Uważność w autoterapii sztuką

Uważność to umiejętność skupiania uwagi na tym, co dzieje się w nas i wokół nas w danym momencie. To także akceptacja tego, co odczuwamy, myślimy i doświadczamy, bez oceniania i krytykowania. Uważność pomaga nam lepiej radzić sobie ze stresem, emocjami i trudnymi sytuacjami.

Autoterapia sztuką to proces twórczy, który ma na celu poprawę samopoczucia, zrozumienie siebie i swoich potrzeb, rozwiązywanie problemów i konfliktów, a także rozwijanie potencjału i zasobów. Autoterapia sztuką nie wymaga umiejętności artystycznych ani specjalistycznego sprzętu. Wystarczy chęć do eksperymentowania i odkrywania własnej wyobraźni i kreatywności. 

Jak połączyć uważność z autoterapią sztuką? 

Autoterapia sztuką może być połączona z uważnością w celu pogłębienia świadomości siebie i swojego doświadczenia. Uważność pomaga nam skupić się na procesie tworzenia, a nie na efekcie końcowym. Uważność pomaga nam także zauważyć i zaakceptować to, co pojawia się w naszej twórczości, bez oceniania i porównywania. Uważność i autoterapia sztuką mogą wspólnie przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia psychicznego i samopoczucia.

Oto kilka przykładów, jak można łączyć uważność i autoterapię sztuką:

Rysowanie oddechu to proste ćwiczenie polegające na rysowaniu linii na kartce papieru z rytmem naszego oddechu. Możemy użyć dowolnego koloru i narzędzia do rysowania. Ważne jest, aby skupić się na swoim oddechu i ruchu ręki, a nie na tym, jak wygląda nasz rysunek. Rysowanie oddechu pomaga nam uspokoić się i zrelaksować.

Malowanie emocji to ćwiczenie polegające na malowaniu tego, co czujemy w danym momencie. Możemy użyć dowolnych kolorów i form, które najlepiej oddają nasze emocje. Nie musimy nazywać ani analizować naszych uczuć, a jedynie je zaobserwować i wyrazić. Malowanie emocji pomaga nam lepiej rozpoznawać i akceptować nasze stany wewnętrzne. Przeczytaj "Rysowanie kolorami emocji"

Kolaż to ćwiczenie polegające na tworzeniu nowej pracy z obrazków, słów lub cytatów, które nas inspirują lub motywują. Możemy znaleźć je w czasopismach, książkach, internecie lub innych źródłach. Ważne jest, aby wybierać te elementy, które naprawdę przemawiają do nas i mają dla nas znaczenie. Kolaż pomaga nam odkrywać i wzmacniać nasze wartości i cele.

Modelowanie z gliny to ćwiczenie polegające na lepieniu z gliny dowolnych kształtów lub przedmiotów, które przychodzą nam do głowy. Możemy dać się ponieść fantazji i intuicji, nie zastanawiając się nad sensem ani estetyką naszych dzieł. Modelowanie z gliny pomaga nam uwolnić się od ograniczeń i blokad twórczych.

Pisanie dziennika to ćwiczenie polegające na pisaniu o tym, co się z nami dzieje, co myślimy i czujemy, co nas cieszy i smuci, co nas zaskakuje i nurtuje. Możemy pisać codziennie lub wtedy, gdy mamy na to ochotę. Ważne jest, aby pisać szczerze i bez autocenzury, traktując dziennik jako naszego zaufanego przyjaciela. Pisanie dziennika pomaga nam lepiej poznać i zrozumieć siebie. Przeczytaj "Twórczy dziennik w 10 krokach"

Muzykowanie to ćwiczenie polegające na graniu na dowolnym instrumencie muzycznym lub śpiewaniu piosenek, które lubimy lub które pasują do naszego nastroju. Możemy grać lub śpiewać sami lub z innymi ludźmi, improwizować lub naśladować. Ważne jest, aby cieszyć się muzyką i wyrażać się przez nią. Muzykowanie pomaga nam poprawić nastrój i nawiązywać relacje. 

A może śpiewanie pod prysznicem

Taniec to ćwiczenie polegające na tańczeniu do dowolnej muzyki lub bez muzyki, w dowolny sposób, który nam odpowiada. Możemy tańczyć sami lub z innymi ludźmi, spontanicznie lub według choreografii. Ważne jest, aby słuchać swojego ciała i poruszać się z nim. Taniec pomaga nam uwolnić napięcie i poczuć radość.

Moja propozycja 🙂 taniec z miotłą

Praktykowanie uważności w chorobie Parkinsona 

Sporo mówi się i pisze o korzyściach wynikających z praktykowania uważności przez osoby dotknięte chorobą Parkinsona. Uważność może być pomocna dla osób cierpiących na tę chorobę, ponieważ może zmniejszyć stres, poprawić samopoczucie i zwiększyć akceptację siebie i swojej sytuacji.

Uważność to umiejętność skupiania się na teraźniejszości, na swoich doznaniach, myślach i emocjach, bez oceniania ich jako dobrych lub złych. Uważność pomaga zauważyć, co się dzieje w naszym ciele i umyśle, i reagować na to w sposób świadomy i spokojny. Uważność można ćwiczyć poprzez medytację, jogę i oczywiście poprzez sztukę w wersji dostępnej dla każdego, bez względu na umiejętności.

W materiałach, które czytałam (odnośniki na końcu), wspomniano o wielu korzyściach, jakie uważność może przynieść osobom z chorobą Parkinsona, takich jak:

- Zmniejszenie lęku i depresji, które często towarzyszą tej chorobie.

- Poprawa jakości snu i zmniejszenie zmęczenia.

- Lepsze radzenie sobie z bólem i dyskomfortem fizycznym.

- Większa świadomość swojego ciała i potrzeb.

- Lepsza komunikacja z innymi ludźmi i większe wsparcie społeczne.

- Większe poczucie kontroli nad swoim życiem i większa odporność na trudności

Praktykowanie uważności w chorobie Parkinsona nie jest lekarstwem ani sposobem na wyleczenie tej choroby, ale może być skutecznym narzędziem do poprawy jakości życia i dobrostanu psychicznego osób z nią żyjących. Uważność może pomóc nam cieszyć się każdym dniem i doceniać to, co mamy, zamiast skupiać się na tym, czego nie mamy lub co możemy stracić. Uważność może być również źródłem nadziei i motywacji do podejmowania działań na rzecz swojego zdrowia i samopomocy.

Poniżej znajdują się przykłady ćwiczeń uważności, które mogą być pomocne dla osób z chorobą Parkinsona:

  • Medytacja skupiona na oddechu to proste ćwiczenie, które można wykonywać w dowolnym miejscu i czasie. Polega na skupieniu uwagi na swoim oddechu i obserwacji, jak wchodzi i wychodzi z ciała.
  • Medytacja mindfulness to bardziej złożone ćwiczenie, które polega na obserwacji swoich myśli, uczuć i doznań bez oceniania ich.
  • Ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga, tai chi lub stretching, mogą pomóc zmniejszyć napięcie i stres.
  • Terapia sztuką, taka jak rysowanie, malowanie lub pisanie, może pomóc w wyrażaniu emocji i uczuć.

Tyle, w bardzo dużym skrócie, jeśli chodzi o korzyści mindfulness dla osób z chorobą Parkinsona. Podaję to jako ciekawostkę, jednocześnie zachęcam do próbowania, bo taka "terapia" nie ma skutków ubocznych. Być może z czasem badania będą prowadzone na szerszą skalę, co sprawi, że staną się bardziej wiarygodne. Póki co musimy zadowolić się własnymi doświadczeniami, do czego zachęcam, nie tylko osoby chore.

To już ostatni wpis na blogu w tym roku. Miejmy nadzieję, że Nowy Rok będzie dla nas czasem nowych możliwości. 

Życzę Wam, abyście w nadchodzącym roku:

Byli szczęśliwi i spełnieni

Mieli dużo miłości i radości

Osiągnęli wszystkie swoje cele

Byli zdrowi i silni

Niech Nowy Rok przyniesie Wam wszystko,

O czym marzycie! 

Deni

Artykuły:

Mindfulness and Parkinson's

A randomized clinical trial of mindfulness meditation versus exercise in Parkinson’s disease during social unrest

Mindfulness-based stress reduction in Parkinson’s disease: a systematic review

How Mindfulness Helps Parkinson’s

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania