Przejdź do głównej zawartości

Jak zrobić pierwszy rysunek ZIA?

ZIA to nic innego jak sztuka inspirowana Zentangle. Jeśli już próbowaliście rysować wzory na małych kartonikach, czy też w zwykłym notesie, może warto pokusić się o coś większego?

Nie jestem certyfikowanym instruktorem Zentangle, mało tego, nie ukończyłam żadnego kursu w tym temacie, ale mam własne doświadczenie, wystarczające do podrzucenia Wam kilku rad. W górnym menu bloga znajdziecie link do galerii moich prac, w większości inspirowanych techniką Zentangle.

Jak zrobić pierwszy rysunek ZIA?

Czego będziecie potrzebować do pierwszego rysunku ZIA?

Przede wszystkim chęci! Do tego kartka papieru i cienkopisy, Nie potrzebujecie innych przyborów typu linijka, szablony, kątomierz czy też cyrkiel. Zamiast kartki nada się też notatnik, stary kalendarz itp.

Pierwszy rysunek inspirowany sztuką Zentangle

Jednym z często stosowanych sposobów, szczególnie w przypadku osób początkujących, jest korzystanie z rysunku konturowego. Inaczej mówiąc, rysujecie kontur przedmiotu, zwierzęcia czy rośliny, następnie wypełniacie go różnymi wzorami. Dla przypomnienia - przykłady wzorów znajdziecie na stronie tanglepatterns.com lub na moim Pintereście.

Jeśli macie problem z narysowaniem konturu, przykłady znajdziecie w internecie. Tu też bardzo przydatny jest Pinterest. Na FB są grupy fanów techniki Zentangle, gdzie członkowie wymieniają się takimi konturowymi rysunkami. Oczywiście grupy anglojęzyczne. Polskiej grupy nie widziałam i kiedyś chodził mi po głowie pomysł uruchomienia takiej, ale na pomyśle się skończyło. Gdybyście taką zauważyli, dajcie znać.

rysunek inspirowany zentangle

Jak rysować?

Tu być może trochę Was rozczaruję. Nie mam konkretnych wskazówek. W sztuce inspirowanej Zentangle nie ma złego ani dobrego sposobu. To Wasz rysunek i możecie go zrobić tak, jak chcecie. Pozwólcie aby prowadził Was pisak i Wasza dłoń. Idźcie z prądem własnej wyobraźni. Nie musicie mieć pomysłu na cały rysunek, po prostu zacznijcie rysować.

Zentangle jest formą uważności. Skoncentrujcie się na samym rysunku, skoncentrujcie się na prowadzeniu linii prostych i krzywych, stwórzcie swój pierwszy rysunek ZIA. Pamiętajcie, nie rysujecie na konkurs. Uwierzcie, że to, co rysujecie, jest piękne, a przy okazji relaksujące i dość często wciągające.

sztuka inspirowana zentangle
Kolory

Jeśli macie ochotę możecie dodać kolory. Korzystając, przy rysowaniu wzorów, z cienkopisów odpornych na wodę (np. Pigma Micron) dobrze sprawdzi się akwarela. Jest też masa przeróżnych markerów, pisaków pędzelkowych, są kredki, tusze... co tylko zechcecie.
Polecam mocny napar herbaty. W galerii znajdziecie wiele rysunków barwionych w ten właśnie sposób.

kot, rysunek inspirowany zentangle

Czy jesteście gotowi na swój pierwszy rysunek inspirowany Zentangle? Jeśli macie pytania, piszcie proszę w komentarzach, postaram się odpowiedzieć.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ