Przejdź do głównej zawartości

Zentangle w paski - kolejny prosty rysunek

Zentangle to nie tylko bardzo fikuśne i szczegółowo dopracowane rysunki, wymagające wybitnego talentu plastycznego. Przecież nie o to w tym chodzi. Ma to być, i przede wszystkim jest,  twórczy relaks dla każdego, bez względu na umiejętności, możliwości. Dlatego staram się na blogu pokazywać takie właśnie przykłady, mając nadzieje, że pomimo pewnych oporów dacie się namówić. 

Podobnie jak w poprzednich wpisach, skupiam się na bardzo prostych przykładach. Były już korale, rozsypanka, fale, a nawet szczegółowe instrukcje rysowania tak zwanych "sznurków".  Dzisiaj proponuję Wam linie, tak, tylko linie! 


Pewnie patrząc na powyższe zdjęcie powiecie, że coś mi się pomyliło, bo na obrazku są nie tylko linie. Zasadniczo macie rację, ale czy te malutkie, czarne wypustki nie zostały początkowo określone liniami? A poza tym to tylko niewielkie dodatki, podobnie jak czerwone trójkąty, powstałe z... linii. To zaczynamy? 

Jak zwykle w przypadku Zentangle potrzebny jest mały kartonik oraz cienkopisy. Na początek musicie narysować ramy Waszej kompozycji. Nie muszą być równe, proste, czyli rysujecie tak, jak poprowadzi Was ręka. 


Kolejny krok to kilka linii dzielących rysunek na części.


Następnie w każdym polu rysujecie... linie, umieszczając, gdzie nie gdzie, coś na kształt półkola. Robicie to zupełnie przypadkowo. To co ważne, to kierunek linii w poszczególnych polach. Niech będzie naprzemienny, co korzystnie wpłynie na całość kompozycji. 

Poszczególne etapy rysowania widzicie na poniższych zdjęciach.


Jeśli zostaną Wam malutkie pola, zostawcie je puste lub podobnie jak ja, wypełnijcie dowolnym kolorem. Będzie to taki drobny akcent w morzu falujących linii. 


Dobrym pomysłem jest też dodanie cieniowania. Najlepiej zrobić to korzystając z miękkiego ołówka i wiszera. Zamiast tego ostatniego nadaje się zwykły patyczek higieniczny, dzięki któremu cieniowania będą roztarte i ładniejsze. 


A teraz spójrzcie na Wasze dzieło. Czy tak proste wzorki umieszczone na małym kartoniku nie są piękne? To się nazywa sztuka prostoty i właśnie w Zentangle ją znajdziecie. Powodzenia w rysowaniu! 

"Twórz przez pół godziny. Spróbuj rysować, nawet jeśli nie umiesz, albo weź na warsztat kolorowankę dla dorosłych. Nie przejmuj się techniką ani perfekcyjnym wykonaniem, po prostu zrób coś rękami i sercem. Podczas swojej następnej półgodzinnej twórczej sesji spróbuj malować albo pisać. Daj sobie czas i pozwolenie, by zatrzymać się nad kreatywnością na dłużej.

- "Duchowa prostota. Jak mieć więcej, mając mniej" Courtney Carver

Komentarze

 1. Świetne kursiki przygotowujesz, Danusiu. Myślę, że dla osób, które twierdzą, że nie mają talentu i nie potrafią rysować, takie proste rysunki pokazane krok po kroku są doskonałą zachętą do samodzielnych prób. To wspaniałe, że są tacy artyści jak Ty, którzy dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i tak dokładnymi wskazówkami :). Ja też dzięki Tobie przekonałam się, że niektóre moje bazgrołki mają coś wspólnego ze sztuką Zentangle :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Małgosiu :) Ale nie pisz p bazgrołkach, bo Twoje rysunki to coś pięknego! Te złote mandale... napatrzeć się nie mogłam. :)

   Usuń
  2. Danusiu, lejesz miód na moje serce :). Dziękuję!

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ