Przejdź do głównej zawartości

Zentangle dla początkujących - "sznurki" do pobrania

Wiele osób zaczynających przygodę z Zentangle, ma problem nie tyle z samym rysowaniem wzorów, co z wyznaczeniem pomocniczych linii. Rozumiem to doskonale, bo sama takie problemy miewałam, a nawet czasem dalej mam. 

"Sznurki", czy inaczej "strings", pomagają skomponować całość płytki Zentangle. To granice dzielące kartonik na fragmenty. Temat dość istotny, więc poruszałam go wcześniej i pewnie będę jeszcze to robić. Na blogu już wcześniej doradzałam jak sobie z tym radzić, między innymi z pomocą zwykłej nitki. Umieszczałam również przykłady, gotowe do pobrania i wydrukowania

"Sznurki" do Zentangle tworzące mozaikę

Wielu fanów Zentangle tworzy z płytek mozaikę. Ciekawy pomysł wart wypróbowania, pisałam już o tym na blogu, podając dokładną instrukcję. Podobnie jak w całej technice Zentangle jest tu spora dowolność, bywa że o mozaice stanowi jedynie poddział kartoników, czyli układ "sznurków". Może być też wersja, gdzie wspólnym elementem będzie powtarzający się wzór, albo... jedynie kształt samych płytek - na przykład cztery kwadraty czy cała piramida trójkątów. Czyż nie jest to fajna sztuka? 

Dzisiaj, starając się pomagać poczatkującym adeptom rysowania tangli, proponuję zestaw czterech kwadratowych płytek z gotowymi "sznurkami". Żeby było ciekawiej, tworzą one pewną całość. Na poniższym zdjęciu widać przygotowaną do druku planszę. Na potrzeby bloga linie są tu wyraźne, w pliku do pobrania "sznurki" są w odcieniu szarości, tak aby nie zakłócały wyraźnym konturem całości.
 

Po wydrukowaniu planszy wystarczy wyciąć cztery kwadraty i zabrać się za ich wypełnianie. Jak to zrobić, to już musi podpowiedzieć Wam wyobraźnia i ewentualnie strony z przykładami wzorów. Cenne informacje na temat wzorów znajdziecie we wpisie "Wzory Zentangle"

Korzystając z wyjątkowo brzydkiej pogody wypełniłam prostymi wzorami zestaw czterech przygotowanych płytek. Poza samym kształtem kwadratowych kartoniki, mają wspólne, łączące się ze sobą "sznurki". Reszta to zupełna dowolność. Całość można różnie układać i podziwiać. Skoncentruj się na procesie, a nie na wyniku. Oddychaj, relaksuj się i baw się dobrze!

Zentangle relaksuje, stymuluje i bawi. Warto spróbować, to wcale nie jest takie trudne. Głównym celem tej techniki rysowania jest pomoc w uczeniu się uważności, bycia tu i teraz. Powtarzanie jakiejś czynności, na przykład rysowanie wzoru przez kilkanaście minut, wycisza umysł, neutralizuje niepokój i działa uspokajająco. Dlatego nie spieszcie się z rysowaniem. To ma być relaks, tym lepszy, bo twórczy. W uważnym rysowaniu nie chodzi o to, aby być w tym dobrym lub nie, chodzi o proces rysowania i eksperymentowania.

Samo ćwiczenie uważności to nie tylko siedzenie w pozycji kwiatu lotosu i medytowanie. Wspaniałe w uważności jest to, że można wykorzystać ją do wzbogacania wszystkich aspektów życia. Warto spacerując przyglądać się wszystkiemu wokoło, bo być może idąc parkiem znajdziecie kwiat, który zainspiruje Was do nowego rysunku? 

Zamiast, w drodze do pracy, zaprzątać sobie głowę możliwymi (nie koniecznymi) niepowodzeniami danego dnia, rozejrzyjcie się uważnie. Drzewo, fragment architektury, cień na chodniku, detale wystawy sklepowej... to wszystko może stać się inspiracją. 

Komentarze

 1. Czas na wakacje i czas na relaks. Na pewno wykorzystam ten pomysł. Bardzo dziękuję za kolejną inspirację ��
  Pozdrawiam serdecznie Lucyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Relaksować warto się cały rok, ale wiadomo, wakacje temu sprzyjają.
   Pozdrawiam :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ