Przejdź do głównej zawartości

Zentangle i neurografika czyli neurotangle

Na temat neurografiki pisałam już kilka razy, o Zentangle... o dużo tego było. Jedna i druga metoda to przyjemny relaks, obie polecam jako pewną formę arteterapii, choć nie wiem czy faktycznie można je nazywać terapią. W sumie nie nazewnictwo jest tu najważniejsze, liczą się efekty. 

Moim skromnym zdaniem obie techniki nadają się zarówno dla osób, które chcą się zrelaksować, odstresować i uwolnić od przykrych emocji, jak i mających problemy zdrowotne, które negatywnie odbijają się na ich psychice. I w tym momencie mam na myśli między innymi osoby borykające się z chorobą Parkinsona. Kiedyś już wspomniałam, że neurografika wydaje mi się dobrym wyborem w przypadku tej choroby i na blogu zapewne nie raz będę do niej zachęcać. 

Jak wiesz Zentangle to połączenie "zen" i "tangle". Skoro tak jest, to dlaczego nie połączyć "neuro" i "tangle"? Przecież to idealnie pasuje i otrzymujemy - neurotangle. Moje pierwsze próby połączenia obydwu technik możesz zobaczyć tutaj, a dzisiaj proponuję Ci ponowną zabawę, tyle że ograniczoną do klasycznej płytki Zentangle, o wymiarach 9x9 cm. 

Neurotangle - jak rysować?

Rysowanie zaczynasz od nakreślenia linii, mniej lub bardziej charakterystycznych dla neurografik. Pisząc krótko, coś co łączy obie metody - linie z drugiego kroku neurografiki i struny Zentangle. Możesz dorysować dodatkowe linie bądź figury geometryczne, ale nie przesadzaj bo trudniej będzie to uzupełniać wzorami.

Następnym krokiem jest zaokrąglenie wszystkich rogów, powstałych na skrzyżowaniach linii. Zamiast ostrych narożników pojawiają się zaokrąglenia. Możesz również niektóre linie pogrubić. 


Mała część neurografik już jest, czas abyś sięgnął po wzory Zentangle i swoja wyobraźnię. Zanim jednak zaczniesz kilka mich wskazówek:
  • nie planuj, nie komponuj od razu całości
  • nie zastanawiaj się jakie wzory wykorzystasz
  • zapełnij jedno pole lub dorysuj jeden element i dopiero potem przymierzaj się do kolejnego
  • nie musisz wszystkiego zapełniać wzorami, nawet mały rysunek potrzebuje trochę wolnej przestrzeni
  • nie przejmuj się krzywymi liniami, to nie jest rysunek techniczny
  • nie przejmuj się koślawym kołem, przecież to i tak miało być jajo a nie koło, prawda?
  • nie przejmuj się tym, co ja tu piszę, przecież to Twój rysunek
Czas na kolejne etapy twórczego relaksu, a może nawet więcej - arteterapii. U mnie nie do końca tak było, bo przerywanie rysowania w celu udokumentowania kolejnego etapu, raczej do relaksu nie można zaliczyć, a tym bardziej do twórczej medytacji. A w tym momencie doszłam do wniosku, że mało w neurotanglu samego neuro, dlatego tak zakończyłam rysowanie, dokładając jeszcze odrobinę cieniowania ołówkiem. 


Pokazany tu przykład jest stosunkowo prosty, bez skomplikowanych wzorów i trudnych do narysowania elementów. Prawdę mówiąc coraz trudniej jest mi pewne rzeczy rysować, dlatego stawiam na prostotę. Na szczęście kiedy coś się lubi, organizm bardziej się mobilizuje. 

Poniżej klika innych przykładów połączenia Zentangle i neurografik, gdzie często jest więcej tego pierwszego. Są wersje czarnobiałe, ale czasem ma się ochotę na więcej kolorów. Deni

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ