Jak zrobić pierwszy rysunek ZIA?

ZIA to nic innego jak sztuka inspirowana Zentangle. Jeśli już próbowaliście rysować wzory na małych kartonikach, czy też w zwykłym notesie, może warto pokusić się o coś większego?

Nie jestem certyfikowanym instruktorem Zentangle, mało tego, nie ukończyłam żadnego kursu w tym temacie, ale mam własne doświadczenie, wystarczające do podrzucenia Wam kilku rad. W górnym menu bloga znajdziecie link do galerii moich prac, w większości inspirowanych techniką Zentangle.

Jak zrobić pierwszy rysunek ZIA?

Czego będziecie potrzebować do pierwszego rysunku ZIA?

Przede wszystkim chęci! Do tego kartka papieru i cienkopisy, Nie potrzebujecie innych przyborów typu linijka, szablony, kątomierz czy też cyrkiel. Zamiast kartki nada się też notatnik, stary kalendarz itp.

Pierwszy rysunek inspirowany sztuką Zentangle

Jednym z często stosowanych sposobów, szczególnie w przypadku osób początkujących, jest korzystanie z rysunku konturowego. Inaczej mówiąc, rysujecie kontur przedmiotu, zwierzęcia czy rośliny, następnie wypełniacie go różnymi wzorami. Dla przypomnienia - przykłady wzorów znajdziecie na stronie tanglepatterns.com lub na moim Pintereście.

Jeśli macie problem z narysowaniem konturu, przykłady znajdziecie w internecie. Tu też bardzo przydatny jest Pinterest. Na FB są grupy fanów techniki Zentangle, gdzie członkowie wymieniają się takimi konturowymi rysunkami. Oczywiście grupy anglojęzyczne. Polskiej grupy nie widziałam i kiedyś chodził mi po głowie pomysł uruchomienia takiej, ale na pomyśle się skończyło. Gdybyście taką zauważyli, dajcie znać.

rysunek inspirowany zentangle

Jak rysować?

Tu być może trochę Was rozczaruję. Nie mam konkretnych wskazówek. W sztuce inspirowanej Zentangle nie ma złego ani dobrego sposobu. To Wasz rysunek i możecie go zrobić tak, jak chcecie. Pozwólcie aby prowadził Was pisak i Wasza dłoń. Idźcie z prądem własnej wyobraźni. Nie musicie mieć pomysłu na cały rysunek, po prostu zacznijcie rysować.

Zentangle jest formą uważności. Skoncentrujcie się na samym rysunku, skoncentrujcie się na prowadzeniu linii prostych i krzywych, stwórzcie swój pierwszy rysunek ZIA. Pamiętajcie, nie rysujecie na konkurs. Uwierzcie, że to, co rysujecie, jest piękne, a przy okazji relaksujące i dość często wciągające.

sztuka inspirowana zentangle
Kolory

Jeśli macie ochotę możecie dodać kolory. Korzystając, przy rysowaniu wzorów, z cienkopisów odpornych na wodę (np. Pigma Micron) dobrze sprawdzi się akwarela. Jest też masa przeróżnych markerów, pisaków pędzelkowych, są kredki, tusze... co tylko zechcecie.
Polecam mocny napar herbaty. W galerii znajdziecie wiele rysunków barwionych w ten właśnie sposób.

kot, rysunek inspirowany zentangle

Czy jesteście gotowi na swój pierwszy rysunek inspirowany Zentangle? Jeśli macie pytania, piszcie proszę w komentarzach, postaram się odpowiedzieć.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania