metal i samoutwardzalna glina. Tą ostatnią chciałam przetestować z myślą o kolejnej miniaturze, ale i o małym ogródku, który planuję założyć w tym roku. 

Forma książki bardzo mi odpowiada i myślę, że powstanie kilka tomów do domowej biblioteczki, mojej lub Twojej. Pierwszy egzemplarz już jest dostępny i to w wyjątkowo promocyjnej cenie (do negocjacji). A egzemplarz niepowtarzalny, żeby nie powiedzieć unikat. Dlaczego unikat? Bo z wadą, a podobno takie egzemplarze są cenne. W końcu świat dostrzegł to, co Japończycy wiedzą od dawna - wabi sabi - piękno tkwi w niedoskonałości. 


Egzemplarz ma nierówne okładki i pierwotnie chciałam to poprawić, ale ostatecznie zrezygnowałam z naprawy. Widocznie taki właśnie miał być. Piękny w swojej niedoskonałości. Podobnie jak wielu z nas. 

Pozwól, że na koniec dorzucę jeszcze jeden cytat, ale tak mi się podoba, że nie mogłam zostawić go tylko dla siebie. 

 “Jak woda w dzban ujęta nie jest mniej wodą, niż ta w oceanie, nie jest tylko fragmentem większej całości, lecz cała jest wodą, tą samą wodą i po prostu wodą, tak duch ludzki, choć w pojedyncze ciało ubrany, jest całością i może doświadczać wszystkiego. Nawet gdy za cały świat ma okno i ogród za oknem.” - Anna Janko

Słonecznych chwil w Twoim ogrodzie, Deni 

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ